szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

„Vannak egyének, kik a gyógyszert semminemű alakban sem tűrhetik, miért az orvos betegségük természetéhez megkivántató javaslatkor zavarba is jöhet. Innen némellyek azon gondolatra jöttek, miszerint ez akadályt a csokoládé által el lehet háritni, megkisérlék tehát e módot, és sokan különös gyógyczélokra különféle orvosi csokoládék készitéséhez fogtak; s tápszerül, kiváltkép sorvasztó kórokban, vagy tüdő sorvadásban (…) csokoládét ajánlottak” – számolt be egy rendhagyó kísérletről A csokoládé étrendi és orvosi tekintetben című értekezésében Rhédey Antal gyöngyösi orvos 1844-ben.

A XIX. század végéig többnyire csak a patikákban kapható csokoládé orvosi felhasználása mégsem lett általános, sőt a „külsőleg ugorkához hasonló bogyószemű, szét nem pattanó, 6-8 uj hosszú, 3-3,5 uj vastag, 5 gerezdű gyümölcsből” készült termékek a gyógyszertárakból szép lassan átvándoroltak a szatócsboltok polcaira.
Időről időre felmerült azonban, hogy az édességet vissza kellene csempészni a patikákba.

Legutóbb – mint azt a Financial Times című brit hetilap nemrégiben hírül adta – a Cambridge-ben biotechnológiai vállalatot irányító orosz származású orvos, Ivan Petyajev rukkolt elő új gyógycsokoládéval. Egyrészt azt reméli, hogy az édességet bizonyos orvosságokhoz keverve a krónikus betegek kevésbé felejtik majd el bevenni a gyógyszerüket. De Petyajev doktor abban is bízik, hogy a csokoládé felturbózhatja egyes hagyományos – például a májsejtekre ható – medicinák eredményességét.

A csokiterápiáról részleteket a HVG e heti számában olvashatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!