szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orvosok premizálási rendszerét kérdőjelezte meg az az amerikai-brit-kanadai tanulmány, amelynek szerzői kimutatták, hogy az ilyen rendszerek nem javítanak a betegellátás színvonalán a magas vérnyomással kezeltek esetében.

Az eredmények azt sugallják, hogy a kormányok és az egészségbiztosítók világszerte dollármilliárdokat vesztegetnek el az ilyen ösztönző rendszerekre a betegellátásban - hangoztatják a British Medical Journal szerdai számában megjelent tanulmány készítői.

Brit, amerikai és kanadai kutatók 470 ezer magas vérnyomással kezelt beteg esetében vizsgálták meg ezt a kérdést, és arra a következtetésre jutottak, hogy a premizálás nincs hatással a szívroham, az agyi érkatasztrófa, a veseelégtelenség vagy az elhalálozás mértékére. "Akárhogy néztük is a számokat, a bizonyosság egyértelmű: a teljesítményért való fizetés semmi esetre sem segíti elő a magas vérnyomásos betegek kezelését" - mondta Brian Seruma, a Nottinghami Egyetem kutatója.

Nagy-Britanniában a háziorvosokat 2004 óta premizálják egy teljesítményrendszer keretében, fizetésüknek akár egyharmadát is elérheti a bónusz, ha teljesítenek bizonyos meghatározott kezelési célokat. Ám a rendszer ellentmondásosnak bizonyult, mivel a háziorvosok átlagbérét "feltornázta" évi százezer font (30 millió forint) fölé - olvasható a BBC hírszolgálatának honlapján.

A premizálási rendszerben a magas vérnyomásos betegek kezelésére is specifikus célokat jelöltek meg. A kutatók azt vizsgálták, hogy a vérnyomásmérések, ellenőrzések és kezelések ellenére hány embernél fejlődött ki valamilyen betegség. Arra a megállapításra jutottak, hogy a prémiumrendszer semmilyen meghatározható hatással nem volt az agyi érkatasztrófák, a szívrohamok, a vesebetegségek, a szívszélhűdések vagy az elhalálozások előfordulására azoknál a betegeknél, akiket a rendszer 2004. évi bevezetése után kezeltek azokhoz viszonyítva, akiknek hasonló orvosi kezelése 2001 előtt kezdődött.

Az egészségügy kiadások növekedése nagy terhet jelent valamennyi kormány számára. Az Egyesült Államokban hétfőn tették közzé azt a jelentést, amely felhívta a figyelmet arra, hogy a szív- és érrendszeri betegségek költségei 2030-ra megtriplázódnak, és meghaladják az évi 800 milliárd dollárt, és ennek a legdrágább része a magas vérnyomás kezelése lesz – ez 2030-ben az előrejelzés szerint 389 milliárd dollárra rúg majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Magyar orvosok külföldön: sok a homályos pont

Nincsenek adatok arról, hogy végül kimennek-e külföldre az ezt kérelmező magyar orvosok, és ha igen, el tudnak-e helyezkedni a szakmájukban, végleg kint maradnak-e, vagy csak rövidebb távon.

MTI Karrier

Nem kaptak fizetést az orvosok Szigetváron

Nem kapták meg januári fizetésüket a megbízási szerződéssel dolgozó orvosok Szigetváron, mert több mint 60 millió forintot inkasszált az intézményt működtető cég számlájáról a város önkormányzata; Kolovics János (Fidesz-KDNP) polgármester szerint ettől függetlenül is fizetésképtelen az üzemeltető, és előbb-utóbb inkább saját kézbe vennék a kórházat.

MTI Plázs

Rosszul osztályoznak a kanadai orvosok

A súlyosan veszélyeztetett szív- és érrendszeri betegek kockázata azért nagy Kanadában, mert az őket kezelő orvosok többségüket nem sorolják a megfelelő betegcsoportba.