Wifi-előfizetést zsarolnak ki egymástól a koreai diákok
Növekszik a Wifi-lopással összefüggő iskolai zaklatások száma Dél-Koreában.
Új módját fedezték fel egymás zaklatásának a diákok a dél-koreai iskolákban: a megfélemlített tanulóknak elő kell fizetniük az iskolai Wifi hálózatra, amelyet aztán rajtuk keresztül ingyen használnak a többiek.
Az áldozatul választott diákoknak be kell fizetniük a nagyjából 40 dolláros (9 ezer forint) előfizetési havi díjat, majd fel kell csatlakozniuk okostelefonjukkal a hálózatra, hogy azt ingyen használhassák a többiek. Mindezt a diákok pénze, és telefonjuk akkumulátora is megsínyli, mivel egyszerre több felhasználó kapcsolódik a hálózathoz.
A világ legszélesebb körű internet-hozzáféréssel rendelkező országának számító Dél-Koreában a népesség 40 százalékának, vagyis nagyjából 20 millió embernek van okostelefonja. A technológiai újítások nagymértékben kiszélesítették a diákok egymás közötti sanyargatásának módszereit. A gyakorlat azonban korántsem számít új keletű jelenségnek a rideg dél-koreai iskolarendszerben, ahol korábban az iskolai bántalmazás bevett formái - köztük a fizikai erőszak és a csúfolódás - is mindennaposak voltak.
A Koreai Tanárok Szövetségének Egyesülete, valamint a Chosun Ilbo napilap által készített felmérés szerint a dél-koreai iskolások 4,1 százalékát bántalmazták fizikailag, vagy érzelmileg a társai, és néhány elkeseredett diák önkezűleg vetett véget az életének. Az 5-7. osztályosok, valamint a középiskolások által a múlt év vége óta elkövetett 12 öngyilkosság közül hat kötődött az iskolai zaklatásokhoz. A helyi kormány ezért úgy döntött, hogy eljárást indít az iskolai zaklatások gyanúsítottjai ellen, valamint álruhás rendőröket helyez ki néhány intézménybe.
"A Wifi-lopáshoz hasonló gyakorlatok elmossák a hagyományos iskolai zaklatás határvonalait" - mondta Csong-csul Park (Jong-chul Park) egy iskolai visszaéléseket vizsgáló tanári testület tagja. "Néhányan úgy vélik, hogy ez se nem fenyegetés, se nem erőszak. Éppen ezért ideje lenne jogilag és a normák tekintetében is újradefiniálnunk az iskolai zaklatás fogalmát".