szerző:
R.A.
Tetszett a cikk?

Legyen formás a fenék és darázs a derék. De mégse napozzon. Ne fogyózzon. Ne strandoljon. Űzzön inkább férfi sportot, és meglátja, az amazon vadócok a legsikeresebb hódítók.

A közismerten gyengébbnek bizonyuló erősebb nem mást sem vár a sokkal erősebbnek bizonyuló gyengébbik nemtől, hogy alakja legyen tökéletes, bőre selymes és barna, mosolya pedig fogpaszta reklám. Muszáj ehhez közhelyes nyári időtöltést választani, mint a sok órás napozást, vagy a légkondicionált termekben az ugra-bugrát?

Persze, hogy nem. A férfiasnak gondolt kalandokon gésa csipőre karcsúsodhat, bálkirálynőként mulathat, és teheti mindezt társaságban. Legyen feszes a feneke, miközben shortban sziklafalat mászik, mutassa meg női bájait neoprén ruhában, legyen pólója vizes raftingolás közben, és különben is, a távcsöves vadászpuska öltöztet. Csalogassa elő a hősnőt, amiről Mars ivadékai is álmodoznak.

Flickr / Creative Commons

A legkellemesebb meglepetés: a könnyű elérhetőség. Sok tucat magyar, osztrák, szlovák, cseh vagy szlovén elvadult tájra juthatunk el egy egyszerű autóúttal vagy néhány órás vonatozással, amiről azt gondoltuk eddig, hogy csak a Sziklás-hegységben vagy Dél-Kelet Ázsiában lelhetőek meg. Legtöbb közülük anyagilag sem kihívő, bár itt is akadnak költséges mulatságok.

Legyen Macskanő, másszon sziklát és essen mindig talpra!

Flickr / Creative Commons

Megbízható túravezetőkkel még arra sincs szükség, hogy bármilyen tapasztalatot gyűjtsünk a technikai sportokban. Segítenek szikláról ereszkedni, sebes patakon átkelni. Igazi kaland szexi szerelésben, de erről majd szerző padtársa a Divatd+Design rovatban értekezik. Most foglalkozzunk inkább azzal, hogy Magyarországon jócskán találunk gyakorlófalat a szabadban.

Ilyenek az balatonerdicsi sziklák, amelyeket 3 óra alatt könnyen elérünk Budapestről, ezért akár egy hétvégére is kiváló célpont. Balatonedericsben is található szállás, de kóbormacskák vadkempingezhetnek is. Ha mégis a falut választjuk, akkor 15 perc sétával a mászóhelyen vagyunk.

A sziklák több, 15-20 méter magas mászóhelyet biztosítanak. A sziklamászók több skálán is méregetik , hogy mekkora kihívást jelentenek a falak. Nálunk a leggyakoribb a római számokkal jelzett változat, ahol a XII a maximális, pókemberkenek fenntartott pálya. Beletoneredicsen találunk III-as könnyű és VII-es közép-nehéz falat is. Délután kellemesebb, délelőtt sportosabb a kaland, hiszen a falak tájolásuk miatt a direkt napsugarakban fürdenek ebéd előtt.

Népszerűbb a pilisi Csobánka mellett használt Oszoly-csúcs. Közelebb is találjuk, és ha kirándulni van kedvünk, akkor a csillaghegyi HÉV-megállóból gyalog is elérhetjük egy fél napos kirándulással. A faluban könnyű szállást találni, hiszen az elmúlt években, mint egy kis alpesi település, felismerte, hogy mindenen megvan, amit csak egy jó házigazda kívánhat. Sátorban, bungalóban vagy panzióban is megszállhatunk. A csobánkai völgy keleti oldalán rövid emelkedővel gyalog kell megküzdeni ahhoz, hogy a sziklafalat elérjük. Mindenféle nehézségűt találunk, és sok a tapasztalt mászó.

Kanyon-túra, neoprén testhezálló ruhában

Ha egy hosszú hétvége is belefér, akkor érdemes Ausztriában körülnéznie kanyoning túrákon, például Palfauban. A magyarosított amerikai név azt fogalmazza meg, hogy belépnek a kanyon egyik végén, és kilépnek a másikon. Mint egy népmesei hős, új emberként térnek vissza a hétköznapokba.

Menet közben nincs kiszállás és az utazás egyirányú. Akad 10 és 20 kilométeres változat is, a legtöbb esetben könnyen jutunk hozzá a Cooper regények nyomolvasós élményéhez. Kezdetkor letesztelik a felszerelést, majd következik egy 3-5 méteres ereszkedés, onnan pedig a sziklán szökellő, hegyi patakon átgázoló konkvisztát. Nem fognak fázni, kapnak megfelelő ruhát. Neoprén. Jó meleg.

A túravezetők általában a kirándulás díját és a felszerelést kérik el, ami 15-20 000 forint körüli. Ezen túl a talpraesett kalandorokat önellátásra buzdítja, tehát a szállás és étkezés – igényektől függően – ingadozhat. A kirándulások csoportosak.

Szlovéniában is találnak hasonló mulatságot, mondjuk Boveci Susecnél. Árban és hosszban hasonló program.

Legyen a Kill Bill harcművésze, Beatrix Kiddo, és vadásszon, mint harcos amazon.

olvasó takács tibor

Ez már egy költséges sport, hiszen a vadak elejtése drága, akárcsak a felszerelésé és a túravezetőé. Egy őzvadászaton napi 20 000 forinttal érdemes kalkulálnunk, akár 3 napra, akár egy hétre megyünk. Azonban a vadászat szervezői gyakran rugalmasak, meghallgatják, hogy milyen kalandra vágyunk, milyen vadat szeretnénk elejteni, és mi a keretünk, majd ehhez igazítják a kiajánlott csomagot.

Ha nem kerekítünk lelkiismereti kérdést a vadászatból, akkor biztosak lehetünk benne: olyan idegenvezetők visznek a vadonba, akik pontosan tudják, miként kell vigyázni a vadállomány és a természet egyensúlyára. A közhelynek gondolt vadászösztön pedig mindenkiben ott él, vagyis igaz, borzongatóan bűnös érzéssel ébred fel a ragadozó szellem.

A lelkiismereti kérdés gyakran csak álszent vonakodás. A henteshez is a vágóhídról kerül a hús, sőt, néha kevésbé ellenőrizhető és kegyetlenebb úton, mint a megfontolt vadászok felügyelete alatt elejtett állatok. Elhihetjük, a természet közelében élő szakemberek sokkal jobban érzik a súlyát a környezet- és állatállomány védelemnek, mint mi.

Vadásztúrákat – főleg, ha őzről van szó – 3-4 napra is érdemes tervezni. A tapasztalt csapatok ez idő alatt 15-20 őzbakot is elejtenek, ami persze a fenti 20 000 forintos napi költséget megnöveli. Akinek pedig mégis tiltakozik lelkiismerete, az elmehet vadlesre, anélkül, hogy meghúzná a ravaszt.

Legyen Elisabeth Swan, és repesszen kalóznőként a vad vizeken.

Flickr (Creative Commons) - Charlie Brewer

Csakúgy mint a vadászat vagy kanyontúra esetén, itt is a tapasztalt túravezető a kulcsa mindennek. Rafting szervezőkből hegyi patakot lehet rekeszteni, áldozatokból meg patkó-alakú közép-afrikai vízeséseket, ezért egy nagyon hasznos tanácsot adhatunk: csak referencia alapján vállaljuk be a túraszervezőket.

Ha pedig megtaláltuk őket, akkor mehetünk Szlovákiába, mondjuk a Dunacsúcshoz. Néhány órás autózással elérhető, útvonalválasztástól függően 260 km (lassabb mellékutak) és 400 km (autópálya) közötti távot vezetünk le. A szállás már 7-8 000 forinttól elérhető, valószínűleg ebben semmi extra, de még a reggeli sem szerepel.

A raftinghoz kirándulni kell először, ez néhány órás túrázás a Magas Tátrába. Általában a következő napon kezdődik a vadvízi evezés.

ugyanazt élvezhetjük Magas Tátra nélkül Ausztriában, Palfau környékén vagy Szlovéniában a Soča (Isonzo) folyón. Az árak nagyjából hasonlóak mindenhol, a részvételi díjak 25 000 forint körül alakulnak fejenként. Ezért a pénzért a 2-3 napos túrákon mindent megkapunk, ami az evezéshez tartozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!