szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyik legfontosabb kérdés, ami felmerülhet a kételkedőkben, vajon megegyezik-e a napjaink nagyüzemi tehenészeteiből kikerülő tej a réti füveken kérődző falusi tehénével? Nos, a zsír- és a fehérjetartalom azonosak, a zsír minősége azonban már nagyon is eltérő. Még mindig a dobozos, UHT tejből fogy a legtöbb.

Örvendetes, hogy ma már egyre több helyen kapható házi jellegű tej, az áruházakban is feltűntek a műanyag üveges megoldások, a piacokon szinte már mindenhol jelen van legalább hétvégén egy termelő saját árujával. Vidéken az is előfordul, hogy a helyi termelő az alacsony felvásárlási ár miatt inkább beruház egy saját tejeskocsira és azzal járja a környéket.

A tejet egyébként a harmincas évek óta pasztörizálják. Ilyenkor a folyadékban lévő mikroorganizmusokat – kórokozókat és hasznos tejsavbaktériumokat egyaránt – pusztítják el. A klasszikus friss tejet  maximum 30 másodpercen át melegítik 72-74 fokra, a tartós tejet 1-2 másodperc alatt több mint 140 fokra. A „hosszanfriss” tejet (ultrapasztőrözött tej) a kettő közötti értéken "kezelik". Magas hőmérsékleten a tejfehérje megbomlik, ezért más az íze, mint a friss tejben. Az ultrapasztőrözött tej ugyan sokáig eláll, de a lejárati idő közeledtével már alig tartalmaz vitamint. Ráadásul csomagolása az egyik legkevésbé környezetbarát és igen drága megoldás.

MTI

Az UHT tej és az őstermelő által a réten fejt tehénből érkező, esetlegesen ellenőrizetlen minőségű folyadék között már számos, mindenki számára elérhető megoldás létezik a jó minőségű, a termelőket támogató, környezetbarát csomagolású és egészségesebb összetételű tej fogyasztására. Ha szeretne megismerni egy magyar tejtermelőt, Fusch Imrével korábban közöltünk egy interjút, itt elolvashatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!