szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bár a hagyományos fekete korongokat manapság leginkább csak a vájtfülű gyűjtők és a DJ-k használják, egy új találmány feltámaszthatja a lemezjátszók kultuszát.

DJ Soulrise akcióban
© Soulrise
A CD-lejátszót több mint húsz évvel ezelőtti bemutatása a kilencvenes évekre szinte teljesen átalakította a zenehallgatás kultúráját. Azonban mind a mai napig közel 30 milliárd bakelitlemez van a zenerajongók birtokában világszerte, ez annyit tesz, hogy a Föld minden lakosára közel 5 darab jut belőlük. Ezért a fekete lemezeket továbbra sem lehet leírtnak tekinteni, s éppen ezért kezdett fejlesztésbe egy kis japán cég is.

Az ELP nevű vállalat a CD-knél használatos eljárást alapul véve már 1989 óta tökéletesíti Laser Turntable elnevezésű találmányát. Az eszközben – mint neve is mutatja – a hagyományos hangfelvevő tűt öt ultramodern lézer-letapogatóra cserélték. Innentől az eszköz működése kísértetiesen emlékeztet a CD-lejátszóéra.

Két pár lézer világítja meg a bakelitlemez barázdáit, amelyeket a felvétel során egy gyémántfejű tű vág az üres korongba. Az egyik pár lézer méri a barázdák mikroszkopikus egyenetlenségei által keletkező változásokat, a másik kettő pedig a barázdák széleit követi folyamatosan Egy különálló sugár a lemez felületét világítja meg, ez gondoskodik arról, hogy az előbbi négy lézer állandó távolságot tartson a korongtól.

Ahogyan a lemez forog, optikai érzékelők felfogják a barázdák falairól visszaverődő lézereket. Az egyenetlenségek következtében váltakozó sugarak hasonló elektronikus jelet alkotnak, mint amely a hangfelvevő tű vibrálása következtében kialakulna. A lemez felületén található apró karcolásokat, amelyek a bakelitlemezek jól ismert recsegését, ugrálást okozzák a lézersugarak figyelmen kívül hagyják.

A kissé megvetemedett lemezek torzabb hangját is kiszűri az új lejátszó, ugyanis a különálló ötödik lézer gondoskodik róla, hogy a négy érzékelő sugár állandóan optimális szögben és távolságban legyenek az optikai érzékelőkhöz képest.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Nőttek az amerikai lemezpiac eladásai

Négy évig tartó visszaesés után 1,6 százalékkal, 666,7 millió darabra növekedett 2004-ben az Egyesült Államokban eladott albumok száma. Még látványosabb az eredmény az összes hanghordozó (album, kislemez, online letöltések) értékesítésénél, amely 687 millióról 817 millióra nőtt.

hvg.hu Kult

A legkelendőbb lemezek a magyar piacon

A Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége (MAHASZ) közzétette a tavalyi év albumlistáit. Az eladási listát egy musical lemez vezeti, a Megasztár győztese a 38. helyen áll, a verseny második helyezettje viszont a harmadikon.

MTI Kult

Megállt a lemezpiac zuhanása

Négy év után először tavaly lényegében megállt a műsoros lemezek és kazetták nemzetközi eladásainak csökkenése. Az eladások értéke 33,6 milliárd dollárt ért el. A legális zeneletöltések száma nőtt, a neten 200 millió zeneanyagot vettek meg.

Gazdaság

Virul az írható CD-k és DVD-k feketepiaca

Összeomlott Magyarországon a kereskedelemben jogszerűen terjesztett írható digitális adathordozók piaca – mondta a Világgazdaságnak Kalinovits Béla, az Eurodata Digital Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója. A problémát szerinte az íratlan adathordozók árában jelentkező, Európában szinte egyedülállóan magasnak tekinthető többletköltségek, így a nagyobb áfa és szerzői jogdíj jelentik – mondta a CD-forgalmazással foglalkozó Eurodata ügyvezetője.