Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Ha ebbe a küzdelembe nem állnak bele, akkor a lengyel szövetségeseik sem lesznek mellettük a jövőben – diplomáciai források szerint ezt az üzenetet kapta Orbán Viktor és csapata a lengyelországi konzervatív-populista jobboldal, a Jog és Igazságosság (PiS) vezetésétől.
A hagyományosan nem túl oroszbarát lengyel politikusoknál betelt a pohár, a Fidesszel egyébként baráti lengyel jobboldalon is, igaz, a lengyelek részéről nyilvánosan eddig csak az Európai Tanács volt elnöke és az Európai Néppárt jelenlegi elnöke, Donald Tusk bírálta Orbán Viktort és Szijjártó Pétert, mondván, mindkettőjüknek a Gazprom igazgatótanácsában lenne a helyük.
Tusk arra utalhatott ezzel, hogy a háború kitörése után Orbán és Szijjártó kijelentette: hiába küld fegyvereket az EU Ukrajnába, Magyarországon keresztül ezek nem mehetnek át. Nem úgy, mint Tusk, de a Fidesz szövetségesének tartott lengyel jobboldaliak is jelezték Orbánék felé, hogy most már ideje egységet mutatni az oroszok ellenében.