szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sikeresen kikötött közép-európai idő szerint vasárnap hajnalban a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) a TMA-6 jelzésű orosz űrhajó.

© AP
Az űrhajó fedélzetén egy orosz, egy amerikai és egy olasz űrhajós utazott a Föld körül keringő bázisra. A dokkolás automata üzemmódban történt. Közép-európai idő szerint vasárnap hajnalban 4 óra 19 perckor kapcsolódott össze a Szojuz az űrállomással, és a három űrhajós három órával később jut át az űrállomásra.

A Szojuz TMA-6 péntek hajnalban indult útnak a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőteréről. Az orosz Szergej Krikaljov és az amerikai John Phillips felváltja az űrállomáson tavaly október 16. óta tartózkodó, ugyancsak orosz-amerikai legénységet, Szalizsan Saripovot és Leroy Chiaót, hogy utána hozzájuk hasonlóan fél évet töltsön a világűrben.

Az Európai Űrügynökség megbízásából velük utazó olasz Roberto Vittori tíz nap múlva, miután elvégezte a rábízott kísérleteket, Saripovval és Chiaóval együtt visszatér a földre.

A 46 éves Krikaljov és az 54 esztendős Phillips az űrállomás 11. legénysége, ők fogadják majd a tervek szerint egy hónap múlva a Discovery amerikai űrrepülőt. Az amerikai űrügynökség (NASA) azt reméli, hogy májusban útnak indíthatja a Discoveryt. Az lesz az amerikai űrsiklók első küldetése azóta, hogy 2003. február 1-jén tragikus véget ért a Columbia űrrepülőgép hazafelé vezető útjának legutolsó szakaszában.

Az űrállomás átmenetileg öt főre bővülő legénységének legismertebb tagja kétségtelenül a Szojuz űrhajó parancsnoka, Szergej Krikaljov, akinek ez már a hatodik útja a világűrben. A veterán kozmonauta 634 napot töltött eddig a világűrben, és összességében több mint 36 napot űrállomáson kívül, a nyílt kozmoszban. Négy hónap múlva, augusztus 16-án világelsővé válik, ami az űrutazással összesen eltöltött idő hosszúságát illeti - túllépi honfitársa, Szergej Avgyejev 748 napos rekordját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Vészesen fogy az élelem a Nemzetközi Űrállomáson

Vészesen fogy a Nemzetközi Űrállomás (ISS) élelmiszerkészlete, és ha a Progressz-M54 teherűrhajó karácsonykor nem tud eljutni a Föld körül majd 400 kilométeres magságban keringő bázisra, valószínűleg hazahozzák az ISS-en dolgozó két űrhajóst - közölték az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA illetékesei.

Világ

Űrsikló helyett orosz Szojuz indult a Nemzetközi Űrállomásra

Orosz-amerikai űrpárossal a fedélzetén startolt szombat reggel a Szojuz TM-2 jelzésű űrhajó a kazahsztáni űrrepülőtérről. Ezzel új, kényszerűen módosított fejezet kezdődött a Nemzetközi Űrállomás (ISS) történetében: ezúttal nem amerikai űrsiklóval a floridai Cape Carnaveralról, hanem egy orosz Szojuzzal a kazahsztáni Bajkonurról indult a váltó legénység, hogy hónapokra átvegye a szolgálatot.

MTI Tech

Állandó európai lakója lesz a Nemzetközi Űrállomásnak?

Nagy valószínűséggel ebben az évben a Nemzetközi Űrállomás (ISS) állandó legénységének egyik tagja először európai lesz a német Thomas Reiter személyében - jelentette be szerda este Montrealban Jean-Jacques Dordain, az Európai Űrügynökség (ESA) főigazgatója.

Világ

Szojuz-2: sikeres próbaindítás

A három fokozatú rakéta közép-európai idő szerint fél nyolckor startolt a Pleszecki űrbázisról, majd pályára állította a műholdmakettet, amely a Csendes-óceánba hull.

Világ

A Szojuz kabinja összekapcsolódott az űrállomással

A Szojuz TMA-3 orosz űrhajó, fedélzetén az orosz-amerikai-spanyol legénységgel - Alekszandr Kaleri, Michael Foale és Pedro Duque űrhajósokkal - hétfőn sikeresen összekapcsolódott a Nemzetközi Űrállomással (ISS).

Hét nap

GONDOK AZ ŰRÁLLOMÁSON

A nemzetközi űrállomás (ISS) amerikai részében lévő vékony gumicsövön kialakult gombostűfejnyi lyuk miatt csökken...

hvg.hu Világ

Kilövőállásban a Discovery űrsikló

A Columbia 2003-as katasztrófája óta először az idén indít űrmissziót az amerikai űrkutatási hivatal. A NASA szakemberei körültekintően ellenőrzik az űrsiklót a kilövés előtt.