Hírlevelek
Menü

Olvasási mód:

Betűméret:

Betűstílus:

Dezső András
Szerzőnk

Dezső András

Dezső András hvg360

Ezért is fontos a Fidesznek, hogy a Mi Hazánk kéznél legyen

A Jobbik egykori szerepét is megörökli a parlamentbe bejutó Mi Hazánk: a tőle jobbra álló pártot korábban is lakmuszpapírnak használta a kormánypárt, és ez ezután is így lesz. Sok más mellett a „gyermekvédő” népszavazás és az orosz–ukrán háború kormányzati kommunikációjában is felbukkan a Mi Hazánk-szál. A Mi Hazánk – ellentétben a régi Jobbikkal – nem tűnik veszélyesnek a Fideszre nézve, a válság miatt várhatóan felerősödő radikális nézetek társadalmi elfogadottságát viszont remekül tesztelheti rajtuk keresztül a kormánypárt, és azokat az elemeket, amelyek „működnek”, le tudja másolni.

Dezső András Itthon

Orbán a választások után is ilyen kíméletes és megértő lesz Putyinnal?

Vajon csak azért ennyire óvatos az oroszokkal szemben az egyébként Ukrajnával harcias retorikát folytató Orbán Viktor, hogy a vasárnapi választásokig megőrizze a Fidesz oroszbarát szavazóit, vagy van valami más oka annak, amiért a „stratégiai nyugalomnak” a Kreml a kedvezményezettje? Mire számít vagy mire számíthat Orbán, akinek a retorikája sokkal inkább magyarázható ideológiai, mintsem reálpolitikai megfontolásokkal.

Dezső András Világ

Az osztrák titkosszolgálatnál történt hasonló, mint ami a Szijjártó vezette külügynél, nem is bíznak már bennük az uniós társak

A Szijjártó Péter vezette külügyminisztérium titkaira teljes rálátása lehetett az orosz titkosszolgálatnak, miután sikeresen behatoltak az informatikai rendszerükbe. Az eset hasonlít arra, ami néhány éve Ausztriában történt és amiért az osztrák titkosszolgálatot ki is zárták az európai szolgálatokat tömörítő informális szervezetből, a Berni Klubból.

Dezső András Itthon

Mire számíthatnak most a velünk élő orosz kémek?

Több közép-kelet európai ország utasított ki magukat orosz diplomatának álcázó kémeket az elmúlt hetekben, de Magyarországról egyetlen diplomatának sem kellett mennie. Igaz, az Oroszország ellen kiszabott gazdasági szankciók elméletileg a Magyarországon bejegyzett, orosz érdekeltségű fedőcégeket is nehéz helyzetbe hozhatják, az álcájuk feltétele ugyanis, hogy a gazdasági társaság működőképes legyen, a nyugati titkosszolgálatok pedig akár pozíciókat is építhetnek ki az orosz szolgálatokon belül.

Dezső András hvg360

Moszkvának segít, aki otthon azt hazudja, hogy nem kell fizetni a háborúért

Az orosz–ukrán háború nem csak a hadszíntéren zajlik. Van egy retorikai front is, ahol nem a fegyvereké, hanem a nyilatkozatoké, a kimondott vagy éppen ki nem mondott szavaké a főszerep – ezért is bírálhatta keményen Volodimir Zelenszkij a „békeretorikus” Orbánt a brüsszeli csúcson. A retorikának hosszabb távon lesz nagyobb jelentősége, főleg, ha egyes európai politikusok nem vállalják fel nyíltan, hogy a háború költségeit mindenki meg fogja fizetni – kivétel nélkül. Vélemény.

Dezső András hvg360

Kinti érdekeltségeik államosításától is félhetnek az Oroszországban működő magyar cégek

Árulkodó jel lehetett volna, hogy a magyar–orosz kormányközi bizottság egyik munkacsoportjának február 24-re tervezett budapesti találkozóját pár nappal az esemény előtt váratlanul lemondták az oroszok, február 24-án pedig Moszkva elindította az Ukrajna elleni katonai támadást. A kormány elmúlt években propagált keleti nyitása vonzóvá tehette az orosz piacot a magyar cégek számára, csakhogy a háború hatásai akár végzetesek is lehetnek azoknak, akik az exportjuk jelentős részét az orosz piacra építették. Már most súlyos logisztikai gondokkal, kétszeresére nőtt szállítási díjakkal, korlátozottan fizetőképes partnerekkel és leértékelt rubellel szembesülnek.

Dezső András hvg360

Behálózták Európát az orosz hírszerzők az ukrajnai akció előtt, de elszámolhatták magukat

Az orosz hírszerzés a háború kitörése előtt azzal kalkulált, hogy Franciaország, Olaszország és Magyarország semlegesebb álláspontot alakít majd ki az Ukrajna elleni agresszióval kapcsolatban – állítja egy szakportál. Mivel az orosz hírszerzők előrejelzései nem igazán jöttek be, az őket övező mítosz is sérült. Pedig az elmúlt hónapokban Moszkva hálózatok hálóját szőtte Európában és a szomszédos országokban, hogy előrejelezze az említett kormányok politikai reakcióit. És hogy mit ért el? A titkosszolgálati fronton is olyan európai egységet, amilyen korábban az "orosz vonalon" nem feltétlenül volt jellemző.

Dezső András hvg360

Orbán megúszhatja az orosz pávatáncát, de lehet, hogy ehhez be kell áldoznia Szijjártó Pétert

Orbán Viktor pávatánca csak a szavazóknak szól, a magyarok sem az EU-ban, sem a NATO-ban nem fognak ficánkolni, különben ráfáznak, de egy instabil kormány most senkinek sem érdeke, a nyugati egység a legfontosabb – röviden így lehetne összefoglalni, mi a véleménye azoknak a nyugat-európai diplomatáknak és a magyar külügyekre rálátó forrásoknak, akikkel az elmúlt napokban beszélgettünk a magyar kormány megítéléséről.

Dezső András hvg360

Dezső András: Orbán Putyin ideológiai szövetségeseként próbálja megúszni az orosz–ukrán háborút

Nem csak azért hangoztatja a lehető legsemlegesebb álláspontot Orbán Viktor az orosz–ukrán háborúban, mert Magyarország gazdasági érdekei ezt kívánják, még csak nem is a rövid távú politikai érdeke miatt. Az oroszbarátságot nemcsak a közös üzletek tartják össze, hanem az, ami Moszkvának a pénznél is fontosabb: egy olyan világnézeti stratégiai szövetség, amelybe az Orbán Viktor által megálmodott és megalkotott illiberális állam eszméje is kényelmesen elfér. Fontos, hogy mi lesz Ukrajnával, de legalább ennyire fontos, hogy mi lesz azzal az ideológiával, amely Magyarországot is megfertőzte. Vélemény.

Dezső András hvg360

Ha akarná Orbán, akkor sem biztos, hogy szabadulni tudna az oroszok szorításából

A kormányzat az elmúlt években túl nagyra nyitotta a kaput az oroszok elől, és nem csak a nyilvánosságban, hanem a titkosszolgálati szférában is: az orosz katonai hírszerzés komoly bázist épített ki Magyarországon, miközben a kémelhárításon belül fokozatosan gyengítették az „orosz vonalat” – egyértelműen politikai okokból. Ez súlyos rizikó lehet egy olyan háborús helyzetben, amelyben az Orbán-kormány esetleg irányváltásra kényszerülne a pragmatikusnál jóval barátságosabb orosz–magyar viszonyban. A Kreml befolyásolási törekvéseinek sikere és az orosz agresszió ellenére tovább élő kétkulacsos politika abban is tetten érhető, ahogy az ukrán eseményekről számol be a közmédia.

Dezső András Itthon

Megnéztük, hol a leggyorsabbak a rendőrök

Kikértük a rendőrségtől azokat az adatokat, amelyek alapján kideríthető, az ország mely pontjain folyt tavaly a legtöbb olyan speciális eljárás, amikor az elkövető villámgyorsan a bíróságon találta magát. A rekorder Bács-Kiskun megye lett, ami betudható lenne annak, hogy arrafelé sok az embercsempészes ügy, csakhogy a Romániával és Szerbiával is határos Csongrád, vagy az Ukrajnával és Romániával határos Szabolcsban sem túl magas ez a szám. A balatoni városok is eltérő képet mutatnak, ahogy a főváros is, ahol a belváros viszi a prímet.

Dezső András hvg360

Schadl jött és megmutatta, milyen az, ha a “maffia” és a “politika” összefonódik

A magyar bűnözők évtizedeken át próbálkoztak azzal, hogy hidat építsenek az alvilág és a politika között, de próbálkozásaik kudarcba fulladtak – a legtöbb, amit elértek, az néhány közös kép fontos emberekkel. Aztán jött Schadl György, és a saját kis “végrehajtó maffiájával” megmutatta, hogy kell ezt csinálni. Ezzel mindenképpen történelmet írt.

Dezső András HVG Hetilap

Hiányérzet

Több okból is lehetséges, hogy hiányoznak részek és információk abból az 1700 oldalnyi dokumentumból, amely a Völner–Schadl-ügy nyomozásából eddig megismerhetővé vált. Az azonban kizárt, hogy Pintér Sándor belügyminiszter ne tudott volna Völner Pál érintettségéről. A 444.hu-nak az iratanyagot átböngésző újságírói is arra a megállapításra jutottak, hogy gondos kezek kigyomlálhatták a dokumentumok egyes részeit, mielőtt titkosításukat feloldották volna. A cél egyértelmű: nehogy az igazságügyi államtitkáron kívül más is kínos helyzetbe kerüljön. Az újságírók részben annak alapján feltételezik ezt, hogy az általuk megszerzett nyomozati iratok szerint Schadl segített Rogán Antal kabinetfőnökének, Nagy Ádámnak abban, hogy sikeresen letegye az egyetemi vizsgáit, de egyetlen adat sincs az iratokban arról, hogy a Bírósági Végrehajtói Kar elnökét ki kérte meg erre. Márpedig valaki megkérte. De arról sincs semmilyen adat, hogy Schadl Györgyöt ki tájékoztatta Nagy vizsgáinak aktuális állásáról, noha erről Schadlnak naprakész információi voltak – másképp segíteni sem tudott volna.

Dezső András Itthon

Teraszba betonozott fegyverekre bukkantak a rendőrök Budán, hírhedt alvilági figura állhat a háttérben

Valóságos fegyverarzenált foglaltak le a rendőrök a minap egy budai házban, az ügy összefüggésben állhat azzal az eljárással, ami a Turek becenévű D. Alex (korábbi nevén Haris Sándor) ellen folyik - értesült a hvg.hu. Megkeresésünkre a rendőrség szűkszavúan csak annyit közölt, hogy lőszerrel visszaélés miatt nyomoznak, többet a nyomozás érdekeire hivatkozva nem akartak elárulni. Tureket korábban azért fogták el, mert a rendőrség szerint ő ölette meg egykori barátját, az 1999-ben kivégzett Döcher Györgyöt, vagy ahogy az alvilágban hívták: a Csontkezűt. A szlovák rendőrök gyanúja szerint Tureknek a dunaszerdahelyi mészárláshoz is köze lehet.

Dezső András Tech

Egy hibát használtunk fel arra, hogy értéket teremtsünk

Nem várt események váratlan detektálására alkalmas algoritmust fejlesztett ki egy háromfős magyar kutatócsapat, az eredményüket az egyik legtekintélyesebb nemzetközi tudományos folyóirat, a Nature Scientific Reports a minap publikálta. Az algoritmus olyan egyedi, váratlan dolgot képes felismerni, amelyről előre nem lehet tudni, hogyan fog kinézni. A hvg.hu a kutatókkal beszélgetett.

Dezső András hvg360

A Borkai-sztori 2021-ben sem ért véget

Noha a Borkai Zsolt politikai karrierjének véget vető adriai hajós buli több mint három éve volt, a botrány 2019-ben robbant ki, idén sem maradt a közélet Borkai-történet nélkül, miután a hvg360 tanúvallomások alapján tárta fel a nem mindennapi történet hátterét.

Dezső András hvg360

Katrein Ferenc: „A Pegasusszal a saját politikai elitünket szolgáltattuk ki”

Biztosan nem tesz jót a magyar titkosszolgálatok és az amerikai társszervek közötti kapcsolatnak, hogy a kormánypropaganda egyfolytában CIA-ügynöközi a kormány kritikusait vagy politikai ellenfeleit, a fehérorosz helyzet és az amerikai-kínai konfliktus miatt pedig előbb-utóbb színt kell vallaniuk a magyar döntéshozóknak – nyilatkozta a hvg360-nak Katrein Ferenc egykori titkosszolga, aki 13 évig dolgozott a magyar kémelhárításnak egyebek közt műveleti igazgatóként. Egy kormányváltás esetén szerinte pacifikálni kellene a szolgálatokat, mert komoly károkat okoz, hogy minden ciklusban akad egy-egy botrány.

1
10 11 12 13 14
25