Tetszett a cikk?

Nemzetközi politikai botránnyá kezd fajulni, hogy az ausztrál hatóságok nem engedték belépni az országba a világ legjobb teniszezőjét, Novak Djokovicot, aki a dolgok jelenlegi állása szerint nem vehet részt a január 17-én kezdődő teniszbajnokságon, az Australian Openen.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Szerbia egy emberként kelt fel, hogy megvívja a belgrádi szemszögből Dávid és Góliát harcának látszó csatát, és elérje, hogy az „isteni Novak” pályára léphessen az újabb trófea megnyeréséért. A 34 éves, 86 tornát megnyert teniszező mellett nem csak apja, Srdjan Djokovic állt ki, aki szégyenletesnek nevezte az ausztrálok döntését, s közölte, nincsenek szavak arra, mennyire igazságtalanok voltak, ahogy bűnözőként kezelik fiát.

Csatasorba állt Aleksandar Vucic szerb államfő is, aki profi politikusként egyből meglátta a lehetőséget, miként szerezhet magának néhány jó pontot honfitársai körében. „Szerbia minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy harcoljon Novak Djokovicért és az igazságért” – írta Facebook-bejegyzésében az államfő, aki azt is közölte, kétszer beszélt a karanténba zárt sportolóval, aki ahhoz is segítséget kért, hogy a számára kijelölt „szörnyű” szállodából átköltözhessen egy bérelt házba és szabadon mozoghasson. „Egész Szerbia Djokoviccsal van, s harcolunk azért, hogy minél hamarabb véget érjen a világ legjobb teniszezőjének a zaklatása” – írta Vucic.

Az autonóm státussal rendelkező Vajdaság kormányfője, Igor Mirovic is megszólalt, ő tüntetésre hívta honfitársait Ausztrália belgrádi nagykövetsége elé.

Oltásellenes sztár

Djokovic maga is sokat tesz annak érdekében, hogy „zaklassák”. A koronavírus-járvány kitörése óta többször is oltásellenes kijelentéseket tett, s valószínűleg eddig egyetlen vakcinát sem adtak be neki. „Személy szerint ellenzem az oltást, és nem szeretném, ha valaki arra kényszerítene, hogy csak akkor utazhassak, ha be vagyok oltva" – írta 2020 áprilisában. Amikor hamar botrány lett a kijelentésből, tompított egy kicsit, de nem vonult vissza teljesen. „Nem vagyok szakértő, ugyanakkor jogom van arra, hogy eldöntsem, mi a legjobb a saját szervezetem számára. Folytatom a kutatásokat, nyitott maradok, hiszen mindannyiunk számára fontos ez a kérdés” – magyarázta.

Júniusban ismét felkavarta az állóvizet, megszervezte ugyanis a rossz emlékű Adria Tour bajnokságot, amelyen egyáltalán nem ügyeltek a higiéniai és távolságtartási szabályok betartására, így több versenyző, köztük maga Djokovic és felesége is, elkapta a fertőzést. A sok bírálat miatt a turnéból csak egy versenyt rendeztek meg, a többit szép csendben lemondták. A Djokovicot ért bírálatok ellenére a fertőzésből gyorsan kigyógyult teniszező megnyerte a wimbledoni, a párizsi és az ausztráliai Grand Slam tornát – az egy éven belüli nagy négyes győzelem azért nem sikerült, mert az US Openen szeptemberben az orosz Medvegyev legyőzte a világelsőt – s miután megjelentek az oltások, egyre többször került napirendre az, hogy a vakcinaellenes bajnok részt vehet-e a 2022-es Australian Openen, ahol korábban már kilencszer is az első helyen végzett.

A helyi szerb közösség tagjai virrasztásra gyűlnek össze egy szálloda előtt, ahol a hírek szerint a szerb teniszbajnok, Novak Djokovic tartózkodik
AFP

Egyéni álláspontok

A kérdés már csak azért is felmerült, mert Djokovic és felesége más kérdésekben is „egyéni” álláspontot képvisel. Djokovic telekinézis- és telepátia-hívő és nagy hatással vannak rá a különféle alternatív gyógyászati megoldásokat képviselő „szakemberek”: 2013-ban Igor Cetojevic például azzal vette rá őt a gluténmentes diétára való áttérésre, hogy a sportoló gyomrára tett egy szelet kenyeret, s ez után Djokovic állítólag alig tudta felemelni a kezét. A világelső néhány évvel ezelőtt természetgyógyászokkal próbálta meggyógyíttatni sérült könyökét, s amikor végül rászánta magát az egyébként sikeres műtétre, azt nyilatkozta, szégyelli magát, hogy hagyja az orvosi beavatkozást.

Djokovic felesége, Jelena a koronavírus-járvány kezdeti időszakában olyan videókat osztott meg, amelyek arról szóltak, hogy az 5G-hálózatok felelősek a pandémia kialakulásáért.

Djokovic végül úgy indult el Ausztráliába, hogy 25 másik indulóhoz hasonlóan ő is kapott orvosi engedélyt arra, hogy az oltottság bizonyítása nélkül is részt vehet a tornán. A sportoló nem volt hajlandó közölni, mi lehet a kivételezés oka, sokan úgy gondolják, tudja azt bizonyítani, hogy az utóbbi hat hónapban újra átesett a fertőzésen, így vakcina nélkül is védettnek minősül. A titkolózás ugyanakkor komoly hullámokat vetett Ausztráliában, ahol a felnőtt lakosság több mint kilencven százaléka már kapott oltást. Azokat, akik úgy gondolják, hogy Djokovic trükközéssel járja a világot oltás nélkül, az sem tudta meggyőzni, hogy a melbourne-i hatóságok azt állítják: az orvosi engedélyek kiadása szabályosan zajlott le, a kérelmeket úgy bírálták el a szakértők, hogy nem látták, ki az érintett sportoló. Az ausztrál hatóságok végül arra hivatkozva nem engedték be Djokovicot, hogy nem jó kérelmet nyújtott be, olyan dokumentummal érkezett, amelyre nem lehetett orvosi igazolásra hivatkozó vízumot kiadni.

Sok a kivételezett

Djokovic ügyvédjei fellebbeztek a döntés ellen, s a huzavona valószínűleg hétfőig tart majd, akkor döntenek a hatóságok arról, megváltoztatják-e döntésüket. Ha nem, akkor alighanem nagy tömeg várja majd Djokovicot a belgrádi repülőtéren: Srdjan Djokovic már most azt kérte honfitársaitól, hogy ha fia idő előtt hazatér, tömegesen tüntessenek az őt ért „igazságtalanság” ellen.

AFP / Patrick Hamilton

Függetlenül attól, hogy Djokovic mennyire oltásellenes és mennyire próbálja különféle csalafintaságokkal megúszni a vakcina felvételét, az Australian Open szervezőinek cselekedetei is vetnek fel kérdéseket. Például azt, hogy valóban megalapozott-e a többi 25, ugyancsak orvosi különengedéllyel érkező versenyző kérelme, vagy az, hogy ha baj volt Djokovic vízumkérelmével, azt miért csak az érkezésekor tették szóvá az ausztrál hatóságok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!