Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Egyezséget kötött a WADA-val, így csupán három hónapra tiltották el a férfi világelsőt azután, hogy két mintájában is tiltott anyagot találtak. Sporttársai jó része szerint túl enyhe a büntetése, hiszen akár két évet is kaphatott volna.

Nem hiszek többé a tiszta sportban…”

– ezekkel a szavakkal kommentálta a svájci teniszező, Stan Wawrinka, hogy a világelső Jannik Sinner három hónapos eltiltást kapott doppingvétség elkövetése miatt. A büntetést sok sporttársa fogadta megdöbbenéssel, Nick Kyrgios például úgy fogalmazott: „Szomorú nap ez a tenisz számára. A teniszben nincs tisztesség.”

Novak Djokovic is kritikusan nyilatkozott Sinnerről és arról a folyamatról, amelynek végén a döntés megszületett. „Biztos, hogy nem javítja a sportunk imázsát” – jelentette ki, majd hozzátette: azoknak a játékosoknak a többsége, akikkel az öltözőben beszélt, nem tetszik az az eljárás, ahogy az ügyet kezelték. „A játékosok többsége nem érzi fairnek. A játékosok többsége úgy érzi, hogy kivételezés zajlik. Úgy tűnik, mintha befolyásolni tudnád az eredményt, ha top játékos vagy, ha szerződtetni tudod a legjobb ügyvédeket, miegymás. Választanunk kell. A következetlenség minden játékost frusztrálja. Ha minden ügyet egyenként és függetlenül kezelnek, és éppen ez történik, nincs következetesség, nincs átláthatóság. Egyes ügyek transzparensek, mások nem azok.”

Djokovic nemcsak Sinnerre utalt, hanem a nők mezőnyében ötszörös Grand Slam-bajnok Iga Swiatekre is, akit novemberben azért tiltottak el egy hónapra, mert a szervezetében tiltólistás szert, trimetazidint találtak. Mind Sinner, mind Swiatek azzal védekezett, hogy véletlenül került kapcsolatba a tiltott anyaggal, és mindketten azért úszták meg ilyen olcsón, mert egyezséget kötöttek a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökséggel (WADA), és elfogadták a rájuk kirótt büntetést.

A férfi világelső mintájában először tavaly március 10-én, az Indian Wells-i tenisztorna idején mutatták ki kis mennyiségben az anabolikus androgén szteroidok csoportjába tartozó klosztebolt, amely még nyolc nappal később, a következő mintavételkor is jelen volt, igaz, nagyon kis mennyiségben: milliliterenként 121, illetve 122 pikogrammnyit találtak belőle, kevesebbet, mint egy gramm milliárdod része.

A további részletekről akkor itt írtunk:

Nincs még vége Jannik Sinner doppingügyének, amely rávilágít a teniszvilág egyenlőtlenségeire is

A Doppingellenes Világszervezet még vizsgálja, hogy fellebbezzen-e a tenisz tisztasága felett őrködő ITIA ítélete ellen a világelső Jannik Sinner ügyében. Az olasz még egyáltalán nem nyugodhat meg.

Az ügyét a sportág tisztaságát felügyelő Nemzetközi Tenisz Integritás Ügynökség (ITIA) kezelte, amely független bírósághoz fordult. Ez a testület mentette fel a játékost, mivel úgy ítélte meg, hogy nem a saját hibájából vagy hanyagsága miatt került a szervezetébe a tiltott anyag. Elfogadták az érvelését, amely szerint a fizioterapeutája kezéről származott a klosztebol, aki egy, az ujján esett vágást kezelt a hatóanyagot tartalmazó, Olaszországban vény nélkül kapható krémmel. A WADA azonban fellebbezett az ítélet ellen a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál CAS), amely április közepére tűzte ki az érintettek meghallgatását.

Ezt azonban törölték a WADA szombati, az egyezségről szóló bejelentése után. Annak értelmében Sinner eltiltása február 9-én lépett életbe, és május 4-én éjfélkor jár le.

Az időzítésről és a büntetés hosszáról Tim Henman, a korábbi világranglista negyedik azt mondta, az egész „egy kicsit túl kényelmesnek” tűnik. Sinnernek ugyanis olyan hónapokat kell kihagynia – azután, hogy januárban győzött Melbourne-ben –, amikor nincs GS-torna, a május 25-én kezdődő Roland Garrosra viszont már visszatérhet. „A számára nem is alakulhatott volna jobban, de azt hiszem, az ügy keserű szájízt hagy maga után.”

Egymillió mérföldre a doppingtól

A megállapodás szerint a WADA elfogadta, hogy Sinner szervezetébe az akaratán kívül került be a tiltott anyag, „nem állt szándékában csalni”.

Ez az ügy egymillió mérföldre volt a doppingtól”

– nyilatkozta kedden a BBC Sportnak a szervezet főtanácsadója, Ross Wenzel. – „A tudományos visszajelzés, amelyet kaptunk, az volt, hogy ez nem lehetett sem szándékos dopping, sem mikroadagolás.”

Wenzel visszautasította azt a felvetést is, hogy Sinner különleges bánásmódban részesült, és azt állította: az eltiltás hosszát a kihágás súlya alapján szabták meg, a versenynaptár nem játszott benne szerepet. Azt is hozzátette, hogy olyan üzeneteket is kaptak, amelyek szerint még túl szigorúak is voltak a játékossal, ez pedig arra utal, hogy jól döntöttek.

A Swiatekéhez és Sinneréhez hasonló megállapodást kötni néhány éve nem volt lehetséges, az ennek teret engedő szakasz csak 2021 januárjában került be a WADA kódexébe. Azóta Wenzel szerint 67 ügy ért véget így.

Akkor most már mindig így lesz?

Akadnak, akik akkor is kiálltak Sinner mellett, amikor kiderült, hogy pozitív mintát adott (ezt egészen augusztusig, az első, rendkívül gyorsan feloldott előzetes eltiltásáig titkolták), és most is voltak, akik a védelmében szólaltak fel. És vannak olyanok is, akik nem foglaltak állást, de szeretnének már végre tisztán látni.

Ilyen többek között Danyiil Medvegyev. „Remélem, hogy a következő néhány alkalommal is köthetnek majd ilyen megállapodást a játékosok. Remélem, hogy ez az ügy precedenst teremt, és mindenkinek meglesz a lehetősége, hogy jobban védje magát, mint korábban. Máskülönben, ha erre nem lesz mód, bizarr helyzet alakul ki.”

Az orosz teniszező – ahogy az ügy kipattanásakor már több más sporttársa – azt is felvetette, hogy nincs minden játékosnak pénze olyan jogászi csapatra, amilyet Sinner megengedhet magának.

E hangokra reagálva a Professzionális Teniszjátékosok Szövetsége (PTPA) a múlt hónapban programot indított, amelyben ingyenes jogi segítséget kínálnak azoknak, akik doppingügybe keverednek. A kezdeményezést támogatta a brit Tara Moore is, akit 2022 májusában tiltott el az ITIA, mert a mintájában anabolikus szteroidokat, boldenont és nandrolont találtak. Ő Sinnerrel ellentétben nem fellebbezett az ideiglenes eltiltás ellen, és az alatt a 19 hónap alatt, amíg az ügyét vizsgálták, nem játszhatott. A független bíróság végül felmentette, elfogadta a magyarázatát, amely szerint szennyezett hús volt a tiltott szerek forrása.

Súlyos tehertől szabadult meg Sinner

Ha a csapata és a WADA nem jutott volna megállapodásra, és Sinnert vétkesnek találja a CAS, akár két éves eltiltást is kaphatott volna. Ezzel egyrészt dollármillióktól esett volna el, és a hírnevén is sokkal nagyobb csorba esett volna. Mivel még csak 23 éves, bőven lett volna lehetősége további sikereket elérni, de megbecsülhetetlen, hogy milyen hátrányba került volna, ha ilyen hosszú időn át nem versenyezhet.

Az egyezséggel azonban az ügy végleg lezárult, a továbbiakban sem a WADA, sem az ITIA nem fellebbezhet.

A sportágat azonban meglehetősen kellemetlenül érintik a történtek, hiszen a történtek főszereplője nem egy kevéssé ismert játékos, hanem a háromszoros GS-győztes világelső. Bár az ügy számára kedvezően ért véget, sok olyan teniszező, aki még nem kapott lehetőséget a megállapodásra vagy akinek hosszasan húzódik az ügye – még akkor is, ha a szabályoknak megfelelően zajlik –, sértve fogja érezni magát.

(BBC, The Athletic, Eurosport)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!