szerző:
Dömötör Tamás
Tetszett a cikk?

Jól megbonyolódhat ma a D-csoport, ha a papírforma érvényesül mindkét találkozón, akkor is. Ha van egyáltalán papírforma. Vajon reális-e francia és angol győzelmet várni, az eddig látottak alapján?

Ukrajna-Franciaország

Képtelenség jósolni, tényleg. Ukrajna első meccsen nyújtott teljesítménye a világ bármely tájékan futballstadion-kompatibilis. Hazai közönsége űzte-hajtotta a győzelembe Oleg Blohin csapatát, de ehhez a sikerhez csak a hazai pálya kevés lett volna (lásd Lengyelország). Ukrajna csapata összeszedett volt, és jól focizott. Emellett van egy világklasszisuk, aki már olyan régóta az, hogy kezdték elfelejteni, hogy az.

Andriy Shevchenko
AP / Manu Fernandez

Hát Andrij Sevcsenko nem hagyja magát elfelejteni. A svédeknek fejelt két gólja tökéletes csatárteljesítmény eredménye, százszázalékos koncentrációt és fizikumot feltételez. Harminchat éves az ukrán csapatkapitány. Amíg pályán van, nem látszik, és nem számít. Lehet, hogy a nyolcvanadik percre elfárad, őrületes a mai foci tempója, egy közepes meccsen is, s ők jó meccset játszottak a svédekkel. Szóval lehet, hogy elfárad a végére az öreg harcos, de ha berámol kettőt a meccs derekára, akkor hadd ünnepelje csak a közönség felállva, amikor a legvégén levonul.

Mindamellett nem voltak jobbak az ukránok a svédeknél az első meccsen, de végig fenntartották a veszélyt a játékukban, elhitették, hogy tudnának még gólt lőni. Pljatov, a kapusuk is átlagon felül teljesített, de az ukrán sajtó – a gólszerzőn kívül persze – Jevhen Hacseridi és a védelem munkáját hozsannázza. Persze az egész csapatot ünneplik, és Oleg Blohin is kapja a bókokat, Sevcsenko pedig a "cár", valamint az "isten" kifejezésekkel szerepel leggyakrabban, közvetlen szókapcsolat formájában.

A védelmükre szükség lesz, nagyobb, mint a svédek ellen. Egy Ibrahimovic könnyebb feladat, mint Benzema és Ribéry együtt, és a többi franciákról még nem beszéltünk. Most beszélünk.

Karim Benzema
AP / Laurent Cipriani

A francia válogatott kis csalódást okozott az első fordulóban, de meg kell védenem őket. Azt a meccset az angolok ölték meg, ráadásul még mákjuk is volt, hogy gólt találtak. A francia csapat küszködött, mintha nem lenne olaj a fogaskerekek között, de biztos vagyok abban, hogy Laurent Blanc csapatvezető hozott magával kenőanyagot. Ezen felül – minden emberi számítás szerint – a két említett klasszis, Benzema és Ribéry (a mai európai futball két meghatározó, karizmatikus alakja) is be kell, hogy szálljon ebbe a buliba. Zsenialitással, ötletekkel, gólokkal. Hogy ma kezdik-e az ukránok ellen, ez a kérdés.

Meg az, hogy mit szól ehhez a cár.

Svédország-Anglia

Nagyon össze kell szedni minden energiát, hogy ne drukkoljak a svédeknek, és ebben semmiféle előítélet nincs, csak az első forduló tapasztalatai.

Svédország válogatottja nem volt szerencsés a nyitó mérkőzésén a házigazda ukránok ellen. Nem érdemeltek vereséget, igaz, győzelmet sem. De egy döntetlen igazságosabb lett volna a sorstól. Sevcsenko akarta másképp, rá nem voltak felkészülve a svédek. Rá nehéz is felkészülni.

Zlatan Ibrahimovic
AP / Sergei Grits

Ibrahimovic, a svéd válogatott legnagyobb sztárja vállalta magára, hogy irányító szerepkörben megpróbál fazont szabni a csapatának. Nem sikerült teljes mértékben ez a mutatvány (azért egy gólt kitermelt a svéd klasszis), de nem írnám le a svédeket. Ibrahimovicban benne van a gól mindig, azzal lehet számolni a mai meccsen is. Csak kapni nem szabad annyit, gondolom, a fejeseket külön gyakoroltatja a svéd szövetségi kapitány, tekintve, hogy Anglia sem lesz gyengébb a levegőben, mint Ukrajna volt.

Kutya nehéz helyzetben vannak a svédek, mert olyan meccsen kaptak ki, ahol kalkulálva lehetett a három pont. Botlásra már büntetés jön, ha megint kikapnak, kiesnek. És egy döntetlennel sem mennének sokra, szóval győzni kell Anglia ellen, ha maradni akarnak az Eb-n.

Anglia az antifutball mintapéldáját mutatta be Franciaország ellen, még a góljuk is véletlen volt. Hogy erejük nem volt-e nagyobbat játszani, vagy taktikai megfontolás alapján követtek el gyilkosságot a saját maguk által kitalált sportágban, esetleg bosszút akartak állni az emberiségen valami sérelem miatt, amiért televízióban vagy a helyszínen nézik őket – én nem tudom.

A svéd válogatott
AP / Martin Meissner

Játékuk sematikus volt, kilenc emberrel védekeztek, azt sem túl elegánsan. Terry és Gerrard a legnagyobb sztár a csapatban, az egyik védő, a másik meg védekező középpályás. Nem fognak varázsolni, akárhogy várjuk tőlük. Olyan a válogatott, mint a Liverpool az elmúlt néhány évben az európai kupafronton és a hazai bajnokságban: elvileg erősnek kéne lennie, meg tiszteli is mindenki, csak éppen nem jól játszanak. Az igazi angol szurkolókat ez biztos nem tántorítja el, de semleges nézőként azt kívánnám, hogy vagy essenek ki az angolok minél előbb, vagy kezdjenek el focizni.

Rooney még ezt a meccset "leüli" a lelátón, és aztán a harmadik meccsre beszáll végre. Tőle azért látni csodálatos dolgokat. Ha ma megverik a svédeket, vagy csinálnak egy döntetlent, akkor Rooney nem hiába ment ki az Eb-re. Ha kikapnak, még akkor sincs veszve minden, de a stresszfaktor jelentősen emelkedik. Azt meg az érzékeny középcsatár nehezen viseli. Többek közt ezért nem lehet ma pályán.

Anglia sírni fog?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!