szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Sophos amerikai internet-biztonsági cég közzétette annak a tizenkét országnak a listáját, amelyek leginkább felelősek az utóbbi évek spam-áradatáért. Talán nem meglepő, hogy rangsor élén az Egyesült Államok található.

A SophosLabs spamcsapdáján idén január és március között fennakadt kéretlen levelek több mint fele úgynevezett zombi-számítógépekről érkezett. Ezek a gépek a hackerek vagy a vírusírók által alattomosan megszállt és távolról vezérelt gépek, amelyek amúgy (a valódi gazdáik tevékenysége alapján) teljesen „ártatlanok” volnának. Így fordulhatott elő, hogy a spam kiindulási helyei között Dél-Korea igen fontos helyet tölt be, pedig a spammerek más országokban (Oroszországban, Kínában vagy az USA-ban) élnek, s onnan zombisítják e távoli informatikai eszközöket. Azok a számítógépek válnak elsősorban zombivá, amelyeknél a tűzfalvédelem, a vírusirtó szoftverek és az operációs rendszer védelmi frissítései nincsenek megfelelően telepítve.

A Ferris Research egy korábbi értékelésében a spam okozta globális károkat az idén 50 milliárd dollár értékűre becsülte. A károk további növekedését csak úgy lehet meggátolni, hogy a felhasználók, különösen a cégek többrétegű biztonsági szűrést vezetnek be. Nem csak a beérkező és kimenő e-maileket vizsgálják meg, hanem alkalmazzák a legjobban bevált biztonsági eljárásokat is.

Például a következőket jó megtartani:

  • Sohase vásárolj kéretlen e-mail alapján!
  • Ha nem ismered a kéretlen e-mail küldőjét, akkor töröld a levelet!
  • Sohase válaszolj a kéretlen levélre, vagy klikkelj rá a benne lévő linker!
  • Ne használd a levelező szoftver előnézeti funkcióját!
  • Ha nagy számban küldesz ki e-mailt, akkor használd a BCC (blind copy) mezőt, hogy elrejtsd ezeket az avatatlan szemek elől!
  • Sohase tedd közzé az e-mail címedet weboldalon, hírcsoportban vagy más nyilvános fórumon!
  • Sohase add meg az elsődleges e-mail címedet senkinek, akiben nem bízol meg!
  • Legyen két vagy három másodlagos e-mail címed, és azokat használd is!

A teljes spam-forgalom csaknem 90 százalékáért 12 ország felel. Ezek listája a kibocsátott internetes szemét teljes mennyiségéből való részesedésük alapján a Sophos szerint a következő:

1. Egyesült Államok 35,70%
2. Dél-Korea 24,98%
3. Kína és Hongkong 9,71%
4. Franciaország 3,19%
5. Spanyolország 2,74%
6. Kanada 2,68%
7. Japán 2,10%
8. Brazilia 1,95%
9. Nagy-Britannia 1,57%
10. Németroszág 1,23%
11. Ausztrália 1,22%
12. Lengyelország 1,20%
Egyéb országok 11,72%

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A hvg.hu olvasói spam-ellenes fellépést követelnek

A hvg.hu olvasói egy nem reprezentatív (de több mint kétezer választ tartalmazó) megkérdezés során döntő többséggel amellett álltak ki, hogy Magyarországon is legyen spam-ellenes jogszabály, amely képes meggátolni a levélszemét áradatot. Nem csak mi, hanem az egész világ próbálja felvenni a küzdelmet a kéretlen levelek özöne ellen.

hvg.hu Tech

Spam-szűrés és vírusvédelem okos telefonok számára

Az előrejelzések szerint az okos (adatközpontú) mobiltelefonok és a személyes digitális asszisztensek, a PDA-k terjedésével ezek az eszközök vonzó célponttá válnak a vírusírók számára. A hálózati vírusvédelmi és internetes tartalombiztonsági termékekkel és szolgáltatásokkal foglalkozó tokiói központú Trend Micro cég e támadások ellen kínál védelmet új termékével.

hvg.hu Karrier

A spam az idén 50 milliárd dollár kárt okoz

Egy nemrégiben nyilvánosságra hozott kutatás szerint a spam az elmúlt évben jelentősen csökkentette a termelékenységet, illetve más módokon is extra kiadásokat okoz a vállalatoknak. A számla az idén legalább 50 milliárd dollárra rúg majd.

hvg.hu Tech

Perbe fogott izraeli spammer

Médiaértesülések szerint a Microsoft két és fél millió sékeles (fél millió dolláros) keresetet nyújtott be Izrael legnagyobb spammere ellen, mert az a Hotmail nevében küldött kéretlen leveleket felhasználók százezreinek.