Megerősítették a FIFA megkárosításával vádolt Blatter és Platini felmentését
A két sportvezető végig tagadta a vádakat.
MTI
Helybenhagyta a fellebbviteli bíróság a svájci szövetségi büntetőbíróság 2022-es döntését, amellyel felmentette Joseph Blattert, a Nemzetközi (FIFA) és Michel Platinit, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) volt elnökét.
Az ügyészség akkor fellebbezett, beadványában „az első fokú határozat teljes megsemmisítését kérte”, a Bázel melletti Muttenz törvényszéke pedig kedden hozta meg határozatát az ügyben.
A hatévnyi vizsgálódás után 2022. június elején kezdődött perben a két sportvezetőt más szabálysértések mellett azzal vádolták, hogy megkárosították a FIFA-t kétmillió svájci frankkal, amelyet Platini 2011-ben kapott az 1998 és 2002 között végzett tanácsadói munkájáért. Az ügyészség húsz hónapos felfüggesztett börtönbüntetést kért mindkét vádlottra, és Platinire 2,2 millió svájci frankos pénzbírság is várt.
A védelem és a vád abban egyetértett, hogy a játékosként háromszoros aranylabdás, BEK-győztes, Európa-bajnok, vb-harmadik Platini valóban adott tanácsokat az említett időszakban, és a két fél 1999-ben írt is szerződést évi 300 ezer svájci frankos javadalmazásról, abban viszont már eltértek az álláspontok, hogy mi alapján érvényesített az UEFA-t 2007 és 2015 között irányító Platini kétmillió svájci frankos követelést 2011-ben. A vád szerint hamis számláról volt szó, a most 89 éves Blatter és a 69 esztendős Platini viszont – miközben folyamatosan tagadták az ellenük felhozott vádakat – azzal védekeztek, hogy 1998-ban szóbeli megállapodást is kötöttek, és már eredetileg is nagyobb összegről volt szó, csak akkor a FIFA – pénzügyi nehézségei miatt – nem tudott többet fizetni.
A bíróság a 2022. júliusi felmentő határozatát azzal indokolta, hogy a csalás nem volt kétséget kizáróan megállapítható, ráadásul a bíró szerint a szóbeli megállapodás hihető, illetve valószínűtlen, hogy Platini kizárólag a szerződésbe foglalt „csekély összegért” dolgozott volna.
Az ügyre 2015-ben derült fény, a FIFA akkor hűtlen kezelésre hivatkozva – miután a kifizetésnek semmiféle szerződéses alapja nem volt – Platinit nyolc évre eltiltotta minden labdarúgással kapcsolatos tevékenységtől. Ezt később a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) négy évre csökkentette.
Blatter 1998 és 2015 között volt a FIFA elnöke, a sportággal kapcsolatos mindennemű tevékenységre vonatkozó hatéves eltiltása 2021 októberében járt le, de aztán életbe lépett az a hat év és nyolc hónapra szóló büntetés, amelyet egyéb szabálytalanságok és törvénysértések miatt 2021 márciusában szabott ki rá a FIFA etikai bizottsága.
Hogyan vált olyanná a labdarúgás, amilyennek ma ismerjük? Mikor lett fontosabb a játéknál az, hogy pénzt csináljanak belőle? Miért válhatott gazdasági és politikai tényezővé a sportágat nemzetközi szinten irányító szervezet, és milyen szerepe volt ebben egy brazil úszóból lett ügyvédnek és egy svájci gazdasági szakértőnek?
Sokak félelme szerint Oroszország néhány éven belül képes lehet arra, hogy támadást indítson egy másik európai ország, akár egy NATO-tagállam ellen. Ez attól is függ, hogy Ukrajna meddig állja a sarat.
A Tisza Párt elnöke szerint egyebek mellett azt várnák a választók, hogy ne Orbán oligarchái repkedjenek magángépeken, hanem „a magyar emberek tudjanak működő vonatokon és járható utakon közlekedni”.