szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tizenkét újabb Szaturnusz-holdat fedeztek fel amerikai csillagászok, és ezzel negyvenhatra emelkedett a gyűrűs bolygó körül keringő égi kísérők száma.

Az égitestek meglehetősen aprók, mindössze 3-7 kilométeresek, és elég messze keringenek az óriásbolygótól, amely körül két év alatt tesznek meg egy fordulatot-jelentette a BBC.

Jelenleg a Jupiternek van a legtöbb - 62 - ismert holdja. Az Uránusz körül 27, a Neptunusz körül pedig 13 hold kering mai ismereteink szerint. A most felfedezett égitestek közül az egyik retrográd, vagyis társaival szemben ellentétes irányban kering bolygója körül.

A piciny holdakat előbb a Hawaii szigetén lévő Subaru teleszkóppal észleltek, majd az ugyancsak a szigeten telepített Gemini North óriástávcső megerősítette a felfedezés tényét. Az újonnan felfedezett holdak nagy valószínűséggel a Mars és a Jupiter között lévő fő kisbolygó-övezetből származnak, de valaha a Jupiter gravitációs ereje kirántotta őket onnan.

Dave Jewitt, az egyik felfedező elmondta: most az okozza a fejtörést, hogy a holdacskákat miért a Szaturnusz ejtette fogságába. Az újonnan felfedezett holdak jellemzői azonban segíthetnek abban, hogy azokat felhasználva számítógépes szimulációval a tudósok a végére járhassanak annak, hogy a négy óriásbolygónak miért lehetnek - nagyjából egyenlő számban - szabálytalanul keringő holdjai.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A Szaturnusz fölött is kék az ég

Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) pasadenai központjában nem kis meglepetést okozott, amikor a gyűrűs bolygó körül keringő Cassini űrszonda helyi idő szerint csütörtök este erről tanúskodó felvételeket küldött - mondta Bob West munkacsoport-vezető. A Szaturnusz ugyanis földi teleszkópokkal figyelve mindeddig sárgának látszott.

Panoráma Tech

Az Enceladus Szaturnusz-holdnak jelentős légköre van

A Szaturnusz körül tavaly nyár óta keringő Cassini amerikai űrszonda kimutatta, hogy az óriásbolygó Enceledus nevű holdjának jelentős légköre van – jelentette be szerda este a Kaliforniában lévő földi irányítóközpont.

MTI Világ

Pénteken száll le a Huygens a Szaturnusz holdjára

Ha minden a terveknek megfelelően alakul, pénteken űrhajózás eddigi egyik legizgalmasabb kalandja következik: a Szaturnusz körül július 1-je óta keringő Cassini amerikai űrszondához csatolt, és karácsonykor róla levált Huygens, európai gyártmányú leszállóegység belép az óriásbolygó Titán nevű holdjának sűrű légkörébe, majd jó kétórás ereszkedés után megpróbálja biztonságban elérni az égitest felszínét.