szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új és sajátságos Andy Warhol kiállítás nyílt Londonban, a Hayward Gallery-ben, Other Voices, Other Rooms (Más hangok, más szobák) címmel. Színésznők, atléták és más előkelőségek polaroid fényképezőgéppel készült portréi, a művész amatőr filmjei, filmes próbálkozásai és videói vannak abban az elképesztő gyűjteményben, amelyet januárig tekinthetnek meg a látogatók.

© AP
Andy Warhol a 60-as években kezdett a pop-art stílusú portréfestésbe, olyan sztárok, mint Marilyn Monroe, Jacqueline Kennedy vagy Elizabeth Taylor portréi szerepeltek első próbálkozásai között. Ezeket ugyan újságból kivágott képek alapján készíttette, de a 70-es évekre Warhol már befutott festővé vált, és testközelből is megfesthetett volna bárkit, ám mégis maradt a fotóknál.

Vett magának egy Polaroid Big Shot fényképezőgépet, és onnantól kezdve minden hírességet lefotózott maga körül. A gépére mindig úgy utalt, hogy ez az ő „papírja és ceruzája” a vázlatokhoz.

Warholnak modellt állni nem volt nehéz, mindössze hagyni kellett, hogy fényképezze az embert. A képeket ezután a művész vászonra nyomtatta, majd átfestette élénk rikító színekkel, a kontrasztokat és az árnyékokat használva kiinduló pontként. Ezek közül az alkotások közül sokat nagyon jól ismerünk, a képi kultúra meghatározó részeivé váltak, de az új kiállítás most nem a festményekről szól, hanem a fotókról. A gyűjteményben megnézhetjük a művész híres képeinek alapját adó fotókat, sőt, még többet is, hiszen a gyűjtemény mennyiségénél fogva magában is művészi értékű. A furcsa fotók együttesen futószalagszerűen hatnak, de remekül tükrözik, hogy Warhol képeivel folyamatosan az élethűségre törekedett.

Capote fotóján például jól látható a férfi kék szeme, amelyeket Warhol valószerűtlenül égkékre festett egy babarózsaszín arcba ágyazva. Ez a kiemelés azt hivatott jelezni, hogy Capote szeme egy olyan férfi szeme, aki meglátásai miatt legendává vált. A részlet jól jellemezi, hogy Warhol arcképei nem csak portrék voltak, hanem precíz és intelligens alkotások, amelyek tükrözik a festő véleményét az alanyról. Warholnak egyébként Capote volt a kedvenc írója, a kiállítás ezért is kapta Capote Más hangok, más szobák című könyvéről a nevét, rávilágítva Warhol azon képességére, hogy másokat meglásson.

Mert maga a tény, hogy Warhol a hírességekre hajtott, nem azt jelentette, hogy imádta is őket sztár státuszuk miatt. Az Andy Warhol filozófiája című könyvében a festő okítóan szól a hírességekhez, felhívja a figyelmüket, hogy soha ne értékeljék a hírnevet egymagában, hanem mindig kössék azt az általuk kínált termékhez: egy színésznő az alakításaihoz, egy modell pedig a képeihez. „Ily módon az ember mindig tisztában marad azzal, mennyit ér és nem esik abba a hibába, hogy a termékévé önmaga és a hírneve válik” - írta a művész.

A polaroid képeken egyértelműen látható a fotós és az alany sajátságos kapcsolata, és ez biztosan nem imádat. Senki sem csak sztár csupán, a Warhol által kiválasztott emberek tettek valamit, amiért a festő kedvelte őket. Maga a szelekció is nagyon személyes, a popsztárok és élsportolók mellett vannak olyan kevésbé felkapott festők, mint Robert Rauschenberg vagy Max Ernst.

A képek többsége egyáltalán nem hízelgő magára a modellre nézve, mert a kamera senkinek sem kedvez. A sokszor túlexponált képek megmutatják a valóságot, a bőr és az arc összes hibáját. És pont ez a kulcsa a kiállításnak. Warhol valaha direkt oda nem illő embereket választott ki filmjei főszerepére, mondván, hogy egy környezetétől idegen ember mindig viccesebb és furcsább szituációkat alakít. A polaroidok sztárjai pedig pontosan így mutatnak: hírességek, akik a sok valótlan szereplés és bűbáj után furcsán, nem oda illően mutatnak a saját való életükben.

A kiállitás a Hayward Gallery-ben látható (London SE1 8XX, 44 (0)871 663 2501) október 7-től január 18-ig.

Krisztina O'Brien

„Lázár kastélya, 185 km” – a Katona József utcában festettek fel újabb útbaigazítást Lázár János batidai kastélya felé

„Lázár kastélya, 185 km” – a Katona József utcában festettek fel újabb útbaigazítást Lázár János batidai kastélya felé

Újabb 500 millió dolláros katonai segítséget küld az USA Ukrajnának

Újabb 500 millió dolláros katonai segítséget küld az USA Ukrajnának

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Pénzügyi háborút is vív Ukrajna, titkos fegyvere a bitcoin

Pénzügyi háborút is vív Ukrajna, titkos fegyvere a bitcoin