szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Ötödik helyen végzett a Darázs Rózsa, Heidum Bernadett, Huszár Erika, Keszler Andrea összetételű magyar csapat a rövidpályás gyorskorcsolyázók 3000 méteres női váltójában Vancouverben. Huszár Erika így az első magyar, aki háromszor volt pontszerző téli olimpiákon.

A négy együttest számláló B döntőben a hollandok mögött, de az olaszokat és a japánokat megelőzve szerezték meg a második helyet a magyarok a téli olimpia szerdai versenynapján (magyar idő szerint csütörtökön hajnalban). A táv elején még a magyar csapat vezetett, ám egy rossz váltásnál a hollandok előztek. Ezután sokáig közvetlenül a hollandok mögött haladt a váltó, ám egy újabb hiba után a japánok is előzni tudtak.

A nagy lemaradást végül egy komoly hajrával sikerült ledolgozni az ázsiaiakkal szemben, majd egy újabb szép manővernek köszönhetően az együttes a második lett a B döntőben.

Keszler Andrea váltja Darázs Rózsát
MTI

Az A döntőben érdekelt dél-koreai válogatottat kizárták - jóllehet a pályán elsőnek futottak be a koreai lányok, és egy ideig ünnepelték is az olimpiai bajnoki címet.

Egy hellyel előbbre

Így a rövidpályás gyorskorcsolyázók 3000 méteres női váltójába a magyar csapat egy helyet előrelépve az ötödik helyen végzett. Így a magyar küldöttség második alkalommal szerzett pontot, illetve pontokat Vancouverben, Huszár Erika 1500-on volt hatodik. A 23 éves sportoló a váltó sikerével az első magyar, aki a téli olimpiák történetében három alkalommal is pontot szerzett.

Mindezek után csak sajnálhatjuk, hogy a nap folyamán Huszárt egyéniben kizárták egy másik versenyből, az 1000 méteres küzdelmekből, hiszen így akár négy alkalommal is pontot szerezhetett volna a magyar sportoló.

A sikeres magyar váltó tagjai

A női váltó tagjai közül Huszár Erika a legismertebb versenyző. A Jászberényben, 1983. november 22-én született sportoló a Jászberény SE versenyzője. Legnagyobb sikerei: Európa-bajnok (3000 méter váltó, 2009), volt ezen kívül második is Eb-n (500 méter, 2008), illetve kétszer harmadik is (váltóban 2006-ban, illetve 500 méteren 2009-ben). A Világkupa összetettjében egy hatodik hely a legjobbja, 2006-ból. Legjobb olimpiai eredménye eddig egy negyedik hely volt 1500 méteren Torinóban, 2006-ban. Most ezt egészítette ki a már említett hatodik hellyel 1500 méteren Vancouverben és az ötödik hellyel a 3000 méteres váltóban.

Huszár (balról) egy korábbi versenyén, amikor hatodik lett
MTI/EPA

A váltó másik három tagja közül Heidum Bernadett Budapesten született, 1988. május 26-án. Váltóban ő is Európa-bajnok (2009), és kétszeres Eb-bronzérmes (váltóban 2007-ben és 1000 méteren 2009-ben). Darázs Rózsa jászberényi, akárcsak Huszár Erika. Ő 1987. november 3-án született. Legnagyobb sikere a váltóban elért 2009-es Európa-bajnokság volt eddig. De volt Eb-bronzérmes is (szintén váltóban, 2007-ben). Keszler Andrea Tatabányán született, 1989. július 28-án, ő is tagja volt a tavalyi Európa-bajnok váltónak.

Előre aláírták volna az ötödik helyet a magyarok

Alapvetően elégedettek a vancouveri olimpiai ötödik hellyel a magyar női rövidpályás gyorskorcsolya váltó tagjai, akik - mint utóbb nyilatkozták - előre aláírták volna ezt az eredményt. "Úgy éreztem, a hollandokat is megverhettük volna, de azért kilencvenöt százalékban mindenképp elégedettek lehetünk, hiszen két csapatot is sikerült megelőzni a B döntőben. Hogy a hollandokat miért nem, annak különböző okai vannak, mi is hibáztunk, nekem például volt egy nagyon rossz váltásom, talán emiatt sem sikerült. Az egészet nem akarnám a lökdösődésre fogni" - idézte a Magyar Olimpiai Bizottság honlapja Darázs Rózsát.

A B döntőt jellemző nagy lökdösődésre, kézitusára Heidum Bernadett úgy emlékezett vissza: volt, hogy azt érezte, nem tudja normálisan meglökni az előtte levőt, olyan mértékben akadályozzák. "Csak akkor volt esély relatíve tiszta váltásokra, amikor Erika egy kicsit nagyobb előnyt szerzett, később viszont egyre nagyobb lett a lökdösődés. A hollandok és az olaszok olyan széles terpeszben váltottak, ami messze van a fair play szellemétől, még ha a szabályok nem is rögzítik, miként kell tartani a lábakat. Épp azért bánt az, hogy a hollandokat nem tudtuk megfogni, mert végig úgy éreztem, erősebbek voltunk. Hogy ez nem jött ki, abban az is szerepet játszott, hogy például a közelharcban egyszer úgy elestem, hogy kicsorbult a korim, Kecónak (Keszler Andreának) kiabáltam, jöjjön, mert a csorba miatt már nem tudok megállni a balos korcsolyámon. Sajnálom, mert én lettem volna a befejező ember, és úgy érzem, bennem még igenis maradt erő, Kecó viszont teljesen kihajtotta magát, mert legalább ötször vagy hatszor ment. Mindent egybevetve azt mondanám, az ötödik hely jó, én előtte aláírtam volna, és úgy gondolom, igenis szép helyezés a váltótól elsőre egy olimpián" - tette hozzá.

"Úgy érzem, mi éppenséggel nem azzal próbáltunk előnyt szerezni, hogy a másikat kilökjük – mondta Huszár Erika. - Sőt, külön figyeltünk mindenre, mert már többször előfordult, hogy bár nem követtünk el komolyabb hibát, kizártak bennünket, ezt pedig semmiképpen nem akartuk most megkockáztatni. Én is úgy érzem, maradt még bennünk erő, de azért örülünk az ötödik helynek."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!