szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közel kétmillió éves és az emberi szolidaritás első példája az az emberi koponya, amelyet a grúziai Dmanisziben találtak a régészek.

A grúz kutatók a Nature című nemzetközi tudományos lapban közölték a világgal a leletre vonatkozó adatokat és következtetéseiket. A koponya, amely egy 50-60 év közötti férfié volt, már azért is érdekes lelet, mert a homo georgicus-ok, amelyekhez tartozott és akik a homo habilis és a homo erectus között éltek, nem éltek sokat. Még izgalmasabb, hogy teljesen fogatlan és fogai jóval halála előtt hulltak ki - idézi a spanyol El País című napilap.

Mivel nyilvánvalóan nem tudta megráni sem a húst, sem a növényeket, amelyeket akkor még nyers állapotban fogyasztottak, valakiknek ezt meg kellett tenniük helyette. Egy csoport etethette úgy, hogy előre megrágták az ételét. Ez pedig szociális kötelékek létére, szolidaritási érzelmekre utal, mert a nehéz létfenntartási körülmények között egy "haszontalan" lény táplálása hihetetlen luxusnak számíthatott.

A franciaországi Chapelle-aux-Saints-ben korábban már találtak fogatlan koponyát, de az egy kb. 100 ezer éves neandervölgyié volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Homo floresiensis

Eddig ismeretlen emberelőd nyomaira bukkant egy nemzetközi kutatócsoport a kelet-indonéziai Flores szigetén.

Kult

Négymillió éves a minden eddiginél régebbi előembercsontváz

Egy minden eddiginél régebbi előembercsontváztól azt remélik a kutatók, hogy új ismeretekre tehetnek szert az ember fejlődéstörténetéről. A csontvázról a legújabb vizsgálatok kiderítették, hogy 1 millió évvel régebbről származik, mint korábban gondolták. Ez szakértők szerint azt is jelentheti, hogy az emberjellegű főemlős egész Afrika területén elterjedt volt.