Tetszett a cikk?

Kizárólag borítékban és táskában fizet a Wagner-csoport, így érkezik a harcosoknak a zsold, elesésük után pedig özvegyeiknek, partnereiknek a bánatpénz. Mind a kettő összege jócskán megugrott, a rengeteg új regruta és a bahmuti vérszivattyú miatt. Közben az orosz háztartások bizonytalan jövőre készülnek, és kiveszik a bankokból a megtakarításaikat – mindezek miatt Oroszországban rekordszinten van a készpénzforgalom. A fekete fizetések miatt az orosz állam adóbevételektől esik el, és a lakosság otthon parkoltatott pénzéből sem tud profitálni. Mindezt Putyin háborús büdzséje sínyli meg.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Készpénzben fürdik Oroszország. A fejlemény nem teljesen új, az oroszok már az Ukrajna ellen indított invázió kezdetén megrohanták a bankokat, és tonnaszám lapátolták ki az addig ott fialtatott pénzüket, de a folyamatnak új lendületet adott a szombati lázadás után kérdésessé vált sorsú Wagner-csoport egyre hangsúlyosabb bevetése Bahmut ostrománál. Pontosabban az, hogy a szimbolikus jelentőségű ukrán város bevételéig tömegével haltak ott meg a zsoldossereg új, börtönből szalajtott, rohamtempóban és hevenyészve kiképzett regrutái. Az ő zsoldjuk és a bánatpénz, amit haláluk esetén a rokonok kapnak, sohasem jelenik meg az orosz gazdaságban, az állam nem tudja megadóztatni, ami rossz hír Vlagyimir Putyin háborús költségvetésének.

A Wagner-csoport reklámtáblája Szentpéterváron, 2023. június 24-én.
AFP / Olga Maltseva

Jevgenyij Prigozsin rendesen megfizeti a zsoldosait. A wagneres bér magasabb, mint a „hagyományos" orosz katonák apanázsa, sőt arra is elég volt, hogy átcsábítsa a különleges egységek több katonáját és tisztjét – valószínűleg ebben gyökerezik Prigozsin és Szergej Sojgu védelmi miniszter, valamint Valerij Geraszimov vezérkari főnök viszálya. A wagneres zsold a hírek szerint havi 240 ezer rubel – 960 ezer forint –, és bónuszokat is fizetnek. Halál esetén 5 millió rubelt – több mint 20 millió forintot – juttatnak az elhunyt hozzátartozóinak, az esetleg még fel nem vett zsoldokon felül.

Fekete fizetés

A kifizetéseket a Wagner vezetősége nem utalja, az mindig készpénzben történik, így megy ez a zsoldossereg alapítása óta. Az aktuális összegeket borítékokba, nagyobb kifizetéseknél – mint a halál után járóknál – táskákba tömködik. Utóbbi kifizetésekről több, elesett partnere után járó pénzt felvevő nő beszélt a Bloombergnek, azt mondták, a bánatpénzt külön átvételi pontokon lehet felvenni Oroszországon belül.

Átadáskor az ügyintézők minden gyászolót arra utasítanak, hogy ne tegye bankba a pénzt, de a legtöbbeket erre külön nem is kell figyelmeztetni, tudják maguktól. Egy Bahmutnál elesett wagneres özvegye arról vallott, hogy azért haza viszi az összeget, és nem egy pénzintézetbe, mert „nem akar gondokat az adózással," és mert amúgy sem tudná papírokkal igazolni, honnan van a pénz. De az biztos, hogy gyászában legalább nem ejtették át: „Mindent kifizetett a Wagner, amit ki kellett fizetnie. Már vettünk is belőle egy lakást" – mondta a Bloombergnek az özvegy.

Hogy ellenjavallt a Wagner-pénzzel való bankolás, abból maga Prigozsin sem csinált sohasem titkot. Egy nemrég nyilvánosságra hozott hangfelvételen arról beszélt, hogy a harcosai minden kifizetésüket „fekete készpénzben" kapják meg. „Azért mentek az emberek a börtönkolóniákból a háborúba, hogy az Orosz Köztársaság népe otthon üldögélhessen, és melegedhessen a kandallónál. És meghaltak ezért a fekete készpénzért."

 

AFP / DPA / Silas Stein

Hogy ez mégis mekkora összeget jelent, arról csak becslések vannak. Prigozsin nemrég egy telegramos interjúban azt mondta, Bahmut alatt 20 ezer zsoldos esett el. Ha igazat mondott, akkor a csak a haláleseti kifizetésekkel 100 milliárd rubel érkezhetett az orosz gazdaságba úgy, hogy java része valószínűleg sohasem fog bankot látni.

Ezek mellett az életben lévő katonáknak folyamatosan megy a zsold. Hogy ők hányan vannak, és mennyit keresnek adózás nélkül, az szintén nem ismerhető meg hivatalos forrásból, de a Fehér Ház szerint mintegy 50 ezer wagneres harcol Ukrajnában (közülük nagyjából 25 ezer fő hagyta el a lerohant országot, és indult meg szombaton Moszkva felé). Nem tudni azt sem, mekkora arányban sikerül pótolni a Bahmutnál elesetteket, de a Wagner toborzása folyamatos – a villámlázadás alatt bezárt irodáik is újranyitottak hétfőn.

Átvennék az irányítást

Június közepén derült ki, hogy állami irányítás alá vonnák a Wagnert. Az orosz védelmi minisztérium július elsejéig adott időt a zsoldosoknak, hogy leszerződjenek a reguláris hadsereghez. Prigozsin egy hétfőn nyilvánosságra hozott hangfelvételen ezt jelölte meg lázadása gyújtópontjaként, mivel szerinte a jogviszonyba kényszerítés azt jelentette volna, hogy július elsejével megszűnik a Wagner-csoport.

Prigozsin szerint a felkínált szerződést a Wagner vezetői nem voltak hajlandók aláírni, azért sem, mert az orosz haderő jelenlegi állapotát tekintve azt is jelentette volna, hogy jelentősen romlik a hatékonyságuk. A zsoldosvezér arról beszélt, hogy a Wagner-csoport teljes állományának mindössze két százaléka volt hajlandó leszerződni a védelmi minisztériummal.

Putyin is megszólalt hétfőn. Az állami tévén sugárzott beszédében a szombati kegyelem után megint árulónak nevezte a lázadókat, viszont ő is kiemelte, hogy a zsoldosoknak továbbra is nyitva áll az ajtó, „hogy a védelmi minisztériummal, vagy más biztonsági szolgálatokkal való szerződéskötéssel tovább szolgálják Oroszországot, vagy visszatérjenek szeretteikhez." Azt is elmondta, be fogja tartani az ígéretét, és aki akar, szabadon távozhat Fehéroroszországba. Az Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök által összehozott deeszkaláló megállapodás szerint Prigozsin is szabadon távozhat Belaruszba, az ellene indított oroszországi eljárást kedden állították le. Belaruszban mindenesetre a hírek szerint egy a wagnereseknek szánt, 8 ezer férőhelyes tábor építése kezdődött.

 

Vlagyimir Putyin orosz elnök beszédet intéz a nemzethez Moszkvában 2023. június 26-án.
AFP / Sputnik / Gavriil Grigorov

Gyanítható, hogy Putyin a Wagner-csoport (vagy annak maradéka) irányításának átvételével nemcsak egy túl erőssé váló hadúr szarvát akarja letörni, de az állami ellenőrzés alá vonással a fentebb részletezett kifizetési rendszerrel is kezdene valamit úgy, hogy az a háborús büdzsének is jó legyen. A Wagner-csoport ugyanis nem adózik Oroszországban, miközben a kormánytól anyagi és felszerelésbeli támogatást is kap.

Más kérdés, hogy a Wagner „háziasításával" eltűnne az az akciócsoport, amit Putyin bármikor be tudott vetni külföldön, ha érdeke úgy kívánta, és ha az is fontos volt, hogy Oroszország hivatalosan ne keveredjen bele az aktuális helyi konfliktusba. Igaz, Oroszországban számos magánhadsereg működik – a Gazpromnak is van egy, Bahmutnál is bevetették – de messze Prigozsiné a legnagyobb és legütőképesebb.

A Wagner most Ukrajna után Afrikában, azon belül is a Közép-afrikai Köztársaságban, Maliban és Burkina Fasóban a legaktívabb, de jelen vannak, és a zavarosban halásznak más államokban is. A szombati lázadás után Szergej Lavrov külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy Maliban és a Közép-afrikai Köztársaságban tovább folytatódnak a műveletek, és a „mostani események" nem érintik Oroszország „barátaihoz és partnereihez" fűződő viszonyát.

Véreskezű orosz zsarnokok, mégis keblére öleli őket Afrika

A Wagner-csoport viselkedése a legrosszabb gyarmatosító emlékeket idézi Afrikában: egész falvakat irtanak ki, kizárólag a pénz, az arany és a gyémánt mozgatja őket, és tisztes helyi polgárokat is simán kórházba juttatnak, ha épp úgy tartja kedvük. Ennek ellenére a kontinens több országa valósággal rajong az oroszokért, van, ahol a zsoldosseregnek szobrot emeltek, a mozik a „hőstetteikről" szóló akciófilmeket vetítik.

Matracok teletömve

Az Orosz Központi Bank adatai szerint 2023. január elsején 16,4 ezermilliárd rubelnyi készpénz forgott Oroszországban, ami 2,3 ezermilliárddal több, mint egy évvel korábban. Ezt természetesen nem lehet mind a Wagnerrel magyarázni. Nélkülük is két nagy ATM-kirámoló hullám csapott át Oroszországon az elmúlt 16 hónapban: az első rögtön tavaly február végén, a „különleges katonai művelet" kezdetén, a második pedig tavaly szeptemberben, amikor Vlagyimir Putyin bejelentette a második világháború óta az első mozgósítást.

Az orosz gazdaság tehát a wagneres következményektől függetlenül is rohamosan egyre készpénzalapúbbá válik. A készpénzfizetés rohamos térnyerése sohasem jó hír. Jelzi, hogy megrendült a bankokba vetett bizalom, és jelzi, hogy a háztartások nagyon bizonytalannak látják a jövőt, ezért inkább otthon tartják a pénzüket, ahol, ha menni kell, azonnal fel lehet azt markolni. Annak ellenére járnak el így most az orosz emberek, hogy az orosz alapkamat 7,5 százalékon áll, és hogy infláció közben folyamatosan eszi vagyonuk értékét. Igaz, az orosz központi bank előrejelzése szerint az éves infláció 4,5-6,5 százalék között alakul majd idén az országban – nálunk a kormány optimista jóslata szerint 15 százalékos lesz (a valóságban várhatóan ennél rosszabbul alakul majd).

Valutaváltó Moszkvában
AFP / Jurij Kadobnov

A papírpénz nemcsak Oroszországba megy: a megszállók Ukrajna tavaly szeptemberben elcsatolt keleti és déli területein is bevezették a rubelt, így oda is kell belőle talicskázni, hogy az elutasított hrivnya híján is működhessen a helyi élet. A Bloomberg megkérdezte az orosz központi bankot, szerintük mi a magyarázata a folyamatnak, és ők is arra mutattak, hogy a megemelkedett készpénzkeresletet részben Oroszország „új régióinak" igényei is magyarázzák. A mostani ATM-roham miatt pedig arra mutatnak, hogy májusban az oroszoknál már berobban a nyaralószezon, sokan erre vettek fel pénzt.

Az invázió kezdete után felkorbácsolt ATM-kifosztó hullám után az orosz központi bank kamatemeléssel még vissza tudta édesgetni magához a pénzeket – most, mint fentebb említettük, nem olyan sikeres ebben. Az oroszországi készpénzforgalom már tizedik hónapja növekszik ismét, majdnem töretlenül, és a korábbi, tavaly márciusi csúcsot 1,4 ezermilliárd rubellel üti túl. Ez a 10 hónap egybeesik a tavaly ősszel kihirdetett mozgósítással és Bahmut elhúzódó ostromával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Nagyítás

A Prigozsin-hadsereg Moszkva ellen fordult - Nagyítás galéria

A korábban Putyin szövetségeseként ismert Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoshadsereg parancsnoka szembefordult az orosz elnökkel és katonáival elfoglalta Voronyezst és Rosztov-na-Donu városát is. A célja: Moszkva. Június 24-e képekben. Szerkesztette: Lakos Gábor