szerző:
Balizs Benedek
Tetszett a cikk?

Március 20-án és 23-án fontos mérkőzések várnak a magyar válogatottra, amely Törökország ellen harcolná ki a bennmaradást a Nemzetek Ligája A-ligájában. Sorra vettük, milyen formában vannak a játékosok egy hónappal a megmérettetés előtt.

Napra pontosan egy hónap múlva az év egyik, ha nem a legkeményebb feladata vár a magyar labdarúgó-válogatottra, amely Törökországgal vív osztályozót a Nemzetek Ligájában. Március 20-án Isztambulban, három nappal később pedig Budapesten, a Puskás Arénában harcolhatja ki az elitben maradást Marco Rossi csapata. Az olasz szakvezető számtalanszor hangsúlyozta már a sorozat fontosságát, így nem lehet kétségünk afelől, hogy a válogatott mindent megtesz annak érdekében, hogy megőrizze A-ligás tagságát. Nézzük, milyen előjelekkel várja a törökök elleni párharcot.

A hátsó szekció komoly fejtörést okozhat Rossinak

Villámgyorsan elrepült ez a pár hónap, mióta utoljára láttuk a nemzeti tizenegyet a pályán. A németek elleni NL-meccs után jó szájízzel hagyhatták el a szurkolók a stadiont, ugyanis egy utolsó perces, panenkás tizenegyesgóllal Szoboszlai Dominik 1–1-re mentette a találkozót, ezzel legalább az 50 százalékos mérlegét megőrizte a válogatott 2024-ben. Az előző évet ebben a cikkben értékeltük ki, most viszont azt vizsgáljuk meg, kikre számíthat Rossi tavasszal. A szövetségi kapitánynak nagyjából három hónapja volt megálmodni a győztes taktikát, de a potenciálisan bevethető játékosok sérülései és meccshiánya nem könnyítették meg a dolgát.

Kaotikus évet zárt a magyar válogatott, és jelenleg nem érdemes nagyobbat álmodni

13 mérkőzés, 5 győzelem, 3 döntetlen, 5 vereség, 13 lőtt és 18 kapott gól – ez a magyar válogatott 2024-es éve számokban, de mi van e mögött? Sikerült-e előre lépni, vagy nem találja a játékát a csapat és visszafejlődik? Mi lesz a sorsa Marco Rossinak? És mire lehet ez elég a vb-selejtezőkön?

Rögtön a kapusposzton fel van adva a lecke, Dibusz Dénes ugyanis csípősérülést szenvedett a Ferencváros Frankfurt elleni Európa-liga-meccsén és várhatóan még hetekig harcképtelen lesz. Adódna az egyértelműnek tűnő válasz, hogy akkor majd Gulácsi kezd. Igen ám, de az RB Leipzig 34 éves játékosa a tavaly őszi meccseket lemondta, és nem adott egyértelmű választ arra, hogy visszatér-e a válogatottba. Gulácsi egyébként jó formában véd klubcsapatában és a jelek szerint a vállsérülését is kiheverte, az utolsó három bajnokin nem kapott gólt.

Ha Rossi számíthat rá márciusban, akkor stabil pontja lesz a válogatottnak, ha viszont nem, akkor Szappanos Péter kaphat lehetőséget. A Szaúd-Arábiából Paksra kölcsönbe visszatérő kapus szintén remekel az NB I-ben, az ő bravúrjainak is köszönhetően az atomvárosi csapat 2–0-ra legyőzte a bajnokságban szenvedő Fradit múlt hétvégén. Lehetséges opcióként még Tóth Balázs neve merülhetne fel, de amióta Angliába szerződött, szinte nem is játszik, a kispadról pedig nehéz elképzelni, hogy beküzdi magát a válogatott keretébe.

A védelemben sem rózsásabb a helyzet, pláne úgy, hogy az ősszel rendre a kezdőben helyet kapó Fiola Attila és Balogh Botond is csak most tér vissza sérüléséből. Az Újpest játékosa mindössze 28 percet kapott a Zalaegerszeg ellen az utolsó pillanatban elveszített mérkőzésen, a Parma védője pedig az első félidőben, csereként állt be a Roma ellen, ám csapata így is kikapott a fővárosi együttestől 1–0-ra.

Dárdai Márton ugyan rendszerint végigjátssza a meccseket, de csapatánál, a Hertha BSC-nél nincs minden rendben mostanság. A nagy múltú klub 22 fordulót követően mindössze csak a 14. helyen áll a 18 csapatos Bundesliga 2-ben, és legutóbbi négy bajnokiját egyaránt elvesztette. Nem is csoda, hogy elfogyott a türelem és menesztették Dárdai Pál utódját, Cristian Fiélt. Berlinben abban bízhatnak, hogy a helyére kinevezett Stefan Leitllel megindul majd a csapat szekere. A védelem legstabilabb pontját ezúttal is Willi Orbán jelentheti, aki ugyan a legutóbbi, Augsburg elleni meccsen eltiltását töltötte, de ezt leszámítva mindig a lipcsei csapat kezdőjében kap lehetőséget.

A sérülések miatt nagyobb szerep juthat Botka Endrének, aki akkor is élvezte Rossi bizalmát, amikor a Fradiban szinte alig volt pályán, az NB I-ben utolsó helyen álló Kecskemétben viszont a legutóbbi három bajnokit végigjátszotta, ráadásul nem is rosszul. Ha a törökök ellen még nem is, de a vb-selejtezőkre már Szalai Attila is visszatérhet a válogatottba. A 27 éves védő a tavalyi Európa-bajnokság óta először volt kezdő legutóbb, a Standard Liége Genk ellen 2–1-re elveszített bajnokiját ráadásul végigjátszotta, és a Debrecenbe igazoló Lang Ádám is újra rendszeres játéklehetőséghez jut a magyar élvonalban. Az ő jó teljesítményük nagy segítség lenne a magyar válogatottnak is.

A magyar labdarúgó-válogatott a Hollandia elleni Nemzetek Ligája mérkőzésen.
Reviczky Zsolt

A középpálya széle fantasztikus, belül nagy lyukak tátongnak

A szárnyvédő pozíció egyértelműen a válogatott legerősebb pontja. Balszélen ott van az egyik legjobb formában lévő magyar játékos, Nagy Zsolt, aki már nyolc gólnál és ugyanennyi gólpassznál jár az NB I-ben, amivel harmadik a góllövőlistán. Pechére van egy ember, aki nála is jobban játszik: Kerkez Milos hétről hétre bizonyít a Premier League-ben és nem véletlen, hogy a világ legnagyobb klubjainak is felkeltette az érdeklődését. A túloldalon Bolla Bendegúz az osztrák Rapid Wienben és Loic Nego a francia Le Havre-ben alapembernek számít, formájukat tekintve talán utóbbi felé billenhet a mérleg nyelve, már csak azért is, mert Nego védekezésben többet tud hozzátenni a csapat játékához.

A gyerekkori álma már beteljesült, most ezt is túlszárnyalná Kerkez Milos

Egy kis szerbiai településről indult, játszott a Rapid Wienben és a Győri ETO-ban is, mígnem egy szép nap megcsörrent a telefonja és a valaha volt legjobb balhátvéd, Paolo Maldini arra kérte, hogy váltson piros-feketére. A Milannál sokat tanult a jelen kor egyik legjobbjától, Theo Hernándeztől, így neki is köszönheti, hogy teljesült a gyerekkori álma és jelenleg a Premier League-ben játszik.

Középen viszont már nem ilyen idilliek a körülmények. Nikitscher Tamás nagy reményekkel szerződött Spanyolországba, ám újdonsült csapata, a Real Valladolid hasonlóan nagy bajban van, mint korábbi klubja, a Kecskemét. A spanyol együttes csontutolsó a bajnokságban, a hétvégi, Sevilla elleni csúfos zakó után ráadásul megvált vezetőedzőjétől, Diego Coccától. A vereség ellenére a magyar középpályásra nem lehetett panasz, csapata egyik legjobbja volt: 59 passzából csak egy nem talált társat, hosszú labdái kivétel nélkül pontosak voltak, párharcai közül csupán egyet veszített el, emellett két szerelést is bemutatott. 

Nagyobb probléma, hogy Schäfer András hetek óta nem kap lehetőséget az Union Berlin csapatában, kezdőként pedig utoljára majdnem egy hónapja játszott, akkor is csak egy félidő jutott neki a St. Pauli ellen 3–0-ra elveszített bajnokin, amelyet egy sárga lappal zárt. Tavaly év végén, a Werder Bremen ellen ugyan rúgott egy gólt, de a decemberben kinevezett Steffen Baumgart vezetőedzőt ezzel sem tudta meggyőzni, 2025-ben mindössze 118 percet töltött a pályán a magyar középpályás (a Holstein Kiel elleni barátságos mérkőzést nem számítva).

Schäfer András becsúszva szerel a Magyarország–Németország Nemzetek Ligája-mérkőzésen.
Fazekas István

Vissza a gyökerekhez? – ez lehetne Marco Rossi válasza arra, ha Schäfer a márciusi meccsekig kegyvesztett marad klubjában, de félő, hogy Nagy Ádámmal nem számolhat majd a szövetségi kapitány, a Spezia középpályása ugyanis még a Carrarese ellen 4–0-ra megnyert találkozón sérült meg január 19-én, azóta pedig nem nevezték az olasz csapat keretébe. A rangsorban a következő az MTK középpályása, Kata Mihály, vagy a diósgyőri Gera Dániel lehet, de nem biztos, hogy egy meccshiánnyal küszködő Schäfer bármelyiküknél is rosszabb lenne.

A helyzetkihasználás dönthet a törökök ellen

Kettős érzésünk lehetett tavaly a támadókkal kapcsolatban. Egyrészt a gólok jelentős részét a Szoboszlai, Sallai, Varga hármas lőtte, másrészt viszont jelentősen visszaesett a helyzetkihasználás a korábbi évekhez képest. Ahogyan Schäfer András fogalmazott, „nem is olyan rég még fele ennyi helyzetből rúgtunk kétszer-háromszor ennyi gólt”. A 2024-ben lejátszott 13 mérkőzésből nyolcon is legalább tízszer lőtt kapura a válogatott, ebből az Izrael, illetve a Bosznia-Hercegovina elleni idegenbeli találkozókat leszámítva maximum egy gólra volt képes:

  • az írek ellen 1, 
  • az izraeliek ellen 3, 
  • a németek ellen az Eb-n 0, 
  • a skótok ellen 1, 
  • a bosnyákok ellen hazai pályán 0, 
  • a hollandok és a németek elleni NL-meccseken pedig 1-1 gólt szerzett a magyar csapat.

A támadójáték kapcsán a legnagyobb dilemmát már az évértékelő cikkünkben feszegettük, nevezetesen, hogy Szoboszlai Dominik nem tud egyszerre támadásokat szervezni és befejezni az akciókat, viszont mindkettőre nagy szükség lenne. A kisebbik rossz, ha Szoboszlai egy sorral hátrébb jön és ő próbálja meg helyzetbe hozni a társakat, akkor legalább lesznek lehetőségeink, a középpályásaink ugyanis nagyon keveset vállalnak támadásban. Szintén kérdéseket vet fel Varga Barnabás formája, aki annak ellenére tűnik kirobbanthatatlannak a magyar kezdőből, hogy a bajnokságban a Fradi be van oltva gól ellen. Már csak azért sem lehet kétség afelől, hogy Varga fog kezdeni Törökország ellen, mert a Paksra hazaigazoló Ádám Martin finoman szólva sem játszik válogatott szinten az elmúlt hetekben.

Szoboszlai Dominik a Magyarország-Németország Nemzetek Ligája-mérkőzésen szerzett gólját ünnepli a Puskás Arénában 2024. november 19-én.
Fazekas István

A skótok elleni Eb-meccs magyar hőse, Csoboth Kevin nem játszik nagyot a svájci St. Gallenben, de vélhetően ez is elegendő lesz a válogatott meghívóhoz, ahogyan a német Braunschweig támadója, Szabó Levente is számíthat rá, főleg miután a legutóbbi két fordulóban gólt lőtt és gólpasszt adott. Ha márciusig kitart a jó formája, értékes percekhez juthat csereként beszállva. Schön Szabolcsnak is helye lehet a keretben, rendszeresen játszik az egykor szebb napokat megélt Boltonban, legutóbb ráadásul győzelmet érő gólpasszal hálálta meg a bizalmat a Shrewsbury elleni, angol harmadosztályú bajnokin.

A magyar és a török csapat jól ismeri egymást, két válogatott legutóbb tavaly március 22-én, szinte napra pontosan egy évvel az osztályozók előtt csapott össze egy budapesti barátságos mérkőzésen, akkor a mieink Szoboszlai Dominik büntetőjével 1–0-ra győztek. Ezt megelőzően 2020-ban, éppen a Nemzetek Ligájában találkoztak a csapatok, a magyar válogatott hazai pályán 2–0-ra, idegenben pedig 1–0-ra múlta felül Törökországot.

Most sem számíthatunk sokgólos összecsapásokra, így kulcsfontosságú lesz, hogy azt a kevés helyzetet, ami a támadóink előtt adódik, minél nagyobb százalékban értékesítsék. A törökök jó játékerőt képviselnek, de támadásban talán nem kell tőlük annyira tartani, Arda Güler ugyanis fantasztikus képességei ellenére is csak a kispadot koptatja a Real Madridban, és Kerem Aktürkoglu sem igazán gólerős a Benficában, bár kedden betalált a BL-ben a Monaco ellen. Magyar szempontból rossz hír, hogy Hakan Calhanoglu felépült sérüléséből és márciusra vélhetően újra ereje teljében fog focizni.

Mi a következő kezdővel vágnánk neki az isztambuli meccsnek:

  • Gulácsi – Balogh B., Orbán, Dárdai M. – Nego, Nikitscher, Schäfer, Kerkez – Sallai, Varga B., Szoboszlai.

(Nyitóképünkön Szoboszlai Dominik (b) és Marco Rossi, a magyar válogatott szövetségi kapitánya a Nemzetek Ligája A divíziójának 3. csoportjában játszott Magyarország–Németország mérkőzésen a budapesti Puskás Arénában 2024. november 19-én. Fotó: MTI/Kovács Tamás)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!