Iráni-orosz együtműködés készül leopárdok ügyében
Irántól kér segítséget, pontosabban ritka perzsa leopárdokat Oroszország, hogy visszatelepíthesse a kaukázusi területekre az ott egykor őshonos nagymacskákat.
A két ország közötti együttműködés szokatlan példáját mutatja Igor Majdanov megbízott környezetvédelmi miniszter és Mahmud Reza Szazsadi Irán moszkvai nagykövete között zajló "állatdiplomácia". Türkmenisztán már két hím leopárdot adott Oroszországnak, ahol az állatokat az ország déli részén fekvő Szocsinál fekvő természetvédelmi területén helyezték el.
A környezetvédelmi minisztérium azonban további két nőstény példány érkezésében reménykedik, amelyekkel már megvalósíthatóvá válna a vadpopuláció újjáélesztésének álma. A leopárd programért maga az orosz miniszterelnök Vlagyimir Putyin szállt síkra, aki az állatok iránti szeretetétnek jeléül, személyesen köszöntötte a Szocsiba érkező ragadozókat.
Irán egyike azoknak az utolsó helyeknek, ahol még élnek perzsa leopárdok. Pedig ezek az állatok egykor szabadon kóboroltak a kaukázusi és a közép-ázsiai területek erdőségeiben és hegyeiben. Kisebb populációik még ma is élnek Örményország, Grúzia és Türkmenisztán térségében, és bár az orosz Távol-Keleten rengeteg veszélyeztetett amuri leopárd populáció él, azonban ezek a nagymacskák csupán a perzsa leopárdok egyik alfajába tartoznak. Utóbbiak a múlt századtól kezdtek eltűnni a kaukázusi térségből, habár a terület északi részén élő muszlimok néphagyományának a mai napig fontos részét képezik.
Az iráni nukleáris program körül kialakult válság ellenére Oroszországot (minden más nagyhatalmat háttérbe szorítva) Iránhoz fűzik a legerősebb szálak. Az "állatdiplomácia" egyébként nem számít kivételesnek a kontinensen, ugyanis Kína például óriás pandákkal ajándékozza meg újdonsült baráti országait.