szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Több műholdat is felbocsátott nemrég Kína, amelyek az első darabjai annak a rendszernek, ami végül egy komplett szuperszámítógépet ad majd ki.

Kína a világ első, űrben működő szuperszámítógépének pályára állítására készül, ennek kapcsán pedig új műholdakat is felbocsátott, amelyeket intelligens számítástechnikai rendszerekkel és műholdak közötti kommunikációs kapcsolatra alkalmas berendezésekkel szerelt fel – írja az Interesting Engineering.

A napokban tucatnyi ilyen műholdat állított pályára Kína, amelyek az űrbe telepített Three-Body Computing Constellation nevű rendszer részét képezik. A küldetés végrehajtásához a kínai tudósok egy Long March 2D rakétát használtak, amit a csiucsüani indítottak útnak. A lap azt írja, a jelentések szerint a rendszer végül több ezer műholdból állhat majd, amely 1000 peta műveletet fog elvégezni másodpercenként.

A kínai mérnökök szerint a szuperszámítógép várhatóan valós idejű adatfeldolgozást végez majd el, a működése pedig felgyorsíthatja a mesterséges intelligencia űrbéli integrációját. Vang Csien, a Kínai Mérnöki Akadémia tagja szerint a cél egyetlen műhold számítási teljesítményének teraflopról petaflop szintre növelése, valamint a műholdak közötti zökkenőmentes kapcsolatteremtés. Ez utóbbi nagyjából olyan hálózatot alkotna, mint most az internetre kapcsolt számítógépek.

A Space News szerint az első műholdak együttes számítási teljesítménye 5 POPS, tárolókapacitásuk pedig 30 TB képesek arra, hogy a Föld körül keringve végezzék el a rájuk bízott számítási feladatokat. Az év végéig 50-re növekedhet a műholdak száma.

1000+ rakétát indíthat el Kína, pokoli káoszt okozhatnak a Föld körül az űrszeméttel

Kína két, egyenként 10 ezer műholdból álló hálózat kiépítését tervezi a Föld körül, ami a szakemberek szerint óriási mértékben növeli majd az űrszemét mennyiségét a bolygónál.

A lap azt írja, a mostani lépés a felhőalapú számítástechnika űrbe telepítésének kezdete lehet. Emellett újabb nyomást helyezhet az Egyesült Államokra az űrverseny terén, így a jövőben amerikai részről is biztosan indulnak majd ilyen műholdak. A szuperszámítógép űrbéli kiépítése egyébként azért is lehet előnyös, mert ha a földi számítási kapacitás valamiért el is veszik, az űrben lévő még mindig megbízhatóan kering majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!