szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kovács István, a lólengésben olimpiai bajnok Berki Krisztián edzője szerint erősíteni kell majd a londoni gyakorlaton a következő játékokig, pedig a magyar tornász most is csinál olyan elemet, amit a világon más nem.

Kovács István - aki 2010-ben az Év edzője lett, tavaly a második helyen végzett a sportújságírók szavazásán - két nappal tanítványa győzelme után az MTI-nek elmondta, azért volt feszült az olimpia előtt, mert Berki nem tudta elvégezni azt a munkát, amit kellett volna.

"Öt héttel az olimpia előtt begyulladt a bölcsességfoga, kihúzták, ezután begyulladt a válla, így nem lehetett terhelni. Még egy hétre lett volna szükség otthon, mert így Krisztián nem volt olyan formában, mint amilyeneken a nagy világversenyeken szokott. Pedig tudtuk, hogy tökéletes gyakorlatot kell bemutatnia, mert csak akkor tud nyerni" - mondta. Hozzátette: Berki a selejtezőben egy gyengébb gyakorlatot csinált, amelynek 6,7 a nehézségi foka, de ez így is a második legnehezebb volt a mezőnyben.

"Krisztián ötödikként jutott fináléba, és aztán ott ötödikként került sorra. Így a 6,9-es nehézségi fokú gyakorlatot kellett előadnia mindenféleképpen, ráadásul tökéletesen. Különben Smith-nek a végén elég lett volna egy gyengébb gyakorlat, amelyben nem kell annyit kockáztatnia."

Nézze meg nagyban is - kattintson a képre!
MTI / Kollányi Péter

Kovács István elmondta, a tavalyi, tokiói világbajnokság után, amelyen Berki az aranyéremmel biztosította helyét az olimpián, már kiderült, hogy az angol Louis Smith lesz a legnagyobb ellenfél.  "A többiek, akik veszélyesek lehettek volna, nem jutottak ki Londonba. Krisztián és Smith után nagy a különbség, a döntőbe jutott többi hat tornász egyforma tudású. Smith jól fel van építve, mindig magas pontszámot kap, de ezzel számoltunk. Krisztiánnak annyival kellett jobbnak lenni nála, hogy ez beleférjen."

Kovács István kiemelte, Berki gyakorlatában van egy olyan elem, amit senki más nem csinál. "Ezzel kezdődik a gyakorlat, Thomas-orsót mutat be a kápákon. Krisztián ezt három éve elkezdte, de azóta sem csinálja senki rajta kívül. Sajnos, a besorolásnál nem olyan erős elemnek nyilvánították, mint kellett volna."

Az edző úgy véli, a 2016-os, riói olimpiáig erősíteni kell a mostani gyakorlaton: "Nyerni ez kevés lesz, 7-7,2 nehézségi fokú gyakorlat kell. Már meg is van, de kell négy év hozzá, hogy betanulja" - nyilatkozott Kovács István, aki nagyon büszke arra, hogy nevelőedzője is Berki Krisztiánnak. "Kilencéves kora óta ismerem, én vittem iskolába. Tizenhét éve vagyunk együtt."

MTI / Kovács Tamás

A szakember szerint sok feltétele van, hogy valakiből olimpiai bajnok legyen: "Először is az edzőnek észre kell venni a gyerekben a tehetséget. Utána a két embernek, a versenyzőnek és az edzőnek, egyet kell akarnia, s ez csak az olimpiai bajnoki cím lehet, nem az Eb- vagy vb-arany. Ha ez megvan, mindkettőnek mindent fel kell áldoznia ezért. Ráadásul szükséges a lelki egyezés, hogy hasonló személyiségek legyenek, megértsék egymást, mert két embernek napi hat óra kemény melóban elviselni egymást nagyon nehéz."

Berki a győzelem után azt mondta, idén már nem akar lemenni a tornaterembe, de ehhez edzőjének is lesz még egy-két szava: "Tegnap mondtam neki, hogy erről még beszélünk. Ha az áprilisi Eb-re fel akar készülni, azt decemberben el kell kezdeni" - mondta Kovács István.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!