szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ezredforduló óta folyamatosan terjed a robottechnológia a kórházi műtőkben, az önálló döntéseket hozó sebészrobot azonban egyelőre inkább csak a tudományos-fantasztikus művekben praktizál.

A sebész egy képernyő mellett ülve, a kezére illesztett érzékelőkkel, valamint pedálokkal navigálja a páciens felett dolgozó robotot, irányítja a műtétet – röviden így foglalható össze a robotsebészet területén legelterjedtebb, da Vinci névre keresztelt rendszer működése. A jó harminc éve már a Csillagok háborújában is feltűnt humanoid szanitécrobottól eltérően az egészségügyben ma elérhető high-tech robotika nem önállóan működő és saját döntéseket hozó megoldásokban képeződik le, inkább a jól megszokott, hús-vér orvos munkáját segítő, számítógépvezérelt eszközökben. A cikk folytatását elolvashatja a HVG Online egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Élő agyszövet vezérli a robotot

A Gordon nevű robot agyát patkányok idegsejtjeiből tenyésztették, ezzel létrejött a világ első, élő agyszövettel irányított mesterséges szerkezete. Gordont megalkotói az angliai Reading Egyetemen mutatták be szerdán.

hvg.hu Tech

A robotsebész keze sohasem remeg, a betegek örömére

A műtéti eljárások robotizálására már több kísérletet folytattak, s napjainkban nem újdonság a hálózaton keresztül végzett „távgyógyítás” sem, amikor az orvos akár több száz kilométerre is lehet a betegétől. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen előnyökkel jár a sebészrobot alkalmazása a hús-vér orvos szikéjéhez képest.