szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy 1988-ban megjelent könyv szerint Kiss László egyik akkori tanítványának édesapja falhoz állította az edzőt, amikor kiderült, hogy a gyerekekkel szteroidot szedetnek a teljesítményük növelése érdekében. Csikány József megvizsgáltatta a tablettákat, amelyeket a lánya hazavitt, és kiderült, hogy Nerobolt kaptak. Kiss László akkor azt mondta az édesapának, hogy nincs semmi különös ebben, aki eredményt akar elérni, az szedi a tablettákat.

Az elveszett ezüst címmel írt könyvet a szöuli doppingbotrányról 1988-ban az akkori Magyar Hírlap két riportere, Lépesfalvi Zoltán és Pilhál György. A kötetből a Nyugat.hu idézett.

Gyakorlatilag nyílt titok volt már akkor is, hogy az élversenyzők egy része kérdés nélkül szedte azokat a tablettákat, amelyeket az edzőjük eléjük rakott. Hatalmas nyomás volt a sportolókon, hajtották őket az eredményekért. Ebben a gyilkos hajszában bukott el két magyar súlyemelő a szöuli olimpián, ami a magyar élsport első komolyabb doppingbotránya volt – idézik fel a körülményeket.

A könyvben megszólalt a Darnyi Tamás korosztályába tartozó úszó világbajnok, Csikány Csilla édesapja is. Akkoriban lánya edzője Kiss László volt, aki a napokban mondott le az úszóválogatott szövetségi kapitányi posztjáról, miután kiderült, hogy 1961-ben börtönbüntetésre ítélték nemi erőszak miatt.

A jogász végzettségű Csikány József azt mesélte az oknyomozó riportereknek, hogy megkérte annak idején a lányát, vigyen haza azokból a tablettákból, amelyeket az edző nyeletett le velük az uszodában. A gyógyszereket nem volt szabad hazavinniük, csak a vitaminokat. Csillának azonban sikerült néhány tablettát hazacsempésznie.

Édesapja megvizsgáltatta azokat az egyik gyógyszerész ismerősével, és kiderült, hogy a Nerobol nevű szteroidtartalmú készítményt szedették a fiatalokkal. Csikány József bement Kiss Lászlóhoz, és az asztalra borította a tablettákat. Az edző a könyv szerint úgy reagált: "nincs ebben az egészben semmi különös, mindenki, aki eredményt akar elérni, szedi az anabolikát". Sőt, mindehhez még a Sportkórház és a szövetség is asszisztált.

Csikány Csilla édesapja felháborodott, és azonnal át akarta igazolni lányát egy másik klubba, a Spartacus azonban ezt nem akarta engedni. Próbált bejutni Pazár Sándor klubelnökhöz, de ő nem fogadta, végül a budapesti sporthivatal akkori elnöknője engedélyezte Csilla átigazolását a BVSC-be.

Még egy nerobolos eset

A hétfői Blikk írt egy másik lányról, aki a nyolcvanas években úszott az egyik patinás fővárosi klubnál, és az ő édesapja szintén felfigyelt a sportolóknak adott gyanús tablettákra.

A gyógyszerkutatóként dolgozó Gyurán János a lapnak azt mesélte: a 14-15 éves gyerekeknek azt mondták, hogy vitamint kapnak. Ő azonban bevizsgálta a tablettákat, és azokban szteroidot, doppingnak minősülő Nerobolt talált.

Ezek után lánya klubjának vezetőjénél jelezte a problémát, de az ügynek csak a gyermeke szempontjából lett következménye. Nemcsak verést kapott a lánya az edzőktől, hanem miután Gyurán János másik egyesülethez vitte gyerekét, másfél évre eltiltották a versenyszerű úszástól – olvasható a cikkben.

Az apa ezek után úgy döntött, hogy elhagyják az országot: előbb Ausztriába, később Kanadába költöztek lányával, aki később sikeres úszó lett. Itt egy korabeli cikk az egyik ottawai versenyről, ahol már Elizabeth Gyuran néven úszott az itthon eltiltott lány.

A Nerobol egy methandienone nevű hatóanyagot tartalmazó készítmény volt. A hatóanyag egy anabolikus szteroid, az izomtömeg növelésére szedték, de súlyos mellékhatásokkal járt. Ilyen például a bőr fokozott zsírosodása, az agresszió, a szőrzet fokozott növekedése, férfiaknál a mell megnövekedése (gynecomastia). Hiába veszélyes és illegális, anabolikus szteroidokat a mai napig használnak egyes sportolók, elsősorban a testépítők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!