szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?

Ha valaki menthetetlenül szerelmes a popkultúrába és van szerencséje betérni - mondjuk - egy londoni könyvesboltba...

Ha valaki menthetetlenül szerelmes a popkultúrába és van szerencséje betérni - mondjuk - egy londoni könyvesboltba, akkor nem csoda, ha sírva fakad a zenés részlegben található könyv-felhozatal láttán. Azonban egy ideje nekünk sincs okunk panaszkodni, hiszen a Cartaphilus kiadó olyan intenzíven hozza a jobbnál jobb zenei tematikájú kiadványokat, hogy mire kivégzünk egy példányt, máris indulhatunk új zsákmányra vadászni. A Metallica története is egy fontos, hiánypótló darab a magyar piacon, annak ellenére, hogy az együttesről több kiadvány is megjelent már magyar nyelven. Joel McIver-rel azonban sajnos nem tudnak versenyezni a hazai ’tallica-kutatók, mivel nem áll módjukban megkérdezni a legendás thrash metal szcéna neves képviselőit a jelenségről és magáról a zenekarról.

Cartaphilus Könyvkiadó

McIver alapos munkával állította össze a szöveget. A lemezek elemzésénél hasonlóan szubjektív hangot üt meg, mint Ralph Hulett és Jerry Prochnicky, a Led Zeppelin-Whole Lotta Led könyv írói. Munkája nem annyira tárgyilagos, mint Neil Slavené, akinek a Frank Zappa életrajzot köszönhetjük, ugyanakkor messze nem olyan élvezetesek a sorai, mint amilyenekkel a Please Kill Me-A punk cenzúrázatlan története, vagy a vaskos Aerosmith-sztori kiadványokban találkozhatunk, hogy csak a Cartaphilus „Legendák élve vagy halva” sorozatának régebben megjelent kiadványaihoz hasonlítsuk a friss kötetet.

A Metallica kronologikus időrendben meséli el ezt a nem mindennapi karriertörténetet, lépésről lépésre mutatja be nekünk a tagok minden mozzanatát, időnként pedig külön fejezetekben foglalkozik a zenekar körül kialakult kvázi-legendákkal is. Egyértelműen ezek a könyv leggyengébb pillanatai, hiszen a szerző sokszor erőltetett tételmondatokban megfogalmazott mítoszok segítségével próbálja megfejteni a zenekar lényegét, de mindig csúnyán mellé lő: sokkal inkább egy régimódi rajongó képe rajzolódik ki előttünk, aki sosem tudta megbocsátani kedvenc bandájának, hogy a ’90-es évek óta nem azt a nyers, féktelen muzsikát nyomja, amit a kezdeti időkben. Bár kétségtelenül foglalkozik azzal is, hogy a zenekart milyen hatások késztették arra, hogy az első négy nagylemezre jellemző dühöt és tempót lecseréljék egy sokkal nyugodtabb hangvételre, illetve érettebb szövegvilágra, de a szerző sajnos sosem tud megmaradni a tárgyilagosság szintjén és ez egy idő után kimondottan bosszantóvá válik.

A könyvben nincsenek anekdoták és sajnos a négyes tagjait sem ismerjük meg jobban, pedig ez nagy erénye lehetett volna a munkának. Ha humoros dolgokkal találkozunk, az nem szerző tollát dicséri, sokkal inkább a nyilatkozó zenészek poénjain kuncoghatunk picit. James Hetfield, a zenekar frontembere például azt mondja Lars Ulrich dobosról, hogy „csomó furcsa dolog volt vele kapcsolatban. A modorossága, ahogy ki tudott nézni, az akcentusa, a viselkedése, a szaga. Olyan szaga volt, mint – gondoltam – Dániának.” A szerző maga pedig néha egészen meglepő gondolatokat vet papírra. Egy helyen azt írja a Master Of Puppets lemez egyik daláról, hogy „vaskos riffre épül, ami leginkább egy gigantikus, megsebzett szörny képét idézi fel.” Értelmetlen hasonlat sajnos bőven akad a több mint 380 oldalon. Azt például tudja valaki, milyen a „férfias riff”? És ennek tükrében milyen lehet a nőies?

Flickr (Creative Commons) - martin

Természetesen a könyvnek vannak vitathatatlan erényei is. Még egy képzett Metallica szakértő is találhat benne új információkat, hiszen a szerző tényleg kitér minden apró részletre. Megtudhatjuk, hogy hol kell keresni Hetfield alkoholizmusának gyökereit, és többek között az is kiderül, hogy milyen furmányosan kérte meg a rock-ikon barátnője kezét. Joel McIver tehát jó munkát végzett, sőt, könyve egy-két fejezetében még többet is nyújt annál, mint amit beígért. A Metallica története mellett ugyanis a számtalan megkérdezett szakmabeli és zenész nyilatkozataiból az egész műfaj története kirajzolódik előttünk, így afféle metaltörténeti gyorstalpalónak is kikiáltható a könyv. Ezért mindenképp érdemes elolvasni, aki pedig nem bosszankodik túl sokat az erősen szubjektív kommentárokat olvasva, annak tényleg szerezhet néhány kellemes percet a kiadvány.

Babáknak való, szülőknek szól: intelligens kiságyat mutatott be a Bosch

Babáknak való, szülőknek szól: intelligens kiságyat mutatott be a Bosch

A kormány büszke: nagy a munkanélküliség, mégis kevés az álláskereső

A kormány büszke: nagy a munkanélküliség, mégis kevés az álláskereső

Busz ütközött két autóval az Üllői úton, több fa is kidőlt

Busz ütközött két autóval az Üllői úton, több fa is kidőlt

Nem garantált, hogy egy NER utáni hatalom nem épít fel korrupciós rendszert – interjú Jancsics Dávid korrupciókutatóval

Nem garantált, hogy egy NER utáni hatalom nem épít fel korrupciós rendszert – interjú Jancsics Dávid korrupciókutatóval