szerző:
TA
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A töklámpás egy részeges férfiról kapta a nevét: a valaha látott legnagyobb példány egy 666 kilós tökből készült, vazelinnel késleltethetjük az összeaszalódását, sőt vázaként is használhatjuk. Tippek és tények a tökéletes töklámpásról.

Ma is él bennem a kép, ahogy gyerekként ülök az udvar közepén, és küzdök egy tökkel. Fogalmam sem volt róla, miért csinálom, de nem is számított, ahogy most sem számít igazán. Egyszerűen csak jó belepumpálni egy csomó kreativitást, humort, az októberi eső és az avar szagát. A hiányos kézügyesség és a göcsörtös vonalak pedig egyáltalán nem számítanak: a töklámpást elrontani nem lehet.

A tökéletesítéshez mégis van néhány tippünk. Az első fontos lépés a tök kiválasztása (piacon, virágosnál és a hipermarketekben is találunk). A szakértők szerint jobb, ha érett tököt veszünk, mert abból könnyebb kivájni a belső lágy részt és a magokat.

Fontos a méret is: közepes (nagyjából háromkilós) példányt érdemes venni, mert azt könnyebb kezelni. Ha pedig a praktikum mellett az esztétikumra is adunk, a kiválasztáskor azt is ellenőrizzük, nem sérült, vagy foltos-e leendő lámpásunk.

A képre kattintva tekintse meg galériánkat!

Kattintson képeinkért!
Pinterest

Amikor nekivágunk az alkotásnak, kezdjük a tök szárának körbevágásánál – cikcakkban ezt könnyebb végrehajtani, mint szabályos körben. Ezután következik a belső részek kikanalazása – fontos, hogy minél szárazabbra pucoljuk ki a tököt.

Ha ezzel is megvagyunk, rajzoljuk meg alkoholos filccel az általunk megálmodott ábrázatot (vagy azt, ami éppen sikerül), és hogy megkönnyítsük a dolgunkat, tűvel szurkáljuk ki a kontúrokat. Ezen a ponton kerül elő egy szigorúan rövid pengéjű kés, majd indulhat a faragás.

Harc az aszalódás ellen

Tavaly nagy csalódást okozott, hogy a lámpásunk néhány nap alatt összeszottyadt, de ezen is lehet segíteni. Ha vazelinnel bekenjük a kivágott formák belső élét, és a tök külső felületét is, nyerünk néhány napot, de azt is fontos tudni, hogy a lámpásnak a lakásban nincs sok esélye a túlélésre.

Tegyük inkább az ajtó elé, az ablakba, vagy az udvarra, így kitolhatjuk a teljes összeaszalódás és az első penészfoltok megjelenésének szomorú pillanatát.

Ha pedig a pusztulás küszöbén egy újraélesztéssel is megpróbálkoznánk, tegyük néhány órára vízfürdőbe, majd szárítsuk ki. Állítólag így is magához térhet még. Ha minden kész, beletehetjük a mécsest, és élvezhetjük a meghitt hangulatot.

Csillámpor, szegecsek

Jó hír, hogy a tökkészítés misztériuma itt nem merül ki. Ha már unjuk a klasszikus lámpást, le is festhetjük csíkosra, aranyra, metálra, de van, aki ennél is továbbmegy, és pókokat, vagy éppen a földrészeket viszi fel a tökre (érdemes ecset helyett szivacsot használni). Tartósításra ilyenkor használhatunk matt vagy fényes lakkot. Emellett készíthetjük szegecselve vagy csillámporosan, köthetünk rá masnit, és használhatjuk vázaként is.

Egyes hobbiboltokban hungarocell tök is kapható, amit bevonhatunk szalvétatechnikával (decoupage), de az igazi tökrajongók állítják, ez az igazi esetében is megoldható.

Ha nem elégszünk meg azzal, hogy csak azok lássák a lámpásunkat, akik betévednek hozzánk, október 27-én még mindig kivonulhatunk a Hősök terére a Töklámpás Fesztiválra.

Kattintson képeinkért!
Tumblr

Túl az ösztönös faragáson

Bár Magyarországon a Halloween a töklámpás-készítésen túl kimerül a tökös-csontvázas gagyi szuvenírekben, az angolszász országokban komoly hagyománya van a boszorkányok, kísértetek és egyéb szellemek ünnepének.

Hogy a puszta alkotóösztönön kívül némi hátterünk is legyen: az angol nyelvterületen Jack O’ Lantern néven futó lámpás a legenda szerint egy Jack névre hallgató részeges férfiról kapta a nevét, aki az ördögtől kicsikart egy olyan ígéretet, miszerint a lelke nem kerül a pokolra.

Jack ennek ellenére nem jött ki jól a buliból: a mennyországba sem fogadták be. Az ördög egy széndarabot adott neki, amit egy marharépába rakott lámpásként. Azóta Jack lelke ennek a fényénél keresi nyugvóhelyét. A jóval látványosabb tök ezt a marharépát váltotta fel később.

Rekordképes termék

A világ legnagyobb töklámpása 2005-ben készült el egy 666 kilós tökből Pennsylvania államban, a legtöbb lámpás pedig 2011-ben gyulladt ki egyszerre Illinois-ban – a 30 919 darabos rekord még megdöntésre vár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!