szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hal szinte nélkülözhetetlen fogásnak számít az ünnepi menüben, hol halászlé formájában, hol pedig rántott változatban kerül a karácsonyi asztalra. A néphit pedig azt tartotta az ünnepi hal sok pénzt, illetve a család előrehaladását – pikkelyei és gyors mozgása miatt – segíti elő. A legújabb táplálkozási előírások szerint pedig hetente legalább egyszer együnk 15 dekányi halat, ha valóban egészségesen akarunk élni. De karácsonykor minden bizonnyal ennél több is elfogy majd.

A korábbi századokból származó magyar szakácskönyvek még arról tanuskodnak, hogy ételeink között hangsúlyos helyet foglaltak el a halféleségek, különösen kedvelt volt a csuka, illetve a viza. Noha a lehetőség ma is megvan arra, hogy ízletes hazai halakat fogyasszunk, igen ritkán tesszük azt. A statisztikák legalábbis erről tanúskodnak. Éves szinten 3,8 kilogramm hal jut átlagosan minde főre, a csecsemőtől egészen a nyugdíjasig. És ebben már benne van a tengeri hal, a halkonzerv, és egyéb halféleség is. Nemzetközi összehasonlításban csekélynek számít ez a mennyiség, s egyetlen jó hír, hogy az alacsony számok legalább emelkedő trendet mutatnak.

Annak ellenére, hogy a Balatonban élő halak húsa ehető, ízletes és egészséges, igen kevés kerül az asztalunkra. A folyókból és más országokból érkező halakat is előszeretettel fogyasztjuk, gondoljunk csak az Argentínából érkező hekk iránti töretlen vonzalmunkra. A horgászok között a Balatonban nagy tömegben fogható ponty – amelyért karácsony előtt az egész ország lázban ég – és a keszeg igen népszerű, de a gardát is sokan szeretik, noha még a keszegnél is szálkásabb. A ragadozók közül a süllő, a fogassüllő, a harcsa és a csuka, valamint a balin közkedvelt, ez utóbbi szintén ízletes húsú. De akad még szélhajtóküsz (sneci), angolna, amúr, és főleg busa, amit már kevésbé kedvel a magyar gyomor.

Mivel imádjuk a pontyot, a Balatonnál is előtérbe helyezik a haltelepítés során, noha a tó eredetileg nem pontyos víz. A Kis-Balaton nyíltvizében nagy számban él a vadponty is, ez már őshonos hal, azonban helyét a magyar tengerben nagyobbrészt már elfoglalta a nemesített, tógazdasági fajta. Zömében karácsony előtt kerülnek piacra, és a halászlében végzik többnyire. 

A hipermarketek is felkészültek a rohamra

"Az egész éves halvásárlás 40 százaléka a karácsony előtti napokra tehető, az eladott halak nagy részét, mintegy 80 százalékát pedig a ponty teszi ki" – mondta el megkeresésünkre Iglódi-Csató Judit, a Tesco-Globál Áruházak szóvivője. De ugyanúgy tartanak más halakat is, a magyar halgazdaságokból származó fajtákat mellett így ha valaki afrikai harcsát, lazacot, rákot szeretne feltálalni a karácsonyi asztalra, az is kedvére válogathat a különféle folyami, illetve tengeri halak közül. És ilyenkor is bőven van választék a fagyasztott termékeknél is, igaz, ebből nem fogy túl sok az ünnepek előtt, a többség az élőhalat keresi.

Könnyű emésztés
A halak húsa laza szövetszerkezetű, így könnyen emészthető. Mivel kedvező az energia- a zsír-, valamint fehérjetartalma, a diétás étrendekbe is beilleszthető. A halolaj kisebb-nagyobb mennyiségben tartalmaz omega-3 zsírsavakat, ezek élettani szempontból nagyon fontosak. Igazolt hatásuk, hogy gátolják a vérrögképződést, mérsékelik a vérzsírszintet, szabályozzák a vérnyomást. De a hal jó forrása az A- és D-, valamint a B1- és B2-vitaminoknak, az ásványi anyagok közül pedig a vas-, a szelén-, a cink-, és a jódtartalom jelentős. Emellett a halkonzervek – a puha, ehető halcsontoknak köszönhetően – meg kalciumban is gazdagok.

A ponty népszerűségét szem előtt tartva, a hipermarketek igyekeznek vonzó áron kínálni a hazai halat. Így az élő ponty ára 450-700 forint között mozog, míg az afrikai harcsa kilójáért már 999 forintot, a lazacért 2 ezer forintott kell fizetnünk, amennyiben a Tescóban vásárolunk.

Hasonló a helyzet a másik hipermarketláncnál, az Auchannál is. Gillemot Katalin szóvivő is nagy érdeklődésről számolt be, ami a halakat illeti. Náluk is az élőponty számít a legkedveltebb halfélének, amit 499 forintos kilónkénti áron kínálnak, s ahogy a szóvivő hozzáteszi, ezért az árért "igazán finom halat" kapunk, most ugyanis hortobágyi biogazdálkodásból töltötték fel a készletüket. De kapható busaszelet 839 forintért, náluk is van afrikai harcsa 1289 forintért, míg a lazacot 2590 forintos kilónkénti áron kínálják. Akik pedig nem halászlével szeretnének ünnepelni szenteste, azok kagylóból, tintahalból, rákból is választhatnak, a fagyasztott termékek között.  

Gillemot szerint most is rohamra számítanak, mint minden évben, 23-24-én van a legnagyobb érdeklődés az áruházakban. "Karácsony előtt többet akciózunk, ez érezhető a forgalmunkon is, vannak vásárlók, akik kifejezetten ezeket keresik" - tette hozzá.

A halvásárlásnál érdemes néhány dologra odafigyelni. Ha például élő halat veszünk, jó, ha tudjuk, hogy az egészséges hal szeme tiszta és kissé dülledt. A húsa – s ez a halszeletekre is vonatkozik – legyen rugalmas és feszes, a kopoltyúja pedig élénkpiros és nyálkától mentes. Ha a halszeletek szélein barnás elszíneződést veszünk észre, ne vegyük meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Miért eszünk halat karácsonykor?

A karácsonyi asztalra kerülő ételek legtöbbjének szimbolikus üzenete volt: így mákos tésztát enni jó házasságot, hüvelyeseket gazdagságot és jó termést jelentett. A közösen elfogyasztott alma a család összetartozását, a mézzel elkészített fokhagyma pedig a jövő évi egészséget szolgálta. De mit eszünk ma, és mi a szokás a nagyvilágban?

Kulcsár Hajnal, Szegő Iván Miklós Kult

Miért december 25-én van karácsony?

A karácsony alapvetően keresztény ünnep, de aki nem vallásos, annak is örömteli esemény, hiszen a szeretet, a másikkal való törődés ünnepe. A különböző országok karácsonyi szokásai igencsak eltérőek, de azért közös vonás bennük az ajándékozás. Cikkünkben néhány feledésbe merült hazai szokást is megpróbálunk felidézni, és kiderül az is, hogy mi volt a különbség a kiskarácsony és a nagykarácsony között.