szerző:
Tetszett a cikk?

Az egyik legfontosabb meccsel kezdődtek el a magyar válogatott selejtezői a 2022-es világbajnokságra. Egy órányi okos játékot sikerült lenullázni, amikor 54 másodperc alatt 2-0-ról 2-2-re változott az állás, és onnan hiába szerezte meg Magyarország újra a vezetést, kevéssel a vége előtt a lengyelek ismét kiegyenlítettek.

A csoport három gyengébb csapatát verni kell, az angolok ellen minden pont ajándék, a pótselejtezőt érő második helyet pedig egymással lemeccseljük – kimondva—kimondatlanul így gondolkozhatnak a magyar és a lengyel szurkolók is a 2022-es világbajnoki selejtezők előtt. Így aztán nem nagyon kell magyarázni, miért számít az egész selejtezősorozat egyik legfontosabb meccsének rögtön az első, a Budapesten, a járvány miatt zárt kapuk mögött játszott Magyarország-Lengyelország.

Ha csak a számokat néztük volna a meccs előtt, nem a magyar csapat számított volna esélyesnek. Mi a 40. helyen állunk a világranglistán, a lengyelek a 19.-en, a magyar csapat összértéke 60 millió euró, a lengyelé 275 millió, ők tíz meccsből nyolcat nyerve csoportelsőként jutottak ki az idén nyári Eb-re, mi pótselejtezőből – de a tavalyi Nemzetek Ligája-csoportgyőzelem megmutatta, hogy ez a magyar válogatott az európai középmezőnyből most már bárki ellen fel tudja szívni magát.

A két csapat a következő kezdőkkel állt ki:

Magyarország: Gulácsi – Fiola, Orbán, Szalai A. – Lovrencsics, Nagy Á., Kleinheisler, Kalmár Zs., Hangya – Szalai Á., Sallai

Lengyelország: Szczesny – Bereszynski, Bednarek, Helik, Reca – Szymanski, Krychowiak, Moder, Zielinski – Lewandowski, Milik.

A lengyelek kezdték támadóbban a meccset, nem mintha ez komoly veszélyt jelentett volna a magyar kapura, de a magyaroknál inkább akkor volt az első pár percben a labda, amikor valamelyik lengyel szabálytalankodott. A 6. percben azonban az első magyar helyzetből megvolt az első gól! Egy lengyel bedobás után Fiola szerzett labdát, még a saját térfeléről indította Sallait, aki egyedül mehetett kapura, és nem hibázott, 1-0!

Reviczky Zsolt

A gól utáni tíz percben mezőnyharcra rendezkedtek be a felek, a lengyeleknél volt némi mezőnyfölény, de gólveszély nem volt. 

A 18. percben azonban megint az történt, mint a meccs elején, csak itt gól nem lett belőle: sok nem túl veszélyes lengyel támadás után egy kimondottan veszélyes magyar kontra. Hangya egy szép átadást kapott, középre adta Lovrencsicsnek, aki viszont így könnyen fogható lövést küldött csak meg. Így amikor elérkeztünk a félidő feléhez, nagyjából beállt a meccs képe: a lengyelek sokat birtokolták a labdát (a félidő első felében már 132-35 volt a passzok aránya az ő javukra), és 25-30 méterre a magyar kaputól elakadtak a védőkben, miközben mi egy-egy jó magyar kontrában bízhattunk, és persze abban, hogy 1-0-s vezetésnél nem nekünk kellett rohannunk.

Reviczky Zsolt

Arra egészen a 25. percig kellett a lengyeleknek várniuk, hogy a magyar kapu közelébe eljussanak, de Orbán ekkor is szépen szerelte az ötös sarkán Miliket. Három perccel később pedig Fiola szúrt rá egy labdát, miután a lengyel védő rosszul, középre szabadított fel, de a kaput nem találta el.

A 34. percben pedig mind csodálkozhattunk, mit hagyott ki a magyar csapat. Lovrencsics szép beadása után Szalai Ádám és Helik együtt csúsztak a labdára az ötösön belül, a bíró szerint a magyar játékosról ment ki a labda, nem sokkal a kapu mellé. Nem sokkal később a magyar csapat úszott meg egy lengyel beadást - ekkorra már látványosan közelebb jutottak a lengyelek a magyar kapuig, de még mindig a magyar támadásokban volt a nagyobb veszély.

Reviczky Zsolt

A legnagyobb lengyel helyzetet ekkoriban a magyar védelem hozta össze, a 39. percben addig gurigáztak a védőink hátul, amíg Bereszynski labdát nem szerzett, Fiolának kellett nagyot mentenie.

Jól mutatják a statisztikák, milyen volt ekkor a játék képe: a félidőben 63:37 volt a labdabirtoklási arány a lengyelek javára, a passzok számában 304-187-re vezetett az ellenfél, de a kaput eltaláló lövések számában már 2-0 volt ide, ami pedig ennél is fontosabb, a gólokéban 1-0.

Reviczky Zsolt

Hasonlóképp folyatódott a meccs a szünet után is, mint addig: erős lengyel nyomással, de stabil magyar védelemmel, majd egy magyar góllal!  Lovrencsics beadását Sallai lőtte kapura, ezt Breszynski blokkolta, Szalai Ádámhoz került viszont így a labda, aki két védő közül beemelte a kapuba, 2-0.

Reviczky Zsolt

Aztán jött a sokk, két perc alatt kiegyenlített Lengyelország. A lengyel hármas csere után előbb a 60. percben Piatek az első labdaérintéséből az ötös elől gólt lőtt, 2-1, majd a középkezdés után Lovrencsics eladta a labdát, a szintén csereként beállt Jozwiak szerezte meg, Gulácsi kiszolgáltatott volt, 2-2. A két kapott gól között mindössze 54 másodperc telt el.

Reviczky Zsolt

Marco Rossi kettős cserével reagált a két kapott gólra: Hangya helyére jött be Lang, Lovrencsics helyett pedig Nego állt be. Nem sokkal később Sallait Varga Kevin váltotta. Az egyenlítés utáni percekre kicsit rendezte sorait mindkét válogatott, a magyarok túltették magukat a rövidzárlaton, a lengyelek pedig ugyan támadásban maradtak, de érezték, hogy ész nélkül nem szabad előremenni. Sőt, jó negyedórával a vége előtt több percen át a magyar csapat tűnt veszélyesebbnek - ilyen nagyon azért korábban sem volt, még kétgólos vezetésünknél sem.

Reviczky Zsolt

A 77. percben pedig meg is lett ennek az eredménye! Óriási kavarodás volt a tizenhatoson belül, Szalai Ádám középre adta a labdát, Lang megcsúsztatta középen, Orbán elé, aki két lépésről térddel a kapuba küldte azt, 3-2!

Még egy magyar csere következett ez után: Kalmár helyett Sigér állt be.

Aztán Lewandowski megmutatta, hogy miért világklasszis: miután 81 percen át alig kapott ladbát, a 82.-ben egy jó beadás után 12 méterről négy magyar védő közül kilőtte a bal felső sarkot, 3-3.

A 88. percben megköszönhettük a szerencsét, hogy nem szerezte meg Lewandowski a vezetést is a lengyeleknek, egy szabadrúgás után gyönyörű mozdulattal épp csak a kapu fölé küldte a labdát. De a magyar csapatban is benne volt a meccs utolsó tíz percében egy negyedik gól lehetősége. Sőt, azt sem túlzás mondani, hogy az egész meccsen ekkor volt a magyar válogatott a legveszélyesebb - csak épp a lengyel is.

Reviczky Zsolt

A 91. percben majdnem újra megszereztük a vezetést, Szalai Ádám beadását elnézte Szczesny, pár centin múlt, hogy Varga az üres kapuval szemben állva nem szerezte meg a labdát.

A 94. percben Fiolát kiállították. Már három perccel korábban is egy olyan szabálytalansága volt, ami miatt csak a bíró jóindulatán múlt, hogy nem kapta meg a második sárgáját, ekkor azonban újra úgy rúgott bele Jozwiakba, hogy nem is nagyon lehetett vitatni a kiállítást.

Innen pedig már nem volt újabb fordulat, Magyarország-Lengyelország 3-3 a vége. A cikk eleji megállapítás - a gyengébbeket verni kell, és ha az angolok ellen nincs csoda, a lengyelekkel egymás ellen megnézzük, ki lehet a csoportmásodik - nem változott, még csak hátrányba sem kerültünk a legfontosabb riválisunkkal szemben, mégis, ilyen vezetés után inkább nekünk lehet hiányérzetünk.

Az I csoportban a mienkkel egy időben rendezték a nap két másik meccsét is, Andorra-Albánia 0-1 és Anglia-San Marino 5-0. Így az első forduló után a csoportunk állása: 1. Anglia 3 pont, 2. Albánia 3, 3. Lengyelország 1, 4. Magyarország 1, 5. Andorra 0, 6. San Marino 0.

A következő fordulóban, vasárnap a program San Marino-Magyarország, Albánia-Anglia, Lengyelország-Andorra. Március 31-én, azaz jövő szerdán pedig Andorra-Magyarország, Anglia-Lengyelország, San Marino-Albánia.

Van még egy lehetőségünk a Nemzetek Ligája-csoportgyőzelem után

Azzal, hogy a magyar csapat megnyerte a csoportját a Nemzetek Ligájában, egész jó esély nyílt arra, hogy onnan juthassunk ki vb-pótselejtezőre akkor is, ha a mostani selejtezőink nem sikerülnének. A vb-selejtezők 10 csoportjának második helyezettjei mellett ugyanis a Nemzetek Ligájából a két legjobb olyan csoportgyőztes jut pótselejtezőbe, aki a vb-selejtezőn nincs a csoportja első két helyezettje közt.


Ez elsőre bonyolultnak tűnhet, de a lényeg röviden az: az NL-ben nálunk jobb 7 csoportgyőztes – Franciaország, Belgium, Olaszország, Spanyolország, Wales, Ausztria és Csehország – közül ha 6 ott lesz a vb-selejtezőn a csoportja első két helyezettje között, akkor biztosan megvan a magyar pótselejtező. 7 egészen biztosan nem lehet, mert a belgákat, a cseheket és Walest egy selejtezőcsoportba sorsolták.


Szerdán Franciaország 1-1-et játszott Ukrajnával, így a csoportjuk negyedik helyén állnak, a már említett cseh-belga-walesi csoportban pedig Belgium 3-1-re verte Walest, miközben Csehország 6-2-re nyert Észtországban, így Csehország és Belgium került a csoport első két helyére. Csütörtök este a magyar-lengyellel egy időben kezdőtött három meccs, amire figyelhetünk: Olaszország-Észak-Írország 2-0, Skócia-Ausztria 2-2, és Spanyolország-Görögország 1-1, vagyis jelenleg az NL-ben előttünk végző csapatok közül Franciaország és Wales nincs bent az első kettőben - persze egy meccs után nagy tanulságokat még nem érdemes levonni.

Az európai vb-selejtezők többi csütörtöki meccse:
B csoport: Svédország-Grúzia 1-0, Spanyolország-Görögország 1-1
C csoport: Bulgária-Svájc 1-3, Olaszország-Észak-Írország 2-0
F csoport: Izrael-Dánia 0-2, Skócia-Ausztria 2-2, Moldova-Feröer 1-1
J csoport: Németország-Izland 3-0, Románia-Észak-Macedónia 3-2, Liechtenstein-Örményország 0-1
Európán kívül csütörtökön, illetve péntek hajnalban hét meccset játszanak: az ázsiai és az észak-amerikai meccseken a végső selejtezős csoportkörbe jutás még csak a tét. A dél-amerikai selejtezőket a járvány miatt elhalasztották.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!