szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az USA védelmi minisztériuma hozzájárult, hogy a Lockheed Martin teljes kapacitással hozzákezdjen az F/A-22 Raptor lopakodó harcirepülők gyártásának.

F22/A Raptor. A következő
évtizedek légifölény harcigépe
© Lockheed
A harcigépeket a Marietta aeronautikai üzemben fogják összeszerelni, s az első darabok már idén decemberben legördülnek a gyártósorról, s rövid előkészítés után jövő év januárjában vagy februárjában a repülési próbákat is megkezdik a virginiai Langley légibázison. A vizsgálatokban a légierő és a védelmi minisztérium szakemberei is részt vesznek, akik egyébként előzetesen a Raprorokat elsöprően hatékonynak minősítették.

A többek között lopakodó- és helyből felszálló képességekkel is felruházott gépek hadrendbe állításától azt várják, hogy a légierő pilótái bármilyen ellenséggel szemben képesek kiharcolni a légi fölényt, s a bármilyen körülmények között képesek lesznek megvédeni a támogatásukra szoruló csapatokat, méghozzá olyan mértékben, amire nem volt példa korábban – állítja a Lockheed Martin.

A Raptor igazi ragadozónak
látszik. Alighanem az utolsó
embervezette vadászgép
© Lockheed
A következő generációs harcigépek gyártására kiírt tenderen a Lockheed és a Boeing öldöklő küzdelmet folytatott, s milliárdokat költött a fejlesztésre, hiszen az előttünk álló évtizedek egyik legnagyobb katonai megrendellését kívánták elnyerni. Bár a gépek gyártására kiírt tendert a Lockheed nyerte, az USA hivatalos közbeszerzési értesítőjében csak április 18-án jelent meg a közlemény, amely felnyitotta az utolsó sorompót is a gyártás előtt. Így megkezdődhetett a harcigépek új generációjának bevezetése.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Orosz repülő ellen vetett be vadászgépeket a NATO

A NATO megbízásából a Baltikumban állomásozó belga harci gépeknek egy, a radarok által jelzett, és az észt légtérhez közeledő orosz gépet kellett volna azonosítaniuk és visszafordulásra kényszeríteniük.