Új gyógymód segíthet a migréneseken

A nyak hátsó részébe rejtett implantátum több fejfájásmentes napot szerezhet azoknak a súlyos migrénben szenvedő betegeknek, akik nem reagálnak más kezelésekre.

  • Medipress Medipress
Új gyógymód segíthet a migréneseken

Az amerikai Migrénkutató Alapítvány szerint több mint 36 millió amerikai szenved migrén következtében súlyos fájdalomtól, fény- és hangérzékenységtől, hányingertől és hányástól. A migrén kezelésében az első vonalat a gyógyszerek és az életmódbeli változtatások jelentik, ezek azonban nem mindenki esetében válnak be.

A St. Jude Medical Genesis neurostimulátor egy rövid, vékony csík, amelyet a nyak hátuljába ültetnek be. Az akkumulátort a test más részébe ültetik be. Az eszköz aktiválásával a nyakszirti ideget lehet stimulálni, ami csillapítja a migrénes fejfájást.

„Nagyon sok az olyan beteg, akik esetében semmilyen kezelés sem válik be, és akik életét tönkre teszi a mindennapos fájdalom. Ez az eszköz néhányukon segíthet” – állítja a Berlini Fejfájás Konferencián bemutatott tanulmány szerzője, Stephen D. Silberstein, a philadelphiai Jefferson Headache Center igazgatója.

A kutatók 157 emberen tesztelték az implantátumot, akik havonta körülbelül 26 napot szenvedtek súlyos migréntől. Tizenkét hét után az új eszközzel felszerelt betegek héttel több fejfájásmentes napot tapasztaltak havonta, szemben a kontroll csoport által tapasztalt csupán eggyel több fejfájásmentes nappal.

Az implantátum gyártói jelenleg az európai engedélyeztetésen dolgoznak, majd az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatal (FDA) jóváhagyását is szeretnék megszerezni.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?