Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai
Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.
Remek évet zártak a magyar sportolók, hiszen hosszú idő után a férfi– és a női kézilabda-válogatottunk is odaért a világelitbe, Marco Rossi csapata zsinórban a harmadik Európa-bajnokságán szerepelt, az olimpián 6 arany-, 7 ezüst- és 6 bronzéremnek, illetve megannyi értékes helyezésnek örülhettünk, paralimpikonjaink pedig hatodik legjobb eredményüket érték el Párizsban. Az év végén felidézzük, melyek voltak a legszebb sportpillanatok 2024-ben.
Csoboth Kevin győztes gólja Skócia ellen a foci-Eb-n
„Csobothnak nagy lehetőség lehet, ha valamelyik mérkőzésen kap néhány percet, és esetleg gólt is tud lőni” – mondta Filipovic Vladan, az ország egyik legsikeresebb játékosmenedzsere a Mérlegenben, a HVG üzleti podcastjában nem sokkal az Európa-bajnokság előtt, amikor arról kérdeztük, lehet-e ugródeszka a magyar játékosoknak a torna.
Végül a magyar csapat mindössze két gólt szerzett a tornán (az elsőt Varga Barnabás Svájc ellen), de Csoboth Kevin találata néhány napig reményt adott a továbbjutásra. Nem sokon múlt azonban, hogy az ekkor még Újpesten focizó támadó kimaradjon Marco Rossi keretéből, ugyanis 2024-ben gyakorlatilag alig játszott az NB I-ben. Az áttörést egy Újpest–Diósgyőr 7–0-s meccs hozta meg a fiatal játékosnak, aki csereként beállva, két perc alatt duplázott, ezzel kiérdemelve a meghívót a szövetségi kapitánytól.
Az Eb-n sem kapott túl sok lehetőséget, de ami jutott neki, azt maximálisan kihasználta. A Skócia elleni, 100. percben lőtt góljával olyan katarzist okozott a szurkolóknak, amire alighanem életünk végéig emlékezni fogunk.
A válogatott végül nem jutott tovább a csoportjából, de ez egészen biztosan nem Csoboth Kevinen múlt, akit az Eb után 1 millió euróért igazolt le a svájci FC St. Gallen csapata.
Simon Petra utolsó másodpercekben lőtt győztes gólja Brazília ellen az olimpián
A házigazda és címvédő Franciaország ellen mutatkozott be a párizsi olimpián a magyar női kézilabda-válogatott, amely ugyan nagyot küzdött, a mérkőzés elején még vezetett is négy góllal, végül 31–28-as vereséget szenvedett, így a második csoportmeccsén győzelmi kényszerrel lépett pályára. Annál is inkább, mivel Brazília átgázolt első meccsén a spanyolokon, 29–18-ra győzött és egy újabb sikerrel elődöntős álmokat is szövögethetett volna.
Jól kezdtek a mieink, sokáig ott lógtunk a brazilok nyakán, ám a félidő második felében elléptek a dél-amerikaiak, az első 30 percet követően három góllal, 15–12-re vezettek. A szünetben mind támadásban, mind védekezésben megrázta magát Golovin Vlagyimir csapata, amely mindössze 9 gólt engedett a második játékrészben ellenfelének, ellenben szerzett 13-at, és drámai csatában, 25–24-re nyert. A győzelmet jelentő találatot az akkor még csak 19 éves Simon Petra szerezte, akit decemberben az Év legjobb fiatal játékosának választottak az EHF-nél, emellett a félig hazai rendezésű Európa-bajnokságon is ő lett a torna legjobb fiatalja.
Ez a győzelem kulcstényező volt abban, hogy a magyar válogatott továbbjutott csoportjából, a végállomást aztán Svédország elleni negyeddöntős párharc jelentette, amelyet az északiak hosszabbítás után nyertek meg.
Milák Kristóf olimpiai bajnoki címe 100 méteres pillangóúszásban
„Katasztrofális” – így jellemezte az úszók szövetségi kapitánya 2023 decemberében, milyen állapotban lehet Milák Kristóf. A szövetség kommunikációja szerint Milák ekkor nem edzett már fél éve, Sós Csaba pedig azt mondta, „ha vissza is tér, Párizs nem lesz már olyan, mint lehetett volna”. Azt azért hozzátette, „ha egy ilyen istenadta tehetség tényleg elkezd dolgozni januárban, és onnantól ezt teszi egészen az olimpiáig, akár még nyerhet is”.
A hírek szerint Milák január végén ismét edzeni kezdett, először Szabó Álmossal, a paralimpiai úszóválogatott kapitányával (majd későbbi edzőjével) készült, a lehető legnagyobb titokban, majd februárban visszatalált Virth Balázshoz. Az országos bajnokságon aztán megmutatta magát, a kevés edzés ellenére csattanós választ adott kritikusainak, hatból öt számban győzött. Az emberek újra elkezdtek reménykedni, hogy Milák akár olimpiai bajnok lehet Párizsban, de Virth nyilatkozata ismét lehűtötte a kedélyeket. Az edző szavait éles kritikával illette az olimpia első napjaiban Hosszú Katinka, aki szerint Virth Balázsnak nem lett volna szabad elmondania az egész világ előtt, hogy Milák nincs jó formában, mert ezzel hátrányos helyzetbe hozta versenyzőjét.
Mindezek ellenére úgy tűnt, hogy a pillangókirály igenis formában van, a 200 méteres táv döntőjébe a legjobb időeredménnyel került be, és a verseny legnagyobb részét a mezőny élén töltötte, ám a végét Léon Marchand jobban bírta, a francia ünnepelhetett hazai közönség előtt, Milák második lett. Ott volt azonban még a 100 méter pillangó, ami ugyan nem a legerősebb száma Miláknak, de Tokióban második lett ezen a távon, így egy újabb éremben joggal reménykedhettünk. Hogy ez a legfényesebb lesz, abban még az utolsó centiken sem lehettünk biztosak, fej fej mellett úszott Milák és Liendo, de egy elképesztő hajrával Milák Kristóf Párizsban is olimpiai bajnok lett:
Nem is csoda hát, hogy Milák Kristóf eséllyel pályázott a Év embere címre a HVG szavazásán.
A férfi párbajtőrcsapat aranytussal megnyert olimpiai bajnoki döntője
Felemásan indult az olimpia férfi párbajtőrözőink számára. A torna első két kiemeltje, a világbajnok Koch Máté és a tokiói olimpia ezüstérmese, Siklósi Gergely korai búcsút vett az egyéni küzdelmektől, a magyar csapat harmadik tagja, Andrásfi Tibor viszont szenzációs meneteléssel bronzasszót vívott, amit végül elveszített. Néhány napja volt csupán a magyarok két legjobb vívójának, hogy megemésszék a kudarcot, de a csapatküzdelmekre már nyoma sem volt a gyengébb egyéni szereplésnek.
Ellentmondást nem tűrő vívással kezdett a csapat, Kazahsztánnak esélyt sem adva, 45–30-ra győzött az első asszóban, majd ugyanilyen arányban diadalmaskodott a francia válogatott ellen is. A világranglistát vezető magyarok vívása még az egész olimpia alatt az övéit hevesen buzdító párizsi közönséget is meglepte, olyannyira, hogy az elődöntőt gyakorlatilag végig csendben figyelték a hazai szurkolók, pedig addig nem ez volt rájuk jellemző. Siklósiék mindenesetre némaságra kényszerítették a francia közönséget és parádés teljesítménnyel, játszi könnyedséggel jutottak el a döntőig.
Azt viszont lehetett sejteni, hogy a finálé nem lesz sétagalopp, ott ugyanis a kellemetlen stílusban vívó japánok vártak a mieinkre. Ezen a napon azonban semmi nem állhatta a magyar csapatot, még a döntő alatt újra magához térő közönség sem, amely torka szakadtából kezdte el üvölteni a Marseillaise-t, amikor kiderült, hogy a francia úszósztár, Léon Marchand éppen akkor nyert egy újabb aranyérmet. Hiába azonban minden, a Koch Máté, Siklósi Gergely, Andrásfi Tibor, Nagy Dávid négyes végig vezetve, hosszabbítás után, aranytussal nyerte meg az olimpiai döntőt. A magyar csapat 52 év után állhatott fel ismét a dobogó legfelső fokára.
Az egész nap folyamán éreztem, hogy ez az a pillanat, amikor sikerülni fog. Az aranytusnál tudtam, hogy nem veszíthetek, és szerintem magabiztosan nyertünk
– nyilatkozta az olimpiai bajnoki cím után a győztes tust bevivő Siklósi Gergely.
Rasovszky és Betlehem összeborulása a 10 kilométeres nyíltvízi úszás döntője után
Napra pontosan 12 évvel azután, hogy Risztov Éva 2012. augusztus 9-én olimpiai bajnok lett Londonban, Rasovszky Kristóf is a dobogó legfelső fokára állhatott fel a francia fővárosban. A párizsi olimpia legnagyobb kérdőjelei a nyíltvízi úszással kapcsolatban merültek fel, ugyanis még az ötkarikás játékok kezdetekor sem volt biztos, hogy a Szajnában rendezik meg a versenyszámot. A problémát a víz szennyezettsége okozta, de mindez nem érdekelte Rasovszky Kristófot, aki kifejezetten várta, hogy itt úszhasson, kívánsága pedig végül teljesült.
A párizsi olimpián viszonylag korai időpontnak számított a 7:30-as kezdés, de a nyíltvízi úszók ekkor vetették bele magukat a Szajnába. A 27 éves magyar sportoló már korán a mezőny élére állt, előnyét pedig egyetlen másodpercre sem adta ki a kezéből, magabiztosan lett aranyérmes. A befutónál jobban kellett izgulni Betlehem Dávidért, aki néhány nappal korábban negyedik lett 1500 méteres gyorsúszásban, de a nyíltvízi hajrá szerencsére neki sikerült jobban, a célba érkezést követő pillanatok pedig alighanem az olimpia legmeghatóbb jelenetei között voltak.
Néha csak megöleltem, vagy csöndben ültünk egymás mellett
– mesélte a HVG-nek Rasovszky arról, hogyan segített a pánikbeteg Betlehem Dávidnak, akivel végül együtt ünnepelhette az olimpiai érmet a Szajna vizében:
Márton Viviana olimpiai bajnok taekwondóban
Aligha túlzás azt állítani, hogy Márton Viviana olimpiai bajnoki címe volt az egyik legnagyobb meglepetés Párizsban. Vagy mégsem? A neves amerikai szaklap, a Sports Illustrated hosszú évtizedek óta vállalkozik arra, hogy megjósolja a soron következő nyári vagy téli olimpia érmeseit az egyes versenyszámokban, idén sem volt ez másképp. Az aranyesélyesek közé várták a magyarok közül Kós Hubertet, Milák Kristófot és Rakovszky Kristófot is, illetve Márton Vivianát a taekwondósok 57 kilogrammos súlycsoportjában.
Igen ám, csak hogy a magyar színekben szereplő Márton a 67 kilogrammos kategóriában indult el és szerzett olimpiai bajnoki címet. A tévesztésre vélhetően az adhatott okot, hogy Vivianának van egy ikertestvére, Luana, aki tényleg esélyese lehetett volna az 57 kilogrammos súlycsoportnak, ugyanis egy évvel korábban világbajnoki címet szerzett, az olimpiára viszont nem jutott ki. Az viszont biztos, hogy aki megfejtette és megfogadta az amerikai lap tippjét, nagyot kaszálhatott: százszoros pénzt fizetett a 18 éves lány elsősége.
Gulyás Michelle világrekorddal olimpiai bajnok
1912 óta az olimpia nélkülözhetetlen száma az öttusa, amiben mi vagyok a királyok: Párizs előtt Magyarország 9 arannyal, 8 ezüsttel és 6 bronzzal vezette az éremtáblázatot, és titkon mindenki abban bízott, hogy az utolsó „igazi” öttusás olimpiát sikerül a legfényesebben csillogó éremmel zárni.
Hosszú ideje vita folyt róla, hogy helye van-e egyáltalán az olimpián az öttusának, többször is változtattak a formátumon, és a tokiói olimpia után reális veszély volt arra, hogy kiveszik a számot a programból. A koporsószöget a végső győzelemre is esélyes német Annika Schleu esete üthette volna be 2021-ben, aki előbb nem bírta mozgásra ösztökélni a neki sorsolt lovat, Saint Boyt, aztán sokat hibázott vele, végül az állat újra megmakacsolta magát, így nem fejezték be a pályát. A jelenet, ahogy a sportoló edzője megüti a lovat, sokakba beleégett, így a nemzetközi szövetségnek lépnie kellett: a Los Angeles-i olimpián a lovas szám már nem lesz része az öttusának, a helyét az akadályverseny veszi át.
Ez volt tehát az utolsó esély minden nemzet számára, hogy a hagyományos öttusában olimpiai aranyérmet nyerjen. Gulyás Michelle élt ezzel a lehetőséggel: az olimpia zárónapját második helyről várta, csak a franciák versenyzője, Elodie Clouvel előzte meg, és ez a felállás nem is változott az utolsó versenyszámig. Gulyás viszont már az első lövés után az élre állt, innentől kezdve pedig nem engedte ki a vezetést a kezéből. Gulyás Michelle összesítésben 1461 pontot gyűjtött és világrekorddal lett olimpiai bajnok. A befutója láttán könnyek szöknek az ember szemébe:
Az járt a fejemben, hogy bebizonyítottam magamnak, meg tudom csinálni, még akkor is, ha csak kevesen bíznak bennem. Életemben akkor voltam először maradéktalanul elégedett magammal. Kellett idő feldolgozni, hogy nekem ez a siker 23 évesen megadatott. Pedig hatalmas volt rajtam a nyomás, és én is tettem magamra extra terhet, mert úgy éreztem, ha az elnökség nekem szavazott bizalmat, akkor teljesítenem kell.
– mondta a döntő utáni érzelmeiről Gulyás Michelle a HVG-nek.
Konkoly Zsófia paralimpiai bajnok 400 méter gyorson
Története hatodik legjobb eredményével zárta a párizsi játékokat a magyar paralimpiai csapat, a százhatvanhét nemzeti küldöttség közül ezzel a tisztes huszonhatodik helyen végzett. A magyar paralimpikonok közül is kiemelkedett Konkoly Zsófia, aki az 5 arany-, 6 ezüst- és 4 bronzéremből két aranyat és egy ezüstöt vállalat magára. A legjobbjaink között volt a szintén úszó Pap Bianka (1 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzérem), az atlétikai stadionban remeklő Ekler Luca (1 arany- és 1 ezüstérem) és Luterán Petra (1 ezüstérem és 1 negyedik hely), valamint a vívó Veres Amarilla (1 ezüst, 1 ötödik és 1 nyolcadik hely).
Nem megkülönböztetett, hanem ugyanolyan figyelem jár a parasportolóknak, mint az épeknek, hiszen ugyanannyit dolgoznak a sikerért
– mondta a HVG-nek adott interjúban Ekler Luca, akit az orvosa eltanácsolt a versenysporttól, ő mégis folytatta, hiszen azt vallja, a parasport segített neki abban, hogy elfogadja önmagát.
Az egyik legizgalmasabb döntőt és a magyar paralimpiai küldöttség első érmét Konkoly Zsófia sikere hozta, aki 400 méter gyorson szinte végig az ausztrál Lakeisha Patterson mögött úszott tetemes, 2,5 másodperces hátrányban, ám az utolsó hosszon előzni tudott és 22 évesen megszerezte élete második paralimpiai bajnoki címét.
Történelmi holtverseny női 1500 méter gyorson
„Ilyen nincs és mégis van” – idéztük fel Török László rádióriporter klasszikusát, amikor beszámoltunk az idei úszó-ob legnagyobb szenzációjáról. A női 1500 méteres gyorsúszás döntőjében eddig példátlan dolog történt. Hatvan hossz után századra azonos idővel ért a falhoz a két legjobb, a belgrádi Európa-bajnokságon 400 és 800 gyorson is győztes Késely Ajna, valamint az 1500 gyors bajnoka, Jackl Vivien, így mindketten aranyérmesek lettek. A dobogó legfelső fokára együtt léphetett fel Jackl és Késely, a harmadik helyért járó bronzérmet pedig Mihályvári-Farkas Viktória vehette át.
12 év után Eb bronzérmes a női kéziválogatott
És végül a legfrissebb élmény! 2012. december 16. után, szinte napra pontosan 12 évvel később, a magyar női kézilabda-válogatott ismét bronzérmet nyert az Európa-bajnokságon. Sok minden változott ez idő alatt, de van, ami közös a sikerekben:
- külföldi születésű szövetségi kapitány irányította a válogatottat,
- mertek és tudtak is gyorsan játszani a lányok,
- Románia legyőzésével jutott elődöntőbe a csapat,
- az utolsó középdöntős meccstől függetlenül biztos volt, hogy éremért játszunk,
- az elődöntőben sima vereség Norvégia ellen.
A két bronzérem között azonban nagy különbség is van. A Karl Erik Böhn-féle csapat a halálcsoportban kezdett, és az első, horvátok elleni vereség után sokan temették a magyarokat. A folytatásban jött viszont két elképesztő győzelem Németország és Spanyolország ellen, ezzel a mieink megnyerték a négyesüket és maximális ponttal jutottak tovább. A középdöntőben kijött a fáradtság a csapaton, csupán a románokat győzték le Görbiczék, de őket nagyon, ez pedig elég volt akkor az elődöntőhöz. A norvégok ellen ugyan nem volt esély, de az utolsó mérkőzésen mindent kiadott magából a csapat, hosszabbítással együtt 41 (!) gólt dobott a házigazda Szerbia ellen és bronzérmet nyert.
Eltelt 12 év és megéltük azt, amit talán sosem gondoltunk volna: lement úgy egy Európa-bajnokság, hogy nem hordtunk ki lábon minden meccsen egy szívrohamot. Golovin Vlagyimir csapata ellentmondást nem tűrő játékot mutatott szinte az egész tornán, sorban aratva a magabiztosabbnál magabiztosabb győzelmeket, így először és utoljára a bronzmeccsen volt izgulni valónk. Ott viszont nagyon! Legalábbis nekünk, szurkolóknak biztosan, a csapaton azonban az izgalom vagy a félelem legapróbb szikrája sem látszott.
Ezek a játékosok nem félnek a kudarctól, ez adja az igazi erejüket
– mondta el Golovin a HVG-nek adott interjúban.
Addig pedig mi se féljünk, amíg egy elveszettnek tűnő labdából ilyen, Eb bronzérmet érő gólt lő Győri-Lukács Viktória:
Nyitóképünkön Gulyás Michelle ünnepel a dobogón a női modern ötpróba versenyszámban a 2024-es párizsi olimpiai játékokon a versailles-i Chateau de Versailles-i kastélyban augusztus 11-én. Fotó: AFP / Pierre-Philippe Marcou