„Ez nem így történt volna, ha férfi lennék”
Gail Trimble a BBC televízió egyik népszerű egyetemi vetélkedőjében szinte minden kérdésre egyedül válaszolt. Ám az elképesztő teljesítmény után az értelmes teremtést a brit közvélemény egyáltalán nem ünnepelte, inkább mindennek elmondta, majd egy férfimagazin le akarta vetkőztetni.
Gail Trimble a BBC vetélkedőjében, a University Challenge-ben az oxfordi Corpus Christi egyetemet képviselte csapatával. A lány - a vetélkedő történelmében először - szinte minden kérdésre egyedül adta meg a választ, jóval átlagon felüli intelligenciáról tanúskodva, amitől hamarosan a sajtófigyelem kereszttüzébe került. Nem mindennapi teljesítménye kétmillió extra nézőt hozott a műsornak. A nyilatkozataiból ítélve Trimble egészséges mentalitású 26 éves fiatalnak látszik, aki tisztában van különleges értékeivel és magabiztosan áll a kamerák előtt. Az online fórumokon és hozzászólásokban mégis arrogánsan önelégültnek, lófogúnak, szőrös lábúnak, beképzeltnek vagy idegesítően önteltnek találták a lányt. Noha Trimble kapott néhány elismerő megjegyzést is, a vélemények nagyobb része idézhetetetlenül rosszindulatú.
„Ez nem így történt volna, ha férfi lennék, mert akkor az emberek nem lennének annyira elfoglalva a külsőmmel” - kommentálta Trimble a kellemetlen reakciókat a BBC Rádio 4-nek, és sokak szerint fején találta a szöget. A lány ugyanis az iskolában általában könyvmolynak titulált lányok sztereotipikus megtestesítője lehetne közepes termetével, hosszú, festetlen, barna hajával, inkább funkcionális, mint divatos szemüvegével, smink nélküli arcával és egyszerű öltözködésével. Ez pedig, úgy tűnik, nem tetszik a brit társadalomnak, legalábbis éles elmével és látványos műveltséggel kombinálva a tévénézők többsége irritálónak találta. A legmegalázóbb inzultus azonban mégsem a blogokból és a kommentekből érkezett, hanem a Nuts nevű, férfiaknak szóló magazintól, amely a Facebook társasági portálon rögtön ajánlatot tett a lánynak, hogy dobja le ruháit, mert készítene vele egy ízléses fotósorozatot.
Az angol napilapok újságíróinak többsége viszont visszataszítónak találta a közvélemény negatív reakcióját és a Nuts ajánlatát is, amely valószínűleg a lány egyszerű külsejének szólt. A lapok döbbenten dokumentálták, hogy az emberek nem felnéznek egy zsenire, hanem lesajnálják, főleg ha nő az illető.
„Miért gondolja azt a közvélemény, hogy egy olyan értelmiségit, mint Gail Trimble, gusztálandó hústömeggé kell alacsonyítania? Az a baja a mi bizonytalan, mániásan a külsőségekre adó társadalmunknak, hogy Trimble nem hódol be a divatos, túlzottan szexuális külsőnek?” - kérdezte Allison Pearson újságíró a Daily Mail angol napilap hasábjain.
Egy másik angol napilap, a Daily Telegraph szerint azonban ez csak vitriol, mert az értelmes nő kategória valójában a britek új valutája „annak ellenére, hogy a popkultúra más irányba befolyásolja a lányokat”. Egy oktatási pénzforrásokat felügyelő intézet szerint a nők ma már a brit felsőoktatás szinte minden területén nagyobb számban vannak jelen, mint a férfiak.
A The Times híres újságírója, India Knight szerint a helyzet csak még rosszabb lesz. „Jön még több ajánlat is Gail Trimble-nek. Újságok, magazinok és televíziósok fognak sorba állni, hogy Gailt 'átváltoztassák', hogy 'szexibbé', 'vonzóbbá' vagy 'trendibbé' varázsolják - mindezek persze csak a szépítő kifejezések a 'kevésbé okos külsejű' helyett. Szeretnék hinni benne, hogy Trimble ellenáll az összes ajánlatnak és csendesen ledoktorál” - mondta Knight.
„Az jó, ha az emberek dicsérnek és nem csúnyákat mondanak rólam, az viszont szomorú, ha úgy érzik, muszáj valamit mondaniuk” - nyilatkozott visszafogottan Trimble a The Times-nak. És mivel korábban a vetkőztetős ajánlatot legfeljebb viccesnek találta, valószínűleg nem vágyik majd melírozásra és mellnagyobbításra sem.
Krisztina O'Brien