szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem a baglyok, sokkal inkább a fülemülék olimpiája lesz a mostani: a hétórás időeltolódás miatt a versenyek jó részét magyar idő szerint hajnalban rendezik meg. Összeszedtük, hogy az első héten melyik nap mikorra érdemes beállítania az ébresztőt, ha nem akar lemaradni az éremre esélyes magyar sportolók szerepléséről. A tévés közvetítéseket a közmédia több csatornáján, valamint az Eurosporton lehet majd követni.

Tokió 2020
Sosem volt még ilyen olimpia, mint a tokiói - egy évet csúszott, szigorú járványügyi szabályok mellett, nézők nélkül, állandó fenyegetettség mellett zajlott. De lezajlott, és így is jó volt. És így is megvoltak a felemelő vagy drámai pillanatai, így is akadtak hősök, ünnepeltünk legendákat és fedeztünk fel új csillagokat. A hvg.hu cikksorozatában mindezeket megtalálja.
Friss cikkek a témában

Július 23., péntek

Még a nyitóünnepség előtt megkezdi a versenyzést két magyar: Pétervári-Molnár Bendegúz a férfi egypárevezősök között és Balogh Mátyás íjászatban. Előbbi olimpiai pontszerzésben reménykedik, utóbbi pedig abban, hogy a legjobb 32 közé tud kerülni. Annak, aki egyetlen evezősünk előfutamára kíváncsi, meglehetősen korán kell kelnie, a megmérettetések ugyanis magyar idő szerint hajnali fél kettőkor kezdődnek. Az íjászok reggel hatkor mutatkoznak be.

Pétervári-Molnár Bendegúz
MTI / Kovács Tamás

Július 24., szombat

Az olimpia első „igazi” napja rögtön sűrű lesz magyar szempontból. Elsőként, magyar idő szerint éjjel fél 2-kor a sportlövő Mészáros Eszter mutatkozik be, a légpuskások 10 méteres versenyében. A 19 éves újonc olimpikon a játékok előtti utolsó világkupa-versenyt megnyerte Eszéken. Az evezősöknél ekkor reményfutamot rendeznek, reméljük, hogy Pétervári-Molnár nem lesz benne érdekelt, hiszen előző nap egyenesen ágon továbbjut.

Éjjel 2-től a férfi kardozók egyéni versenyére szegeződhetnek a tekintetek: Szilágyi Áron, Szatmári András és Decsi Tamás lép pástra a 64-es táblán. Előbbi a legutóbbi két olimpiát megnyerte, és ha most is győz, sporttörténelmet ír. A negyeddöntőkkel reggel 9-ig végeznek, az elődöntő és a finálé egy kis szusszanás után 11-kor kezdődik.

Elkezdik az asztaliteniszezők is: férfi egyesben Majoros Bence, női egyesben Póta Georgina és Madarász Dóra érdekelt, vegyes párosban pedig a Szudi ÁdámPergel Szandra-duóért lehet szorítani. A küzdelmek éjjel 2-kor kezdődnek, és egész nap tartanak, több felvonásban, egyelőre nem ismert a sorsolás.

A sorsolástól függően szintén az első napon mutatkozhat be Fucsovics Márton, aki Babos Tímea sérülése után az egyetlen magyar teniszező maradt. Célja az éremszerzés, és mivel a ranglistán előtte lévők közül sokan visszaléptek, ez nem is tűnik irreálisnak.

Fucsovics Márton teniszező, a tokiói nyári olimpiára induló magyar csapat tagja
MTI / Koszticsák Szilárd

Pályafutása negyedik olimpiája lesz a tokiói Csernoviczki Évának. A cselgáncsozók 48 kg-os kategóriában induló, Londonban bronzérmes, de az utóbbi években sérüléssel bajlódó versenyző meglepetést is okozhat. A éremcsaták magyar idő szerint délelőtt lesznek.

Hajnali 4-kor kell felkelnie annak, aki szeretné látni az idei év egyik meglepetésemberét, a Giro d’Italián több napig a rózsaszín trikót viselő Valter Attilát. Az országúti kerékpározók meseszép környezetben, a Fudzsi környékén tekernek.

Az úszóversenyek is megkezdődnek, többek között a háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka is vízbe száll majd 400 méteres vegyesúszásban. Az előző két olimpián megszokottól eltérően az úszók ismét a délutáni programban versengenek majd az előfutamokban, az elődöntőket és a döntőket pedig – bevallottan azért, hogy az amerikai nézők az esti műsorsávban figyelhessék a küzdelmeket – reggel rendezik. Ez a magyar szurkolóknak nem jó hír, hiszen ha élőben szeretnék látni, hogy a kedvenceik érmet nyernek, hajnali fél 4-kor kell bekapcsolniuk a tévét. Az előfutamok délben kezdődnek.

Hosszú Katinka úszó a Tokiói Vizes Központban tartott edzésen
MTI / Kovács Tamás

Salim Omar, akinek személyében 2000 után újra van magyar taekwondós az olimpián, ugyancsak szombaton versenyez, a selejtező itthon hajnali 3-kor kezdődik. A Salim család nem először küld taekwondóst az olimpiára: Sydney-ben Omar nagybátyja, Salim József képviselte a magyar színeket.

Versenyez még: Gálos Roland ökölvívó (hajnali 4-től), Sárosi Laura és Krausz Gergely tollaslabdázó (hajnali 2-től), Bernek Péter, Verrasztó Dávid, Sebestyén Dalma, Zombori Gábor, Mihályvári-Farkas Viktória, Horváth Dávid úszó.

Július 25., vasárnap

Beindul az igazi nagyüzem! Versenybe száll Péni István a sportlövők 10 méteres számában, aki számára az elmúlt hónapok meglehetősen viharosan alakultak, a szövetségi kapitány mégis tőle vár érmet. Erre meg is van minden oka, hiszen Péni légpuskában és az 50 méter összetettben is világranglista-vezető, 10 méteren pedig egymást követő két évben nyert Európa-bajnoki címet. A magyar idő szerint hajnali 2-kor kezdődő versenyben 9:30 körül hirdetnek olimpiai bajnokot.

Péni István
MTI / Kovács Tamás

Vívás egyéniben a női tőrözők – Kreiss Fanni, Kondricz Kata és Pásztor Flóra –, valamint Siklósi Gergely párbajtőröző, 2019 világbajnoka ugyancsak hajnali 2-kor kezd a 64 között. Az elődöntőket és a döntőt 11 órától rendezik.

És az uszodában is megszülethet az első magyar érem: Hosszú Katinka címvédőként lesz érdekelt a 400 méteres vegyes döntőjében, a férfiak hasonló számában pedig remélhetőleg Verrasztó Dávid és Bernek Péter is felülmúlja korábbi olimpiai eredményét. A program fél 4-kor kezdődik.

Két csapat is elkezdi a szereplését. A férfi vízilabdázók hajnali 3-kor játszanak Görögország ellen. Az együttes 2000 és 2008 között háromszor nyerte meg az olimpiát, Londonban és Rióban azonban a negyeddöntő jelentette számára a végállomást. Az idei játékoknak merészebb célokkal vágnak neki, és van is okuk a bizakodásra: tavaly januárban, a Duna Arénában Európa-bajnokok lettek. A csapat rutinos klasszisainak – Nagy Viktornak, Varga Dénesnek és Hosnyánszky Norbertnek – vélhetően ez lesz az utolsó nagy világversenyük. Mellettük olyan fiatalok – Manhercz Krisztián, Zalánki Gergő – játszanak, akiktől joggal tarthatnak az ellenfelek. A csoportban a világbajnok olasz mellett a görög csapat lehet nagy ellenfél, a negyeddöntőben pedig biztosan kemény csata következik, hiszen a címvédő szerbek, a horvátok, a montenegróiak és a spanyolok jöhetnek szembe. A kiegyenlített mezőnyben hat-hét válogatott pályázik a dobogóra.

A női kézilabda-válogatott délután fél 3-kor a franciákkal találkozik első csoportmeccsén. A női csapat legutóbb Pekingben szerepelt olimpián, akkor a negyedik helyen végzett. Az utóbbi években jelentősen megfiatalodott gárdának nagyon nehéz dolga lesz, ha hozni akarja a 2008-as eredményt, ugyanis a franciák mellett a címvédő oroszokkal, Spanyolországgal, Svédországgal és Brazíliával sorsolták azonos csoportba.

Janurik Kinga, Bordás Réka és Klujber Katrin (b-j) a magyar női kézilabda-válogatott edzésén a Shinagawa gimnázium csarnokában Tokióban 2021. július 21-én
MTI / Czeglédi Zsolt

Két vitorlázónk, Érdi Mária és Vadnai Benjámin is bemutatkozik a laser radial, illetve laser hajóosztályban.

Biztosan versenyez még: Pupp Réka cselgáncsozó (hajnali 4-től), Kovács Zsófia tornász (hajnali 3-tól)

Július 26., hétfő

A férfi triatlonisták mezőnyében két magyar érdekelt: Bicsák Bence és Tóth Tamás. Nekik maguknak is korán kell kelniük a versenyük napján, hiszen helyi idő szerint fél 7-kor rajtolnak, 9-re pedig már végeznek is, ezért azoknak, akik szeretnék élőben látni őket, nem is érdemes lefeküdniük.

A vívóink közül ezúttal a női kardozók – Márton Anna, Pusztai Liza és Katona Renáta – lépnek pástra egyéniben. Hajnali kettőkor indul a negyeddöntőig tartó délelőtti programjuk, majd 11-től következnek az elődöntők, illetve a döntő.

A női vízilabdatorna első meccseit is ezen a napon rendezik, a mieink az oroszokkal mérkőznek reggel 7 órától. A csapat a legutóbbi három olimpián rendre a negyedik helyen végzett, így a célja most nem lehet más, mint megtörni a rossz szériát, és éremmel hazatérni. Erre minden esélye megvan: a trieszti kvalifikációs tornát magabiztosan, erőt demonstrálva nyerte meg, a világliga szuperdöntőjében pedig második helyen végzett, a Tokióban is toronymagas esélyes amerikai válogatott mögött.

Gurisatti Gréta (b) és Parkes Rebecca a női vízilabda-válogatott edzésén a tokiói Tacumi Vízilabdaközpontban
MTI / Kovács Tamás

Úszásban legfeljebb egy döntőben leszünk érdekeltek, a 4x100-as gyorsváltóéban. A délben kezdődő előfutamokban viszont több nagy név is ott lesz: Milák Kristóf és Kenderesi Tamás 200 pillangón, Hosszú Katinka, valamint Sebestyén Dalma 200 vegyesen, Késely Ajna pedig 1500 gyorson selejtez.

Biztosan versenyez még: Karakas Hedvig cselgáncsozó, Parti András kerékpáros (mountain bike), Cholnoky Sára szörfös (RS:X), Telegdy Ádám, Burián Katalin, Kozma Dominik, Németh Nándor úszó

Július 27., kedd

A kézilabda-válogatott Brazíliával játszik, amelyet hosszú idő után az olimpiai felkészülés utolsó heteiben sikerült újra megvernie, kétszer is. Érdemes lehet előző este korán lepihenni, mert éjjel 2-kor kezdődik a mecs.

Ha Péni István eddig nem nyert érmet, most megteheti, méghozzá Mészáros Eszterrel csapatban 10 méteren – az eszéki világkupán sikerült győzniük. Ugyancsak éjjel 2-kor kezdenek.

Fél 4-re már mindenképpen érdemes beállítani a vekkert, az úszóknál ugyanis várhatóan döntőzik Kozma Dominik és Németh Nándor 200 gyorson, Burián Katalin, Bohus Richárd és Telegdy Ádám pedig 100 háton. A déltől folytatódó programban többek között Szabó Szebasztián, Kapás Boglárka és Hosszú Katinka is szerepel majd.

Kapás Boglárka
MTI / Kovács Tamás

Ha az időjárás is úgy akarja, az akár éremre is esélyesnek tartott Berecz Zsombor első futama is ezen a napon lesz, a finn hajóosztályban versenyző vitorlázó reggel ötkor száll vízre.

A férfiak Japán elleni vízilabdameccse miatt szerencsére nem kell éjszakázni vagy túl korán kelni, ugyanis 11:20-kor kezdődik.

Biztosan versenyez még: Özbas Szofi (63 kg) és Ungvári Attila (81 kg) cselgáncsozó, Vas Kata Blanka kerékpáros (mountain bike), Bragmayer Zsanett és Kovács Zsófia triatlonista, Kalmár Ákos úszó

Július 28., szerda

Újabb éremesély vívásban! A Szilágyi Áron, Szatmári András, Decsi Tamás és Gémesi Csanád (tartalék) összeállítású kardcsapat pástra lép, és várhatóan az Egyesült Államok együttesét kell legyőznie a negyeddöntőbe jutáshoz. Aztán következhetnek az olaszok vagy az irániak. A magyarok arra készülnek, hogy visszavágnak Dél-Korea válogatottjának, amelytől a 2019-es világbajnokságon kikaptak a fináléban. Aki az összes asszójukat végig akarja nézni, hajnali 3-ra állítsa az ébresztőt. Az előzetes program szerint 13:40-re kiderül, ki az olimpiai bajnok.

Szatmári András, Decsi Tamás, Szilágyi Áron és Gémesi Csanád
MTI / Illyés Tibor

Az úszóktól is várható ezen a napon néhány szép eredmény – legalább egy aranyban mindenki reménykedik. Szerdán rendezik ugyanis a férfiak számára a 200 pillangó döntőjét, amelyben két magyar klasszis, Milák Kristóf, a szám világbajnoki címvédője és világcsúcstartója, valamint Kenderesi Tamás, Rio bronzérmese is érdekelt. Előbbi a nagy esélyes, az volna a meglepetés, ha meg tudnák szorítani. És akkor még nem szóltunk Hosszú Katinkáról. Az még kérdéses, hogy egyszer vagy kétszer láthatjuk-e úszni, ugyanis a két száma, a 200 pillangó elődöntője, illetve a 200 vegyes döntője között mindössze 40 perc van. Lehetséges, hogy Hosszú lemond az előbbiről, hogy kipihenten állhasson rajthoz a vegyes fináléjában. Késely Ajnát is érdemes lesz figyelni 1500 gyorson. A délutáni programban aztán bemutatkozik ötödik olimpiáján és élete utolsó úszóversenyén Cseh László is 200 vegyesen.

Hajnali négykor kezdődik a cselgáncsozók versenynapja, ahol ezúttal a 90 kilogrammosok között induló Tóth Krisztiánért lehet majd szorítani. A versenyző már Rióban is ott volt, és bár esélyesként utazott, nem tudott megbirkózni a helyzettel. Emlékezetes: nyolcaddöntős kiesése után azt mondta, agyonnyomta a teher. Tokió lehet az ő olimpiája: világranglista-harmadikként, világ- és Európa-bajnoki bronzérmesként utazik, és nem fél kimondani, hogy éremért utazik. Rá is férne már a sportágára a siker, érmet legutóbb Londonban nyertek dzsúdósok.

A női pólóválogatott reggel 7 órától a torna favoritjával, az Egyesült Államok csapatával mérkőzik. Kevésbé jó előjel, hogy a két együttes május végén, június elején négyszer találkozott felkészülési meccsen, és minden alkalommal amerikai győzelem született.

Biztosan versenyez még: Valter Attila kerékpáros (időfutam), Gálos Roland ökölvívó (pehelysúly), Telegdy Ádám, Kós Hubert, Békési Eszter úszó

Július 29., csütörtök

Fölényes győzelemre készülnek ezen a napon a férfi pólósaink: Dél-Afrikával mérkőznek itthoni idő szerint hajnali 2-től.

Fél négykor indulnak a nap elődöntői és döntői az úszók számára. Érdemes lesz korán kelni, hiszen Kapás Boglárka 200 pillangón nyerhet újabb érmet a riói bronza mellé, és ha vállalja, Hosszú Katinka is a dobogóért úszhat 200 pillangón. Délután többek között Késely, Milák és Hosszú tempózik majd a továbbjutásért.

Négytől a női tőrcsapatok versenye veszi kezdetét, amelyben még ezen a napon győztest is hirdetnek. A magyar színeket a mezőnyben az egyéniben is indult Kreiss Fanni, Kondricz Kata és Pásztor Flóra képviseli, a tartalék Mohamed Aida. Emlékezetes: a három fiatal vívó korábban nyílt levelet írt a sportági szövetség vezetésének, mert nem értett egyet azzal, hogy – a hazai ranglistás helyezése alapján – a hetedik olimpiájára készülő Mohamedet küldik Tokióba. Azt szerették volna, ha az a Lupkovics Dóra utazhat velük, aki segített kiharcolni a kvótát. Amikor a Blikk meglátogatta a csapatot a játékok kezdete előtti egyik utolsó edzésükön, kiderült, hogy Kreiss, Kondricz és Pásztor csak alig áll szóba Mohameddel, aki azt mondta: csak szakmai kérdésekről kommunikálnak.

Kondricz Kata, Pásztor Flóra, Kreiss Fanni és Mohamed Aida
MTI / Vasvári Tamás

Újra játszanak a kézilabdázóink, ezúttal a világbajnoki címvédő oroszokkal. A meccs az esti programban szerepel, 12:30-kor kezdődik.

Biztosan versenyez még: Czirjenics Miklós (100 kg) cselgáncsozó, Major Veronika sportlövő, Szabó Szebasztián és Burián Kata úszó, Vadnai Benjámin, Érdi Mária és Berecz Zsombor vitorlázó

Július 30., péntek

Megkezdődnek végre az atlétikai versenyek is az olimpián, amelyekben rögtön három magyar sportoló is szerepel majd. A kislánya januári születése után visszatérő súlylökő, Márton Anita, Rio bronzérmese abban reménykedik, hogy a legjobb 12 közé jut majd Tokióban. Rajta kívül még Bartha-Kéri Bianka (800 m síkfutás) és Koroknai Máté (400 m gát) versenyez az előfutamokban. Előbbiek versenyei magyar idő szerint éjjel 2-kor kezdődnek, Márton valamikor 12 óra után lép a dobókörbe.

Az úszóknál ugyancsak hajnali 2-től négy olyan döntőt rendeznek, amelyben lehet magyar érdekeltség. Remélhetőleg Cseh Lászlóért is szoríthatunk karrierje utolsó döntőjében. Ha minden a tervek szerint alakul, az elődöntőzők sorában többek között ott lesz Milák és Hosszú is.

Vízilabdában ezen a napon a nők vannak soron, a házigazdákkal mérkőznek 11 óra 20 perctől.

Biztosan versenyez még: Major Veronika sportlövő (sportpisztoly, 25 m), Lobanovszkij Maxim, Kalmár Ákos, Gyurta Gergely és a magyar 4x100-as vegyesváltó úszásban, Érdi Mária és Vadnai Benjámin vitorlázó

Június 31., szombat

A napot a triatlonosok indítják a vegyes váltóversennyel éjjel fél 1-kor, majd kettőtől Kozák Luca kezdi meg a szereplését a 100 méteres gátfutásban.

Kozák Luca
MTI / Koszticsák Szilárd

Hajnali 3-tól a női kardcsapat továbbjutásáért lehet drukkolni. Ha sikerül az elődöntőbe küzdeniük magukat, 11:30-kor lépnek újra pástra. Az érmek 13:40-ig gazdára találnak.

Az úszódöntők ezen a napon fél 4-kor kezdődnek, várhatóan Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Burián Katalin, Hosszú Katinka és Késely Ajna is éremért úszik majd.

A férfi pólósok meccse az amerikaiak ellen reggel 7-kor indul, a kézilabda-válogatott pedig fél 1-től játszik Spanyolország ellen.

Biztosan versenyez még: Mészáros Eszter sportlövész, Cholnoky Sára szörfös, Berecz Zsombor vitorlázó

Augusztus 1., vasárnap

Folytatódik a nagyüzem az atlétikában, a vasárnap megrendezett döntők közül azonban legfeljebb egyben, a női súlylökésében lehetünk érdekeltek hajnali fél 4-től.

A férfi tenisztorna fináléját is ezen a napon rendezik, reggel 5-től. Ki tudja, talán Fucsovics Mártonnal.

Ugyancsak lezajlanak az utolsó úszódöntők, amelyek közül ötben lehet magyar is érdekelt.

Véget érnek a laseres és a laser radialos hajóosztályban versengő vitorlázók küzdelmei is. Talán Érdi Máriáért és Vadnai Benjáminért is szoríthatunk fél 8-tól, valamint fél 9-től.

A női pólóválogatott meccse 7-kor kezdődik majd a kínaiak ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Horn Andrea Sport

Szigor és mosolyok az ötödik hullám árnyékában – Tokióból jelentkezik a hvg.hu olimpiai tudósítója

Miközben már csak egy nap van hátra az olimpia megnyitójáig – és mind magasabbra emelkedik az új koronavírus-fertőzöttek száma – sorra érkeznek Tokióba a külföldi tudósítók. Nem könnyű most bejutni az országba, órákig tartó, nehézkes ügyintézés után sikerülhet csak. Az élmény fárasztó, mégsem kellemetlen, a japánok ugyanis nagyon precízek és határozottak, de kedvesek és mindenben segítőkészek. Még ha a kommunikáció nem is mindig egyszerű.