Ha az egyetemi évekből csak az alagsori büféasztalok, a mindig vécépapírmentes vécé, és a kopott falak emléke köszön vissza a fejünkben építészeti szempontból, érdemes átnézni a CNN által közölt listát a világ leglátványosabb egyetemi épületeiről.
1. Lomonoszov Moszkvai Állami Egyetem
Amikor a moszkvai egyetem 240 méter magas, 36 emeletes főépülete elkészült, a világ hetedik legmagasabb épülete volt, és az első felhőkarcoló, ami nem New Yorkban épült. Az építkezésen gulag-rabok dolgoztak, számuk elérte a 14 290-et. Az építkezés során a munkásokat a 24. és 25. szinten szállásolták el, hogy így csökkentsék az ellátásuk és őrzésük költségeit. Az egyetemnek több mint 600 épülete van, a főépület a Veréb-hegyen található. 47 000 hallgatóval és 4000 oktatóval rendelkezik, 29 karán több mint 350 tanszékkel. Lev Vladimirovitch Rudnev tervezte.

A második világháború alatt ezt a csodálatos épületet és a benne lévő 900 ezer könyvet is elpusztították. A reneszánsz stílusú könyvtárat az eredeti tervek alapján építették újjá. A Leuveni Katolikus Egyetem a Németalföld legősibb egyeteme, valamint a legrégibb, ma is fennálló katolikus egyetem a világon. Az egyetem legismertebb magyar kapcsolata egyik legértékesebb nyelvemlékünk, az Ómagyar Mária-siralom. 1922-ben fedezték fel az egyetemi könyvtár anyagában, az ún. Leuveni Kódexben.

3. Bradfield Hall, USA
Ez az épület a Cornell Egyetem része New York államban, legfőbb érdekessége pedig az, hogy tizenegy szintjéből az alsó tíz emeletét ablak nélkülire tervezték, ugyanis ott vannak a klimatizált laboratóriumok. Építészek: Ulrich Franzen&Associates.

4. Philologische Bibliothek, Freie Universität, Németország
Ez az impozáns könyvtár, ahol 800 ezer könyvet lehet kikölcsönözni, a berlini Freie Universität része. Az elegáns ellipszis alakú épületet az teszi különlegessé, hogy különböző fóliák segítségével oldják meg, hogy a természetes fény mindenhova eljusson. Az épületet a nagy nyitott terek jellemzik. A tervezők: Foster and Partners.

5. Graduate Center, Nagy-Britannia
A többszörösen díjazott épületet Nagy-Britanniában 2005-ben az év épületének választották. Valódi ékszerként tartják számon Londonban, a Metropolitan Egyetem része. 2010-es adatok szerint az itt végzett diákok 74,5 százaléka jut a diplomázás után álláshoz. Tervező: Daniel Libeskind.

6. Mode Gakuen Cocoon Tower, Japán
Ez a világon a második legmagasabb oktatási intézmény (204 méter magas és ötvenszintes) a moszkvai egyetem után, amely valójában három intézménynek ad otthont: egy orvosi főiskolának, egy divatiskolának és egy design iskolának. Kívül fehér alumínium és sötétkék üveg borítja. 2008-ban az év felhőkarcolójának választották. Építész: Tange Associates.

7. Run Run Shaw Creative Media Centre, Hong Kong
Az épület eredetileg médiahallgatóknak épült, de a szokványos tantermeken kívül vannak benne laboratóriumok, kiállítóterek, kávézó, étterem, és egy modern színházterem is. A terekben különös formák jelennek meg, a falak dőlnek, lejtenek, az ablakok pedig sokszor aszimetrikusak. Építész: Daniel Liebeskind.

8. Sharp Centre for Design, Kanada
Az épület érdekessége, hogy ceruzát formáló színes, különböző szögekben dőlő cölöpökön áll, 26 méterrel a talajszint felett. Az épület kicsit úgy fest. mintha egy asztal lenne. Építész: Will Alsop.

9. Swanston Academic Building, Ausztrália
A 35 ezer négyzetméteres, 11 emelet magas épület vibráló színeivel Melbourne sokszínűségét akarták bemutatni. Az épületben van hat hatalmas színházterem is, de a zöld gondolatra is sokat adnak. A vécék leöblítéséhez például a tetőn összegyűlt esővizet használják fel. Tervező: Lyons Architects.

10. Campus Luigi Einaudi, Olaszország
Az ötezer diák befogadására képes campus két épületből áll, jogot és politikatudományt lehet hallgatni bennük. Építészek: Foster &Partners.
