Hogyan éljük túl a magas sarkú cipőt?
A magas sarkú cipők pedig még akkor is rosszat tesznek a lábnak, ha tökéletesen kényelmesek, de ha létezik is...
A magas sarkú cipők pedig még akkor is rosszat tesznek a lábnak, ha tökéletesen kényelmesek, de ha létezik is álomcipő, kevés van belőle, nagy részük itt nyom-ott nyom, de persze kibírjuk. Az égető érzést a talpban, a fájó csontokat, a vízhólyagokat, majd a bőrkeményedéseket azonban nem csak elviselni lehet, hanem megelőzni és orvosolni is.
Kezdjük az ideális esettel, amikor kedvenc tűsarkúnkkal nincs semmi gond, egyszerűen csak elfáradunk tőle. Ilyenkor jót tehetnek a különböző hűsítő krémek, sprayk, amelyek egy kis időre valóban felüdítik a lábat. Mi hármat próbáltunk a piacon található számtalan típus közül.
A Balea ugyan hűsített, de nem kedveltük az illatát, viszont tagadhatatlanul a legolcsóbbak közé tartozik. A Scholl Crackling Ice nevű habja egyrészt nagyon vicces, olyan, mintha hideg pattogós cukorkák lennének a bőrünkön, másrészt valóban azonnal megkönnyebbülést jelent, de hatása nem igazán hosszan tartó, ugyanakkor intenzív. A L'Occitane Cooling Mousse nevű terméke hűtött talán a legtovább, de a kezdeti hatás nem volt olyan átütő, mint a Schollnál. Saját tapasztalatból mondjuk, hogy érdemes a nyálkahártyákat kerülni ezekkel a krémekkel, értelemszerűen ott nem keltenek kellemes érzéseket.
A magasabb saroktól a talpra nehezedő testsúly sok esetben égető érzésben jelentkezik, ami néha kibírható, néha viszont már elviselhetetlen. Kár lenne emiatt kedvenc cipőnktől megválni, előbb érdemes kipróbálni egy aránylag kisebb költséggel járó trükköt, ami nálunk már rengetegszer bevált. A Scholl, ha jól figyeltük, már a második generációs, szilikon Party Feet talppárnácskákat kínálja, amelyek első látásra ugyan furának tűnnek, de tökéletesen hatékonyak. A párnák vékonyak, ezért nem befolyásolják jelentősen a cipő viselését, átlátszóak, tehát szandálban sem jelentenek gondot és jó darabig újra felhasználhatóak, átrakhatók másik cipőbe is, csak időnként meg kell őket tisztítani. A szilikon anyagából adódóan nem is csúszkálnak és megszűntetik az égető érzést – érdemes kipróbálni. Nem meglepő módon a terméknek már elérhetőek valamivel olcsóbb másolatai, egészen jók.
Szintén a lábfej bizonyos csontjaira nehezedő többlet súly miatt fájhat nem csak a cipő levétele után a lábunk és a térdünk, de akár hosszabb távon is. A fent említett Carrie Bradshaw-t játszó Sarah Jessica Parker például hiába hordta a Szex és New York hét évada alatt a legjobb tervezők cipőit, a térdízületei tönkrementek bele. A lábfej ízületei ugyanilyen veszélyben vannak, ahogy a talpizomzatunk is deformálódhat. Két dologgal tudjuk csökkenteni a romboló hatást, az egyik a torna. Nem kell borzasztó bonyolult feladatokra gondolni, de érdemes néhány gyakorlatot beépíteni legalább a magas sarkos napjaink végére, bár persze máskor sem ártanak. A különböző karmolások, feszítések meglepően jótékonyan csökkentik a pillanatnyi fájdalmat, és ha elég lelkesen végezzük, hosszú távú hatása is lehet. A másik, ami hatásos ebben az esetben, az a rettegett talpbetét. Sokunknak vannak szörnyű emlékei a gyerekkori ortopéd betétekről, de mára hál istennek sokkal nagyobb és jobb a választék, itt is megjelentek a puhább, műanyagból készült változatok. A teljes talpon végigérő betétek mellett számos rövidebb megoldás is létezik, amelyek majdnem ugyanúgy segítenek, viszont nem feltétlenül kell miattuk nagyobb cipőt vásárolni.
Az évek során számos terméket kipróbáltunk a Baleától, a dr. Batztól és persze a témában megkerülhetetlen Scholltól is. A masszívabb, keményebb betétek esetében az olcsóbb megoldások is remekül beváltak, bár ezeket finomabb, kecsesebb cipőkben kevésbé lehet használni. A Scholl feles, háromnegyedes gyógybetéteit viszont nagyon jó eredményekkel használtuk magas sarkúakkal is, az új, biomechanikus változatokban különösen jól esett a járás. Ezek a betétek azon kívül, hogy kényelmesek, úgy lettek kialakítva, hogy csökkenik azokat a fájdalmakat – pl. sarok, térd, boka -, amelyek a helytelen járás, ill. lábproblémák miatt jelentkezhetnek. A betétekkel két gond van. Az egyik az áruk, ami jó pár ezer forintot is jelenthet, ezért viszont cserébe egy teljes évig használhatjuk őket. A másik, hogy nem lehet őket felpróbálni az üzletben, azért csak otthon derül, hogy melyik cipőnkbe passzol. Az általános betétek ugyanis mindenképpen megemelik kicsit a lábat, ezt pedig nem minden cipő teszi lehetővé. Kiléphetünk a cipőből, nyomhat a betét miatt vagy kilátszódhat, ami ugye soha nem cél, hiszen legtöbbjük nem a szépségéről híres. A Scholl legújabb kollekciójában ugyan van egy kifejezetten magas sarkúhoz készült vékonyított, fekete gyógy talpbetét, de az sem illik minden cipőbe sajnos. Szóval a befektetés némi kockázatot jelent, de nagyon jó hozammal is kecsegtet: állítólag a sarok- és térdfájdalomban szenvedők nagy részének megoldást nyújt, így orvoshoz csak komplexebb problémával kell fordulni. Sok cipőhöz akár több fajta betétet is érdemes beszerezni, meglesz az eredménye, garantáljuk.
A végére hagytuk a magas sarkú viselés talán legidegesítőbb következményét: a vízhólyagokat és a bőrkeményedéseket. Nyilván balerina cipőben is beszerezhetünk belőlük néhányat, különösen, ha műbőr és/vagy rossz minőségű darabbal próbálkozunk, de tapasztalataink szerint magas saroknál még nagyobbak az esélyek. Az a dráma, hogy előre soha nem lehet tudni, hosszú távon melyik cipő fog nyomni. Tételezzük fel, hogy ami már a boltban is kényelmetlen, azt meg sem vesszük, de hiába tűnik remeknek az első tíz perc alapján, 2-3 óra után derül csak ki a valóság. Ha már megtörtént a baj, akkor a fájdalom csillapítására és a megelőzésre ott a jó öreg ragtapasz, amely működik, de mivel nem erre találták ki, nem feltétlenül nyújtja a legszebb látványt. Ismét csak a Scholl az, aki kitalált egy nem olcsó, de tökéletes megoldást és megint csak a szilikon segítségével. Az egyszer használatos, átlátszó kis tapaszok valóban tökéletes láthatatlanok és jól védenek is, az ember szinte függővé tud válni tőlük. Ebből is létezik más márka, a Balea mellett a Hansaplast is gondol a nőkre.
Ha pedig elhanyagoljuk a problémát, jönnek a bőrkeményedések, amelyek ellen mostanában szoktuk felvenni a harcot, ahogy közeledik végre a szandál, papucs időszak. Anyáink még sós vízben áztatták a lábukat, nekünk már mindenféle krémek és csodakütyük állnak a rendelkezésünkre, amelyekkel lerövidíthetjük a folyamatot. A krémek közül mindenkinek meg kell találnia, neki mi válik be, lehet a gyógyszertári puhító, egy olcsóbb márka, de akadnak, akik a legdrágábbakra esküsznek. A reszelő és gyalu hadosztályban viszont minket több évnyi próbálgatás után a Scholl győzött meg. Biztonsági körpengés gyalujuk például drágább mint a többiek, ez tény, de félelmetes a hatékonysága.