A kávékóstolás művészete
A tökéletes hatás érdekében a legjobb, ha kávénkat tej és cukor nélkül készítjük el, és melegen, de nem forrón...
A tökéletes hatás érdekében a legjobb, ha kávénkat tej és cukor nélkül készítjük el, és melegen, de nem forrón ízleljük meg. Az orr a nyelv "előkóstolója": nem csak a kávé ízének legfinomabb árnyalatait tudja megkülönböztetni, de azt is megérzi az aroma intenzitásából, mennyire frissen pörkölt a kávé.
Majd a nyelv következik, amely segít felfedezni a kávé karakterét. Az első kortyhoz egy csepp levegőt is szippantsunk be, ezután görgessük végig a kortyot a nyelvünkön. Az első osztályú kávé szinte szétterül a nyelven, még a szájpadlás is bizseregni kezd tőle. A nyelv hegye képes megkülönböztetni a különféle aromákat: a kiváló ízt, a lágy befejezést és a hosszan tartó, mesés utóízt.
A kávé-sommelier a kóstolás során különleges figyelmet fordít a kávé négy dimenziójára: a testességére, savasságára, aromájára és ízére, hogy segítségükkel le tudja írni az érzékeire gyakorolt hatást, és meg tudja határozni a kávé karakterét.
A kávé sűrűségét a kávé testességeként említjük. A kávé összetételét – annak megfelelően, hogy a nyelv mit érzékel – olyan szavakkal jellemezhetjük, mint például teljesség, nehézség, könnyedség, tejesség vagy vizesség.
A savasság – amely nem összekeverendő a keserűséggel – rendkívül fontos minőségi jegy a kávé esetében. Élővé és frissé teszi a kávét. Mozgásba hozza – épp úgy, ahogy a szénsav a vizet. A kávé savassága a nyelv külső szélein érezhető, a szájpadláson pedig szárazság érzetét kelti.
A kávé aromája az orrban észlelhető, ahol az érzékeny szaglóreceptorok segítenek abban, hogy a szájpadlásunkkal virágos, gyümölcsös vagy borra emlékeztető ízeket különböztethessünk meg. Tehát a szaglás segíti a szájpadlás munkáját, így téve lehetővé, hogy édeset, sósat, savanyút és keserűt érezzünk.
Az emberi orr a nyelvvel "együttműködve" még a legrejtettebb aromákat is érzékeli. A könnyű, tiszta, gyengéd, telt, virágos, gyümölcsös vagy édes ízek mind érezhetőek, csakúgy, mint a kardamom vagy a merlot nyomai. Lássuk, hogyan is lehet egy illatot leírni!
Csokoládés
Ez az aroma a kakaópor és a csokoládé (értve ezalatt mind az ét- mind a tejcsokoládét) zamatára és illatára emlékeztet.
Virágos
A virágos aromájú kávé illata elválaszthatatlanul összefonódik bizonyos virágok – például jázmin, gyemekláncfű, csalánvirág – könnyed illatával.
Gyümölcsös / citrusos aroma
Gyümölcsök ízét és illatát idéző aroma, benne a bogyófélék természetes zamatával. A magasföldi eredetet is a citrusfélékre emlékeztető íz jellemzi.
Füves / zöld / növényi
Ez az aroma a frissen nyírt fű illatát idézi, vagy éretlen gyümölcs, növény ízére emlékeztet.
Boríz
Ezt a jelzőt akkor használjuk, ha kávéivás közben olyan érzetünk van, mint amikor a bor csodás illatát, ízét és zamatát érezzük. Ez rendszerint akkor jellemző, ha a kávé erősen savas vagy gyümölcsös jegyekkel rendelkezik.
Fás
Olyan aroma, amely eszünkbe juttatja a száraz fa, az öreg tölgyfahordó, a korhadt faág vagy a kartonpapír illatát.
Ha többet szeretne tudni a kávéról és a kávézásról, kattintson a Davidoff Café oldalára!