Aggódni kezdtek a patikák, miután a nemzetgazdasági miniszternek feltűnt, hogy drágulnak a gyógyszerek.
HVG
Néhány száz kis patika lehúzhatja a redőnyt – kommentálta egy gyógyszerpiaci elemző a Népszavának azt, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az élelmiszerek és a tisztálkodószerek után immár a vény nélkül kapható gyógyszerek drágulását is sokallja, és a témát felemlegette szerdai a parlamenti expozéjában is, ahol a jövő évi költségvetés vitája zajlik.
A lap szerint egyelőre semmi konkrétumot nem tud az ágazat az esetleges gyógyszerárrésekre vonatkozó intézkedésekről, csak találgatások vannak: szó esett például már 15 százalékban maximalizált patikai árrésről is. Sokan attól tartanak, hogy a szabadáras termékek esetleges árstopja nyomán annyira lecsökken a jövedelmezőségük, hogy be kell zárjanak.
A lap szerint tavaly összességében 1200 milliárd forint bevételük volt a patikáknak, ami 60 százalékban támogatott termékek forgalmából keletkezett. A közfinanszírozott gyógyszerek árrését azonban 2007 óta nem emelték, ami miatt itt nem érvényesíthették áraikban a költségek növekedését. Ezt sokan a szabadáras termékeknél igyekezett kompenzálni: például míg a támogatott gyógyszerekből származó bevétel 56 százalékkal, addig a szabadárasoké 118 százalékkal nőtt 2020 és 2024 között.
A magas infláció kiszámíthatatlanságot okoz és rontja a versenyképességet, de a Magyar Közgazdasági Társaság kerekasztalának résztvevői szerint az árrésstop alkalmatlan az infláció letörésére.
Mázsaszám pakolta, porciózta, leltározta a drogot, miközben a megfelelő légcserélő nélküli helyiségekben marta a szemét, bőrét a sokféle vegyi anyag – így nézett ki B.I. átlagos munkanapja a magyar rendőrség központi kábítószer-raktárában.
Eddig 3,3 milliárd forintnyi európai uniós támogatást kellett visszafizetni, mert a magyar kormányzati szervek szabálytalanul szereztek be Microsoft-licenceket – tudta meg a HVG.