Leleplező fotók: hírességek máz nélkül
Új és sajátságos Andy Warhol kiállítás nyílt Londonban, a Hayward Gallery-ben, Other Voices, Other Rooms (Más hangok, más szobák) címmel. Színésznők, atléták és más előkelőségek polaroid fényképezőgéppel készült portréi, a művész amatőr filmjei, filmes próbálkozásai és videói vannak abban az elképesztő gyűjteményben, amelyet januárig tekinthetnek meg a látogatók.
© AP |
Vett magának egy Polaroid Big Shot fényképezőgépet, és onnantól kezdve minden hírességet lefotózott maga körül. A gépére mindig úgy utalt, hogy ez az ő „papírja és ceruzája” a vázlatokhoz.
Warholnak modellt állni nem volt nehéz, mindössze hagyni kellett, hogy fényképezze az embert. A képeket ezután a művész vászonra nyomtatta, majd átfestette élénk rikító színekkel, a kontrasztokat és az árnyékokat használva kiinduló pontként. Ezek közül az alkotások közül sokat nagyon jól ismerünk, a képi kultúra meghatározó részeivé váltak, de az új kiállítás most nem a festményekről szól, hanem a fotókról. A gyűjteményben megnézhetjük a művész híres képeinek alapját adó fotókat, sőt, még többet is, hiszen a gyűjtemény mennyiségénél fogva magában is művészi értékű. A furcsa fotók együttesen futószalagszerűen hatnak, de remekül tükrözik, hogy Warhol képeivel folyamatosan az élethűségre törekedett.
Mert maga a tény, hogy Warhol a hírességekre hajtott, nem azt jelentette, hogy imádta is őket sztár státuszuk miatt. Az Andy Warhol filozófiája című könyvében a festő okítóan szól a hírességekhez, felhívja a figyelmüket, hogy soha ne értékeljék a hírnevet egymagában, hanem mindig kössék azt az általuk kínált termékhez: egy színésznő az alakításaihoz, egy modell pedig a képeihez. „Ily módon az ember mindig tisztában marad azzal, mennyit ér és nem esik abba a hibába, hogy a termékévé önmaga és a hírneve válik” - írta a művész.
A polaroid képeken egyértelműen látható a fotós és az alany sajátságos kapcsolata, és ez biztosan nem imádat. Senki sem csak sztár csupán, a Warhol által kiválasztott emberek tettek valamit, amiért a festő kedvelte őket. Maga a szelekció is nagyon személyes, a popsztárok és élsportolók mellett vannak olyan kevésbé felkapott festők, mint Robert Rauschenberg vagy Max Ernst.
A képek többsége egyáltalán nem hízelgő magára a modellre nézve, mert a kamera senkinek sem kedvez. A sokszor túlexponált képek megmutatják a valóságot, a bőr és az arc összes hibáját. És pont ez a kulcsa a kiállításnak. Warhol valaha direkt oda nem illő embereket választott ki filmjei főszerepére, mondván, hogy egy környezetétől idegen ember mindig viccesebb és furcsább szituációkat alakít. A polaroidok sztárjai pedig pontosan így mutatnak: hírességek, akik a sok valótlan szereplés és bűbáj után furcsán, nem oda illően mutatnak a saját való életükben.
A kiállitás a Hayward Gallery-ben látható (London SE1 8XX, 44 (0)871 663 2501) október 7-től január 18-ig.
Krisztina O'Brien