szerző:
Kundermann Balázs
Tetszett a cikk?

A nyár most is végletes időjárást ígér: ömlő záporokat, perzselő napsütést, a kettő között pedig a párás örökkévalóságot. De mégis mit kezdhetünk a gyerekkel, ha odakint tombolnak az elemek? Összeszedtük a legjobb beltéri elfoglaltságokat, hogy otthon maradni is élmény legyen.

Ha esik, akkor azért, ha meg túlságosan tűz a nap, akkor azért jobb odabent. Legalábbis így gondolja a legtöbb felnőtt főleg, ha már a nyári táborból is visszatért a csemete. S habár teli talppal pocsolyákban ugrálni, vagy a félkettes napsütésben focizni jó mulatság, a szülők ilyenkor jogosan a szobába parancsolják csemetéiket. Akik mennek, mert muszáj, de miután megízlelték a szabadságot, általában nem nagy lelkesedéssel. Hogyan dobjunk fel egy esős délelőttöt, hogy tartsuk odabent a gyerekeket, ha perzselően tűz a nap? Bekapcsolhatjuk a tévét, hogy az szippantsa fel a társaságot, vagy a csatlakoztathatjuk őket az internethez. Talán ezek a legkényelmesebb megoldások. Mi lenne azonban, ha ehelyett kicsit felráznánk és megmozgatnánk őket? Ha most mást csinálnának, mint általában. Íme pár ötlet, melyekkel hosszabb-rövidebb ideig leköthető az unatkozó gyerekhad:

Két marék gomb (2-3 éveseknek)

A kicsik viszonylag egyszerű feladatokkal is hosszabb időre lefoglalhatóak. Szeretnek válogatni, dolgokat ide-oda pakolni. Használjuk ki ezt az életkori sajátosságot, és dobjuk fel a délutánt egy doboz gombbal. A háztartások többségében, nagyszülőknél biztosan, találunk egy csomó gombot. Ha mégsem, használhatjuk a nagyobb testvérek Legó elmeit, de megteszi egy tál különböző formájú száraztészta vagy egy zacskó színes csokigolyó is. Ezeken kívül kell még pár színes lap és egy muffinsütő-forma. Vagy egy részekre osztható doboz. Ragasszunk különböző színű lapkákat a sütőforma vagy a rekeszek aljába, ez adja majd meg az oda gyűjtendő gombok, apróságok színét. Aztán mehet is a válogatás: pirosat a pirosba, zöldet a zöldbe. Rövid rávezetés után viszonylag sokáig elszortíroznak majd a legkisebbek. Fontos azonban, hogy a gyerekek elég idősek legyenek, hogy már ne akarják lenyelni a gombokat, de még lekösse őket a játék.

AP / Fredrik Sandberg

Egy tekercs ragasztószalag (3-6 éveseknek)

Nem is lesz szükségünk másra. Legyen színes vagy tarka, szigetelő vagy a festők által használt papíralapú, esetleg szövetbetétes. Ragasszuk szőnyegre vagy kőpadlóra és ha nem hagy nyomot, akár parkettára is. A segítségével létrehozott játékoknak igazából csak a kreativitásunk szabhat határt. Íme kettő az egyszerűbbek közül: alkossunk koncentrikus köröket a folyosó egyik végére, aztán pár méterről gurítsunk színes műanyag labdákat, matchboxokat vagy üveggolyókat azok irányába. A közepe érjen 10 pontot, aztán a következő 7-et, majd 4-et és így tovább. Az nyer, aki öt gurításból a legtöbb pontot szedi össze. A nagyobbak segíthetnek a számolásban. Második alternatívaként ragasszunk le két egymást merőlegesen metsző ragasztószalagpárt és már kész is az amőba-pálya. A szabályt mindenki ismeri: három ugyanolyan egymás mellé. A köröket és ikszeket helyettesíthetjük azonos színű játékokkal, kockákkal vagy műanyag tányérokkal.

Csipeszelő-verseny (3-7 éveseknek)

Feszítsünk ki egy kötelet a szobában, vigyázva azonban arra, hogy a belecsimpaszkodó gyerekek ne rántsanak semmit magukra. Magasságát a legkisebb játékos magassága határozza meg. Bizonyára mindenkinek vannak otthon csipeszei. Ezekre lesz most szükségünk, valamint jó néhány pár zoknira. A játék lényege, hogy adott idő alatt minél több zoknit kell a kötélre csipeszelni. Ha a játékosok különböző színű vagy méretű zoknikat kapnak, nem lesz vita abból, ki melyiket csippentette fel. Kisiskolások nem csak ruhadarabokkal, hanem betűkkel is játszhatnak. Írjuk papírszeletekre az ábécé betűit, és azokból válogatva kelljen saját nevüket helyesen kirakni. Vagy kedvenc állatukét, esetleg kedvenc ételükét. Az alapszabályok lefektetése után jobb is ha magukra hagyjuk őket, hadd alakítsák saját igényeik szerint a játékot.

Stiller Ákos

Titkosügynök-akadálypálya (4-9 éveseknek)

Képzeljük magunk elé a következő akciófilm klisét: a főhősnek át kell kelnie a teremben cikázó lézernyaláb akadályokon, hogy megmentse a csapdába esett nőt, vagy hogy megszerezze a kincset. Egy gombolyag fonállal mi is könnyűszerrel építhetünk ehhez hasonló kihívást gyermekeink számára. Válasszunk egy szűk folyosót, az étkező lekeríthető szélét, az előszobát vagy a gang azon szakaszát, amit csak mi használunk, majd feszítsük ki faltól-falig, oldaltól-oldalig a lézernyalábokat szimbolizáló színes fonalat. Vízszintesen és átlósan, ide-oda, míg el nem érjük a kívánt pályanehézséget. Hogy megakadályozzuk a belegabalyodásos baleseteket, érdemes könnyen szakadó fonalat használni. Aztán ha elkészültünk, tegyünk a pálya egyik végére valami csemegét, pár kekszet, néhány szem gyümölcsöt vagy egy szelet pizzát, a másik feléről pedig indítsuk el egyesével az ügynököket. Aki sikeresen átjutott a másik oldalra, választhat egyet a finomságok közül. A feladat nem csak izgalmas, de a gyerekek egyensúlyérzékét is javítja. Pár kör után a szülők is beszállhatnak, habár húsz felett már igazi kihívást jelent az átkelés. Mire apa fáradtan hazajön a munkából, érdemes leszedni a lézernyalábokat, hacsak nem az a cél, hogy teszteljük a családfő kitartását és szurkolva számoljuk mennyi idő alatt jut el a bejárattól az étkezőasztalig.

Süssük meg a családot (4-12 éveseknek)

Ha már nem mehetnek ki a srácok, engedjük be őket magunk mellé a konyhába. Életkortól függően osszunk feladatot a kis kuktákra: mérés, keverés, gyúrás. Nincs olyan gyerek, aki ne szeretné egy kicsit is összekenni magát. Főleg, ha valamilyen édességről van szó. Aztán süssünk valami egyszerűt, mondjuk mézeskalácsot. Most azonban nem lesz szükségünk a karácsonyi kinyomó formákra, csupán néhány különböző nagyságú pohárra. Szaggassunk köröket, ezek lesznek a fejek, ezeket fogják a gyerekek kidekorálni. A művelethez használhatunk diódarabokat, mogyorót, mákot, mazsolát, színes díszítődrazsét, csokimorzsát vagy különböző szárított gyümölcsöket. Kezdő lökésként adjunk nekik pár tippet, legyen apa, anya, gyerekek, nagymama és nagypapa, aztán engedjük elszállni a képzelőerőt: készülhet postás, kalóz, űrhajós, majom vagy földönkívüli. Végül dobjuk be az elkészült műveket a sütőbe, s mint izgalmas sorozat záró epizódja előtt a rajongók, úgy fognak a forró üvegajtón keresztül a készülő alkotásokra meredni a gyerekek. Örülnek, hogy segíthettek, és büszkén fogják kínálgatni mindenkinek a frissen kisült fejeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!