szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjének filozófus édesapja úgy gondolja, hogy azt is meg kellene nézni, hogy folyik-e egyáltalán tényleges munka az Akadémia különböző osztályain.

„Egy átvilágítás részeként meg kell nézni, financiálisan mi történik az Akadémián, hogyan használják fel a rendelkezésre álló forrásokat, miféle munka folyik, folyik-e munka egyáltalán a különböző osztályokon, intézetekben, milyen teljesítmény van, és ezek az eredmények hogyan segítik a magyar emberek életét” – mondta el Lánczi András filozófus a Magyar Nemzetnek adott interjújában.

A Szuverenitásvédelmi Hivatalt vezető Lánczi Tamás édesapja úgy véli, hogy az Akadémiával kapcsolatban Schmidt Mária bár élesen, de precízen fogalmazott, amikor az intézményt sztálinistának nevezte.

Ezt többek között azzal indokolta, hogy amikor 1945 után a kommunisták rátelepedtek az MTA-ra is, az általuk kialakított viszonyok nem változtak meg, sőt, azok rehabilitációja sem történt meg, akiket ekkor politikai okokból eltávolítottak az Akadémiáról. Példaként Lánczi Kerényi Károly esetét említette.

Ezért is volna fontos szerinte az Akadémia átvilágítása, mert az a rendszerváltáskor elmaradt. Sőt, utána még a CEU segítségével a baloldal és a liberálisok is elfoglalták az MTA-t (ezek szerint a rendszerváltáskor érintetlenül hagyott kommunistáktól) és mindezek következtében az Akadémiáról „nehezen képzelhető el, hogy rövid időn belül valóban nemzeti érdeket szolgáljon (kutatási témák kiválasztása, nagydoktori eljárások) és egyértelműen nemzeti intézményként funkcionáljon” – mondta.

Rákosiék 1949-ben megmutatták, hogyan gyűrheti uralma alá egy párt az Akadémiát

A Magyar Tudományos Akadémia 165. közgyűlésén a jelek szerint nem emlékeznek meg a Duna-parti épületben fél évszázada történtekről, arról, hogy a tudomány és a tudósok intézményesített függetlenségét 1949 őszén szinte ellenállás nélkül számolhatta fel a kommunista hatalom. Mivel a szerteágazó hadművelet dokumentumai szinte hiánytalanul fennmaradtak, az elmúlt években több kutatónak alkalma volt feldolgozni az Akadémia behódoltatásának fordulatos és tragikomikus elemeket sem nélkülöző történetét.

Természetesen a kutatási hálózat leválasztása az Akadémiáról Lánczi szerint kifejezetten használt a kutatóknak, hiszen nagyobb lett a függetlenségük és több forráshoz is jutottak. Ugyanakkor vannak, akik ezt vitatják, mint az kiderült az Akadémiai Dolgozók Fórumának, a Stádium 28 Körnek és az Oktatói Hálózatnak a hétvégén tartott közös konferenciáját követő nyilatkozatából is.

„Ez Putyin módszere” – pattanásig feszült a helyzet a hatalom és az Akadémia között

Súlyos politikai nyomás, per, méltatlan támadások és belső küzdelmek keserítik meg a legnagyobb presztízsű intézmény, az MTA 200. születésnapját, amit május 5-én ünnepel a testület.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!