Mosogatógéppel olcsóbb
Néhány elvadult emberen kívül kevesen ragaszkodnak a kézi mosogatáshoz, valószínűleg ez az egyik legkevésbé kedvelt...
Néhány elvadult emberen kívül kevesen ragaszkodnak a kézi mosogatáshoz, valószínűleg ez az egyik legkevésbé kedvelt házimunka mind közül. Persze ha egy hétvégi házban két apró kis edényben, biomosógatószerrel mosogatunk, akkor nyilván nincs versenytársa a kézi változatnak. Ha viszont egy több személyes, városi háztartásról van szó, akkor máris reális vágy a mosogatógép. Egy közelmúltban folytatott kutatás eredményei szerint hiába jelentős beruházás egy mosogatógép, a vízdíjban megtérül az ára, de ha országos méreteket nézünk, a megtakarítás még egyértelműbb.
A két mosogatógép közeli márka által szeptemberben indított kezdeményezés célja elsősorban annak szemléltetése volt – köztéri számláló segítségével –, hogy a kézi és gépi mosogatás között igen jelentős víz- és energiafogyasztásbeli különbség lehetséges, továbbá – mosogatógép használatával – idő és pénz spórolható meg. A KSH és az európai adatok alapján, amennyiben a vizsgált – Budapest és 4 vidéki – városokban mindenki mosogatógépet használna, meghökkentő adatokat kapnánk: a városonkénti éves vízfogyasztásból származó megtakarítás mosogatógép esetében átlagosan közel 7-szeres lehetne – az európai 5-szörös átlagot felülmúlva –, Budapestet tekintve pedig meghaladhatná a 2,5 milliárd forintot.
A Bosch és a Calgonit közös „Vedd komolyan” környezetvédelmi kampányának pénzben kifejezett eredményei, és az abból adódó megtakarítási lehetőségek megdöbbentőek voltak. A kampányt abból a célból indította el a két cég idén szeptemberben, hogy elősegítse a hazai mosogatógép penetráció növekedését, valamint felhívja a figyelmet a mosogatási szokások közötti különbségekre és a környezettudatosságra. A kezdeményezést az a hét európai országra kiterjedő bonni tanulmány ihlette, amely megállapította, hogy mosogatógép használatával kevesebb idő, akár 2,5-szer kevesebb energia, és akár ötször kevesebb víz felhasználása elegendő lehet ugyanannyi és ugyanolyan szennyezettségű edény megtisztításához.
A fenti adatokat felhasználva, hazánkban Budapesten, Debrecenben, Miskolcon, Pécsett és Tatabányán köztéri számláló* segítségével demonstrálták a kézi és gépi mosogatás közötti vízfogyasztásbeli és az ebből adódó pénzben kifejezhető különbséget, amelyet a nagyközönség az adott város forgalmas bevásárlóközpontjában kísérhetett figyelemmel. Az eredmény még az európai felmérés számait is felülmúlta, hiszen az éves vízfogyasztásból származó megtakarítás a kutatás szerint akár ötszörös, míg a hazai felmérésben résztvevő városok átlagát tekintve 687%, vagyis közel 7-szeres lehetne, ha a háztartások mosogatógépet használnának.
A tesztben alkalmazott adatokból kiindulva Budapesten, éves szinten közel 3 milliárd** forintot költünk kézi mosogatásra, míg ez a szám mosogatógép használatakor csupán a hetede, vagyis 436 millió** forint lenne.
Amennyiben a családok az „elmosogatott pénzt” egy közös kalapba gyűjtenék, sok olyan (pl. környezetvédelmi, szociális vagy hosszú távon költségcsökkentő) beruházás megvalósulhatna, amire korábban nem jutott elegendő pénz. A kézi és gépi mosogatás közötti, literre vetített vízhasználatbeli különbség csak a fővárosban 11,3 milliárd lehet, amivel akár egy víztározót is meg lehetne tölteni, továbbá a közel 3 milliárd** forintból akár 300 játszóteret is lehetne építeni.
* A számlálók évi 187 alkalmat vesznek alapul, amelynek kiszámításához az adatok a KSH-tól (lakosság száma, 1 háztartásban élők száma), illetve a vízművektől és a csatornaművektől származnak. Kézi mosogatásnál 103 liter, gépinél pedig 15 liter víz fogyasztását vették figyelembe alkalmanként, a bonni tanulmány európai országonkénti átlagos vízfogyasztási adataira alapozva.
** vízdíj x háztartásonkénti éves fogyasztás x háztartások szám