szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

Japán tudósok rábukkantak arra a fehérjére, amely megóvja a pusztulástól a sejteket, s ez a felfedezés új korszakot nyithat az orvostudományban. Amerikai kutatók pedig rábukkantak arra a feromonra, amely idősödő hölgyek partnereit is szenvedélyessé teszi.

A japán Riken intézet kutatói az agysejtekben felfedezett vegyületet a „fiatalság fehérjéjének” nevezték el. Meggyőződésük szerint felfedezésük segítségével gyógyíthatóvá válik számos, az öregedés folyamatával kapcsolatos betegség. Reményeik szerint az orvostudomány e felfedezés révén olyan betegségekkel veheti fel sikerrel a harcot, mint az érelmeszesedés, cukorbaj, rák, vagy az Alzheimer-kór.

Eközben amerikai kutatók a fiatalságot azzal igyekeznek kitolni, hogy felhevítik az idősebb párok szenvedélyét egy vegyszerrel, amelyet fiatal nők izzadságából vontak ki. Azok az idősebb nők, aki a feromon 10:13 néven említett anyagot parfümben használták, több szenvedélyt és közeledést tapasztaltak partnereiknél.

Mint arról Joan Friebely és Susan Rako, a Harvard, illetve a Massachussetts egyetem kutatója a New Scientist című tudományos folyóirat legújabb számában beszámolt, a klimaxon túl lévő 44 nővel kísérleteztek: a csoport fele olyan kölnit használt, amelyben az említett anyag volt, a másik felének az illatszerébe pedig nem tettek ilyet, s mindannyian naplót vezettek hat héten át.

A feromonos kölnit használók 41 százaléka számolt be arról, hogy partnere szenvedélyesebbé vált, míg a másik csoportból csupán 14 nő érzékelt ilyen változást. A feromonok a levegőben szálló vegyületek, amelyek a kibocsátó test szexuális vonzerejéről tudósítanak, és amelyeket a szaglás ismer fel. A kísérletben szereplő feromon összetételét felfedezője, Winnifred Cutler biológus egyelőre titokban tartja mindaddig, amíg az intézet, amelynek dolgozik – a női wellness kutatásával foglalkozó, Chester Springsben lévő Athena Institute meg nem szerzi a felfedezés védelmét garantáló szabadalmakat – írta a New Scientist.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

A kis zebrahal ad megoldást az Alzheimer-kórra

A kis zebrahal (Danio rerio) meglehetősen feledékenynek számít, s ezért német tudósok azt remélik, hogy segítségével fontos ismeretekhez juthatnak az Alzheimer- és a Parkinson-kórról és az agy ezekhez hasonlatos más megbetegedéseiről.

Panoráma Tech

Kikapcsolják a cukorbetegséget

A II-es típusú cukorbetegség (diabétesz) akkor alakul ki, amikor a szervezetben termelt cukorlebontó hormon, az inzulin „kapcsolási hibák” következtében nem jut el rendeltetési helyére. Német kutatók fényt derítettek két ilyen kapcsoló működésére, miáltal új kezelési módok nyílhatnak meg a II-es típusú diabéteszben szenvedők számára.

Magyar Rádió Online Tech

Hogyan működik a készülő AIDS-gyógyszer?

Az amerikai-magyar kutatócsoport által előállított kísérleti AIDS gyógyszerrel – amelyet majmokon már sikerrel próbáltak ki –, most kezdik meg az embereken folytatott kísérleteket.

Itthon

Új rák elleni hatóanyag magyar fejlesztéssel

Egy új, rák elleni hatóanyag fejlesztésével, gyártásával és értékesítésével kapcsolatos jogokat ad át partnerének a Comgenex Rt. – közölte a magyar biotechnológiai társaság. A PI3K-gátló nevű vegyületet az Echelon Biosciences Inc. cégnek adja át, azaz az Aterna Zentaris leányvállalatának.