További négy évre Thomas Bachot választották meg szerdán a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökévé. A szervezet 137., online rendezett kongresszusán a 68 esztendős német sportdiplomata ellenfél nélkül indult a vezetői posztért.
Az 1976-ban, a montréali olimpián vívásban olimpiai bajnok Bach 2013 óta vezeti a NOB-ot. A belga Jacques Rogge-ot követte a tisztségben, aki 2001 óta irányította a világszervezetet.
A NOB szabályai szerint az új elnök első ciklusa nyolcéves, majd a vezető egy újabb – egyben végső – négyéves időszakra újraválasztható.
A kongresszuson újraválasztása előtt Bach ismét hangsúlyozta:
nem kétséges, hogy megrendezik az idén nyárra halasztott tokiói olimpiát.
„A kérdés az, hogyan, nem az, hogy lesz-e” – jelentette ki, és azt is megerősítette, hogy a megnyitót a tervezett időpontban, július 23-án tartják majd.
A német sportdiplomata arról is beszélt, hogy a világjárvány ellenére szeptember óta 270 világkupaversenyt és világbajnokságot rendeztek meg, amelyek során 30 ezer sportolón több mint 200 ezer koronavírustesztet végeztek el. „Egyetlen eseményen sem szabadult el a vírus. Ez nyilvánvaló bizonyíték arra, hogy egy nemzetközi esemény megszervezhető mindenki egészségének megóvása mellett” – fogalmazott Bach.
A NOB elnöke szerint a tokiói olimpia ráadásul előnyben van az eddigi eseményekkel szemben, mivel mostanra az oltások elérhetővé váltak.
Úgy tűnik azonban, hogy ennek ellenére az idei játékokon nem lesznek külföldi nézők. Erről kedden számolt be a helyi sajtó. A Kyodo japán hírügynökség egy meg nem nevezett forrása szerint a döntést meghozó japán kormány és a szervezőbizottság még márciusban egyeztet a NOB-bal és a további érintettekkel, azt követően pedig hivatalosan is bejelentik majd a külföldi szurkolók beutazására vonatkozó tilalmat.
Hogy milyen feltételeket szabtak meg a játékokra érkező sportolóknak, hivatalos személyeknek és újságíróknak, arról ebben a cikkünkben olvashat:
Még mindig nem lehet biztosra venni, de minden valószínűség szerint megtartják a tokiói olimpiát. Az országban zajlik a koronavírus-járvány harmadik hulláma, a japánok túlnyomó többsége a játékok elhalasztása vagy törlése mellett van, és az ottani cégek fele is ezt szorgalmazza. Az utazási lehetőségekhez, az ott-tartózkodáshoz és a biztonsághoz kapcsolódó feszítő kérdésekre egyelőre nincsenek pontos válaszok.