szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Steve Fossett, az excentrikus milliomos újabb világkörüli útra indult. Ezúttal a kansasi Salinából elstartolva egy szuperkönnyű sugárhajtású repülőgépen egyedül kísérli meg körberepülni a Földet.

"Jól vagyok, jól érzem magam. A ma éjszaka hosszú lesz, s az lesz a holnapi nap is" - mondta újságíróknak Fossett, mielőtt felszállt volna GlobalFlyer Virgin Atlantic nevű gépével.

Felhők felett a GlobalFlyer
© virginatlanticglobalflyer.com
Ha a kísérlet sikerül, Fossett lesz az első, aki hatvanévesen egyedül, leszállás és üzemanyag-felvétel nélkül kerüli meg a Földet. Ahhoz, hogy a Nemzetközi Repülő Szövetség hitelesítse a rekordját, Steve Fossettnek ugyanarról a repülőtérről kellett indulnia, ahová megérkezik, át kell repülnie valamennyi délkörön és legalább 36 787,559 kilométert kell megtennie a Ráktérítő mentén. A gép a tervek szerint 13 ezer méteres magasságban repül óránkénti mintegy 460 kilométeres sebességgel, Chicago, Toronto, London, Párizs, Kairó, Bahrein, Kalkutta, Sanghaj, Tokió, Honolulu és Los Angeles útirány szerint.

A repülés alatt Fossett az amerikai űrügynökség, a NASA által rendelkezésére bocsátott rendszer segítségével szinte állandó kapcsolatban áll Salinában tartózkodó csapatával. Útján egy másik repülőgép kíséri, hogy beszámoljon a hőstettről és szükség esetén segítséget nyújtson.

Steve Fossett intenzív fizikai és szellemi felkészülés után szállt be a pilótafülkébe, ahol több mint három napot tölt. Miután a gépen nincs jégmentesítő berendezés, a pilótának figyelembe kell vennie az időjárási körülményeket a fel- és leszálláskor. Ez utóbbit két ejtőernyő is segíti majd. A startot az év eleje óta többször elhalasztották a kedvezőtlen széljárás miatt.

A gépet Burt Rutan mérnök, az első magán űrrepülőgép, a SpaceShipOne és a Voyager űrszonda alkotója tervezte. A rekordkísérlet harmadik frontembere Richard Branson angol milliárdos, aki több korábbi rekordkísérletben is Fossett segítője volt. Ő a GlobalFlyer tartalékpilótája, s az ő cége, a Virgin Atlantic Airways légitársaság finanszírozza a mostani kísérletet.

Wilay Post volt az első pilóta, aki 1933-ban hét nap alatt, számos leszállással repülte körül a Földet. Az első leszállás nélküli repülést a Jeana Yeager-Dick Rutan (a GlobeFlyer tervezőjének fivére) alkotta kettős hajtotta végre 1986-ban. A leszállás nélküli világkörüli út rekordján kívül Fossett további rekordokat is fel kíván állítani, közöttük a sugárhajtású repülőgépek távolsági rekordját is. A jelenlegi rekordot - ami több mint 19 311 kilométer - egy B-52-es bombázó állította fel 1962-ben. Fossett volt az első, aki egyedül repülte körül a Földet léghajón 2002-ben, hat sikertelen kísérlet után.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A jövő repülőterén nő a forgalom és csökken a stressz

A PaxFlow Simulator nevű új szoftver több mint 90 százalékos pontossággal képes előre jelezni egy repülőtér várható utasforgalmát. A program célja, hogy mérsékelje az utasok által jól ismert stresszhelyzeteket, amelyek többek között a beléptető (check-in) pult előtti hosszú sorban állás, a hiányzó poggyászkulik, vagy a hosszú repülés után túlságosan körülményesnek tűnő útlevél-ellenőrzés miatt alakulnak ki.

MTI Gazdaság

Drámai változások előtt a légi utasforgalom

A robbanásszerű növekedés után megindul "az ocsú elválasztása a búzától" a diszkont társaságok körében, amit csak kevesen élnek majd túl - véli David Gillen kanadai ágazati kutató. Néhány nagy amerikai légitársaság pedig el is tűnik majd a piacról.