Tetszett a cikk?

A tekintélyes American Photo magazin legutóbbi számában Tony Corbell segítségével szubjektív összeállítást közölt a világ legjobb esküvői fotósairól, amely igen meglepő adatokat is tartalmaz.

Az ünnepélyes pillanatokat régebben ugyanazok a fényképészek örökítették meg, akik a környéken minden egyebet is fotóztak, néhányan ügyesek voltak, mások kevésbé, de amíg a fényképezés nem volt bárki által elvégezhető tevékenység, mindenképpen megéltek.

Nézze meg a legjobb esküvői fotósok képeit!
© popphoto.com
Az automata gépek megjelenése persze átformálta a piacot, sok fotót házilag is el tudtak készíteni a felhasználók, de a megismételhetetlen, fontos eseményekre még mindig szakértőt hívtak, a fényképész mesterség továbbra is megmaradt, bár művelői kénytelenek voltak kicsit specializálódni, többet nyújtani, mint addig.

Egy pillanatra úgy tűnt, a digitális gépek térhódítása feleslegessé is teheti a profi fotósok átlagembereknek végzett munkáját, de a rengeteg apró digitgép-tulajdonos hamar rádöbbent, az olcsó masináknak megvannak a maguk korlátai. Hiába tudnak szinte mindent a gépek, aki nem ért hozzá, nem tud jó képet csinálni. Magyarországon továbbra is ritkán veszik igénybe a családok profi fotós segítségét, bár különösen vidéken továbbra is szinte kötelező a fontosabb eseményeket a helyi fotográfusnál is megörökíteni, de ezeknek a képeknek a minőségéről jobb nem beszélni, csak az eszköz változott, a stílus 30-40 éve ugyanaz és ez igaz a legtöbb magánszemély számára szóló fotószolgáltatásra sajnos.

A világ gazdagabb országaiban azonban, bár ez nyilván nem csak pénzkérdés, az emberek a legfejlettebb digitális kamerák mellett is jelentős összegeket hajlandók elkölteni profi fotósra, de ezért természetesen az egyszerű fényképeknél sokkal többet várnak el. Az ügyfelek arra vágynak, hogy a fotós "csináljon" belőlük valamit, amit érdemes megőrizni és boldogan visszatekinteni rá később. Sok szempontból tehát reneszánszát éli a klasszikus portrékészítés. Akár a régi időkben, amikor még a festőktől várták ugyanezt a tehetősebbek.

Az esküvői fotózás talán a legjobb példa erre a tendenciára, szerencsés esetben egyszeri, megismételhetetlen eseményről van szó, amelyre egész életükben örömmel gondolnak vissza a résztvevők és amire igen komoly összeget adnak ki különböző szolgáltatásokat vásárolva. Az esküvői fotózás ennek köszönhetően külön fotó- és iparággá vált, az ismertebb fotósok akár egy évre előre foglaltak és hatalmas pénzeket keresnek a világ minden táján vállalva lakodalmakat. A legjobb fotósoknak általában saját stílusuk van, amely a képeken is egyértelműen felismerhető, a fiatal pár pont ezért választja őket és sok esetben saját elképzelésüket alárendelik a fotósének. 

Az American Photo tíz fotóst nevezett meg a világ legjobbjaiként, sokan közülük a reklám-, vagy a divatfotózás területéről érkeztek, néhányan sajtófotókat készítettek korábban, mások kifejezetten esküvői fotósnak képezték magukat, felismerve a növekvő fizetőképes keresletet, és ez a háttér általában jól felismerhető a fényképészek stílusában is.

A listából általunk legjobbnak tartott Joe Buissink már Annie Leibovitz, a Vanity Fair fotósának családja számára is készített esküvői képeket, de számos más híresség, mint Jennifer Lopez és Jessica Simpson is őt választotta a nagy napon. A dán születésű Buissink szokásos magazinfotói mellett 12 éve fényképez lakodalmakat, de ettől függetlenül a megújulást és a folyamatos tanulást tartja a legfontosabbnak munkájában. A honlapján elérhető portfoliójában olyan különleges képeket találhatunk, amelyek nem csak a rajtuk szereplő ifjú pár számára értékesek, műalkotásként is megállják helyüket.

A profi Buissinkkal ellentétben Alisha és Brook Todd jóformán autodidakta módon képezte ki magát fotoművésznek, céljuk kimondottan az üzlet volt, s később saját stúdiót nyitottak San Franciscoban. A sikert Oprah Winfrey hozta meg a számukra, amikor az ismert tévéműsorában készítettek képeket egy esküvőről. Látásmódjuk nem feltétlenül egyedi, de talán pont ezért kedveltek:  könnyebb képeiket befogadni.

A vicces nevű Bambi Cantrell viszont pont különleges, sajátos stílusával tűnik ki. Biztos nem tetszenek mindenkinek kicsit művészkedő, kicsit sznob, de kétségkívül jól megkülönböztethető képei, amelyek általában valamilyen történetet mondanak el. A hölgy szintén a divatszakmából pártolt át és elsősorban a menyasszonyok vágyait célozza meg romantikus beállításaival, amelyeken a házasulandókat a legfurább helyzetekben is igyekszik szépnek ábrázolni.

A sajtófotó stílus egyik legjellemzőbb képviselője az ausztrál Jerry Ghionis, aki képei látszólagos spontaneitása ellenére nem szeret várni a pillanatra, hajlamosabb létrehozni inkább a megfelelő helyzetet. "Nem pózoltatom a párokat, ellenben úgy buzdítom és irányítom őket, hogy egyszerre tűnjenek természetesnek és elbűvölőnek" - mondta módszeréről. Több esküvői fotóversenyen is elnyerte már a fődíjat, honlapján teljes albumok is végignézhetőek, ami sokkal teljesebb képet ad a magyar és a nemzetközi ízlés közötti különbségről.

Mert Magyarországon ilyen szintű esküvői fotókra nem igazán van kereslet, a párok nem szívesen adnak ki egy igazán jó fotósért a többszázezer forintot, még akkor sem, ha minden másban a legjobbra vágynak a boldogító igen kimondásának napján.

Az American Photo esküvőfotós listájának további mesterei:

Denis Reggie
Jeff Ascough
Christian Oth
Stephen and Jennifer Bebb
David Beckstead
Kevin Kubota 

Végül pedig ízelítőül egy profi esküvői videó, kattintson kétszer:


Kádár Mónika 

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Mennyibe kerül egy esküvő?

Kinek hány forintjába kerül ma megházasodni, ha csak polgári esküvőt szeretne és milyen árkülönbségek vannak a különböző egyházi szertartások között? A májustól szeptemberig tartó esküvői szezonban egyre többen keresik erre a választ. Sorozatunk első részében a hvg.hu nemcsak az áraknak, de a lehetőségeknek is utánajárt.

Salgó Andrea (hvg.hu) Vállalkozás

Mennyibe kerül egy esküvői vacsora?

A házasság gondolatának megfoganásától kezdve egészen a gyűrű felhúzásáig szolgáltatások tárházából válogathat a jegyespár. Aki házasságra adja a fejét, félmillió forintnál olcsóbban biztosan nem ússza meg, de egy átlagos esküvő "tokkal-vonóval" másfélmilliónál kezdődik. A hvg.hu utánajárt, mit mennyiért és hol érdemes beszerezni.

Angelina Jolie filmje hű tudott maradni Maria Callas akaratához, és meg merte mutatni, hogy hajómágnás szerelme csúnya volt

Angelina Jolie filmje hű tudott maradni Maria Callas akaratához, és meg merte mutatni, hogy hajómágnás szerelme csúnya volt

Nem szállt ki a balesetnél összetört autójából egy sofőr, hatalmas hiba volt – videó

Nem szállt ki a balesetnél összetört autójából egy sofőr, hatalmas hiba volt – videó

2100 forint felett a fizikai dolgozók átlagos órabére

2100 forint felett a fizikai dolgozók átlagos órabére

Már az élet meghosszabbításán dolgozik az OpenAI, +10 évről szól az ígéret

Már az élet meghosszabbításán dolgozik az OpenAI, +10 évről szól az ígéret