szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első magyar dobozgyár relikviáit mutatják be azon a kamara-kiállításon, amely a Design Hét részeként péntektől látható a Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtárban Budapesten.

A papírcsomagolás magyarországi történetét bemutató, Csomagoljam? című időszaki kiállítás zárónapján egy minitárlaton nézhetik meg az érdeklődők a Mészáros utcában egykoron működő Dávid Károly és Fia dobozáru- és faanyaglemez gyár relikviáit, köztük eredeti reklámlapokat, iparigazolványokat, számlákat – mondta B. Nagy Anikó kurátor.

A tárlaton látható lesz az első magyar dobozgyár régi körkés köszörűje, valamint német és francia katalógusok és archív fotográfiák. Körülbelül húsz-harminc tárgy maradt fenn a dobozgyár történetéről, ezeket a gyár jogutódja, a CLB Packaging őrzi és gondozza – mondta még a kurátor.

A kiállítás ötletével az ügyvezető igazgató, Erdősi István kereste meg a múzeumot, miután látta a papírcsomagolás történetét bemutató tárlatot.

Dávid Károly 1873-ban alapította a gyárat. Az első telephely Óbudán volt, majd 1895-ben a gyáros megvásárolta az I. kerületben a Mészáros utcai telkeket, ahol a gyár az 1960-as évekig működött, az államosítás után Budai Dobozgyár néven. A gyár helyén jelenleg a Zsolt udvar épületei állnak.

Az első magyar dobozgyár történetét bemutató tárlat október 6-ig tart nyitva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!