A fotószerkesztő technológia fejlődésével és terjedésével a tökéletes kinézet már nem csak a modellek és hírességek privilégiuma.
Akár a Snapchat és a Facetune alkalmazások adta lehetőségeknek köszönhetően a megszerkesztett tökéletes kinézet normává válik a közösségi média világában.
Mindez változásokat gerjeszt az emberek szépségészlelésében is, és kiváló táptalajt teremt az ún. testdiszmorfiás zavar terjedésének is.
Ennél a betegségnél az egyén kóros figyelmet fordít valamely vélt hiányosságra, tökéletlenségre a kinézetével kapcsolatban, és mindent megtesz annak elfedésére.
A JAMA Facial Plastic Surgery című lapban nemrég megjelent kutatásban ezt a témát járták körül a Boston Medical Center kutatói, és felhívták a figyelmet a Snapchat diszmorfiára mint új jelenségre.
A plasztikai sebészeteken ugyanis egyre gyakrabban találkoznak azzal az igénnyel, hogy a páciensek saját, filterekkel feljavított verziójukká szeretnének válni.
A testdiszmorfiás zavar nem oldódik meg a beavatkozások hatására, sőt súlyosbodhat is.
Mivel valójában az észlelés és a gondolkodás zavaráról van szó, így a szakemberek kognitív viselkedésterápiát javasolnak a probléma hatásos kezelésére.
Hasonló cikkeket a a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban olvashat, amely lelkünk sötét és napos oldalával foglalkozik.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.
Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Extra Pszichológia közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.