Mojito koktél variációk
A Mojito eredetén régóta vitatkoznak a történészek.
A Mojito eredetén régóta vitatkoznak a történészek. Az egyik verzió szerint a XVI. században a Sir Francis Drake után elnevezett kubai El Draque nevű ital volt az őse, amelyet akkor még egy rumszerű, kezdetlegesebb szeszből készítettek, majd a spanyol rum elterjedésével az alapanyagot egyszerűen kicserélték. Egy másik teória szerint a kubai cukornád ültetvényeken dolgoztatott afrikai rabszolgák - akik körében népszerű volt a cukornádból készült édes szirup - találták ki az italt.
A név eredete körül is vita van, az egyik teória szerint a kubai Mojo nevű, lime alapú szószból származik, egy másik elmélet szerint pedig a spanyol Mojado (nedves) szóból ered.
A cukorszirup
A recept részletes ismertetése előtt még egy gondolat a cukorszirupról: az elkészítése nagyon egyszerű. Bármekkora adagot készítünk, egyetlen szabály van: ahány deka cukrot használunk, annyi deciliter vízzel öntsük föl, és egy lábasban főzzük össze egészen addig, amíg egy gyümölcsszörphöz hasonló állagú, sűrű folyadékot kapunk. Ha van időnk felkészülni a kotélpartira, érdemes előre megfőzni egy nagyobb adagot, tölcsér segítségével üdítős vagy szörpös üvegekbe tölteni, és betenni a hűtőbe. Azért hasznos cukorszirupot használni a sima cukor helyett, mert a hideg italban sokkal könnyebben oldódik fel a kristálycukornál.
A menta
Nem teljesen közismert tény, hogy a mentának a szára sokkal intenzívebb ízű és illatú, mint a levelei. A koktélt csak szívószállal érdemes felszolgálni, mert kellemetlen, ha az ivása során az ember szájába kerülnek a levelek vagy a lime darabkái, ezért érdemes a szárat is beletenni az italba. Különösen a daiquiri változatnál.
Az eredeti mojito alaprecept
A mojito legegyszerűbb verziója a következőkből áll:
- 0,5 dl fehér rum
- 2 dl szóda vagy ásványvíz
- 2 teáskanál cukor vagy 0,5 dl cukorszirup
- 1/2 lime
- 1 dúsabb szál menta
- tört jég vagy jégkocka
A mentalevelet tört jéggel vagy jégkockával és a cukorsziruppal vagy a cukorral nyomkodjuk össze egy hosszú, keskeny pohárban. Minél jobban áttörjük a mentát, annál erőteljesebben lehet majd érezni az ízét a koktélban. Töltsük rá a rumot, csavarjuk bele a negyedekre vágott fél lime levét, és dobjuk bele a kicsavart limegerezdeket is. Keverjük össze, majd tegyünk még bele jeget és öntsük fel a szódával vagy szénsavas ásványvízzel. A végén még keverjük meg egyszer, és jöhet a díszítés. Díszíthetjük mentalevéllel, koktélcseresznyével vagy egy negyed gerezd (vagy egy karika) lime-ot bevágva a pohár szélére ültethetjük.
Menta daiquiri
Az alap mojitóhoz képest nagyon kevés a különbség, mégis sokkal intenzívebb íze van. Az egyik eltérés, hogy a daiquiribe nem kerül szóda, így töményebb ital készül az összetevőkből. Mivel kisebb térfogatú, ezt érdemesebb hagyományos, talpas koktélpohárban szervírozni. A másik különbség, hogy a daiquiribe nem tesszük bele a lime-ot, csak a levét facsarjuk bele.
Az elkészítése tehát a következő:
A rumot, a lime-levet, a cukorszirupot, a mentát és a jeget egy turmixgépbe tesszük, és az egészet egybe daráljuk. A végeredmény egy mentazöld jégkása lesz, ami különösen hűsítő a meleg nyári napokon.
Narancsos mojito
Magyarországon sok helyen a mojito narancsos verzióját kínálják. Ez annyiban különbözik az eredetitől, hogy a lime-on kívül narancslevet is facsarnak a pohárba, és narancsdarabokat is adnak hozzá.
Epres, szőlős és egyéb gyümölcsös mojito
A narancs mintájára bármilyen szezonális gyümölccsel kiegészíthető a mojito, akár többfélét is felhasználhatunk az előbbiekből. Nemcsak az eredeti koktélhoz, hanem a daiquiri verzióhoz is adhatunk gyümölcsöket.
Bónusz recept: áfonyás-levendulás mojito
A Forbes.com oldalon jelent meg nemrég a következő mojito verzió, amelynek a pikantériáját nem annyira a gyümölcs, mint inkább a levendula adja. A következőképpen készül:
A levendulasziruphoz szárított levendulát használunk, ezt gyógynövényboltokban vagy szerencsésebb esetben a kertben beszerezhetjük. A levendulából gyakorlatilag teát készítünk: forró vízben megfőzzük, majd átszűrjük. Tehetjük eleve ebbe a cukrot főzéskor, és akkor nincs szükség külön cukorszirupra.
A mentát, a cukorszirupot (ha a levendulaszirupba nem tettünk), néhány szem áfonyát és egy kevés jeget összenyomkodunk egy hosszúkás pohárban, hozzáadunk 2-3 cl levendulaszirupot és a rumot, újra összenyomkodjuk, majd felöntjük az ásványvízzel vagy szódával. Ebbe a verzióba nem kerül lime, az áfonya adja az ital savanykás ízét.
Ha Ön is ismer bevált mojito recept variációkat, ossza meg velünk kommentben vagy küldje el nekünk emailben!