szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A GTS Central Europe leányvállalatainak információi alapján Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban és Magyarországon 2005 végére összesen több mint kétmillió egyéni ADSL előfizetőre lehet számítani. Romániában azonban még csak most tervezik az üzleti ADSL szolgáltatás elindítását.

Közép-Európában jelenleg a leggyorsabb lakossági ADSL-re Magyarországon lehet előfizetni, az árak hazánkban viszont kifejezetten magasak a régió átlagához képest. Térségünkben az elmúlt hat évben indultak az egyéni előfizetőknek célzott ADSL szolgáltatások; az előfizetések száma azóta évről évre átlagosan 60-80 százalékkal nő. A szolgáltatás beindításában az úttörő Lengyelország volt 1999-ben, majd 2001-ben csatlakozott hozzá Magyarország. Csehországban 2003 februárja, Szlovákiában pedig 2003 júniusa óta létezik lakossági ADSL. Romániában egyelőre nincs elérhető ADSL szolgáltatás – a Romtelecom 2005 áprilisában jelentette be, hogy három hónapon belül elindítja majd üzleti előfizetőknek szánt szolgáltatását.

Az ADSL előfizetések számát tekintve a vizsgált országok közül Lengyelország áll a legelőkelőbb helyen: 2004-ben 750 ezer előfizetőt tartottak nyilván, és ez a szám a várakozások szerint 2005 végére megduplázódik majd. A lengyel adatok mellett látszólag eltörpül Magyarország 2004 végén 235 ezer, illetve Csehország 110 ezer előfizetőjével; becslések szerint idén év végére ezekben az országokban is 70-75 százalékos növekedésre lehet számítani. A négy ország közül Szlovákia a sereghajtó 2004-ben 38 ezer előfizetővel, bár a növekedés mértéke itt várhatóan meghaladja majd a 130 százalékot.

Ha az előfizetők számát a teljes népességhez viszonyítjuk, Lengyelország fölénye a többi vizsgált országgal szemben így is szembetűnő: 2004 végén a 38 milliós ország lakosságának közel két százalékának volt ADSL előfizetése, ami 2005 végére várhatóan négy százalékra ugrik majd fel. Hazánkban ez a szám 2004-ben 2,35 százalék, 2005 végén pedig 3,5 százalék lehet, ami a lengyelekénél alacsonyabb ugyan, de megelőzi a szintén tízmillió lakosú Csehország adatait: itt ugyanis 2004 végén 1,1 százalék volt, 2005-ben pedig 1,9 százalék lehet az ADSL előfizetők teljes népességhez viszonyított aránya. Szlovákia jelenleg 1 százalék körüli eredményével a mezőny sereghajtója.

A legalacsonyabb letöltési sebességet kínáló ADSL csomagok országonként 128 és 512 kbit/sec között változnak. Érdekesség, hogy jelenleg a leggyorsabb lakossági ADSL szolgáltatásra Magyarországon lehet előfizetni: a 2005 májusában zajló sávszélesség-emelésnek köszönhetően hazánkban már 4 Mbit/sec maximális letöltési sebesség is elérhető az egyéni előfizetők számára, míg a többi vizsgált országban ez az érték legfeljebb 2048 kbit/sec. Az árak szempontjából viszont már nem ilyen kedvező a helyzet: amíg egy 512-es ADSL előfizetés havidíja Lengyelországban 20, Szlovákiában és Csehországban pedig 25 euró körül alakul, addig nálunk átlagosan bruttó 30-32 euróba kerül. (Ezekhez az árakhoz országonként változó telefon előfizetési díjak adódnak hozzá.)

Az árak csökkenésének a legnagyobb akadálya a piaci verseny egyenlőtlenségében rejlik. Ez a probléma a régió minden országát egyformán érinti. A kormányok mindenhol igyekeznek törvényi szabályozással ellensúlyozni a hajdan távközlési monopóliumot birtokló cégek fölényét az elmúlt évtizedben piacra lépő újdonsült versenytársakkal szemben, ezeknek a rendelkezéseknek a gyakorlati jelentősége azonban egyelőre alig látszik. A liberalizációs törekvéseknek a monopolszolgáltatók eddig sikerrel álltak ellen: a Slovak Telecom 65 százalékot, a Czech Telecom 80 százalékot, a lengyel TP S.A. 90 százalékot, a magyar T-Com és T-Online pedig körülbelül 50 százalékot tud magáénak az ADSL piacból.

„A legégetőbb problémának a régióban a helyi hurok átengedésével kapcsolatos szabályozás (RUO) hiányosságai tűnnek. A hatóság által jóváhagyott, irreálisan magas árak megakadályozzák, hogy az alternatív szolgáltatók versenyképes ajánlatokkal léphessenek piacra” – mondta el Szathmári Géza, a GTS-Datanet és a GTS Polska vezérigazgatója. „Szintén lényeges, hogy az ADSL és a RUO árak nincsenek arányban egymáshoz képest.”

A távközlési liberalizáció lassú előrehaladásával, a versenyfeltételek fokozatos javulásával azonban megjósolható, hogy az alternatív szolgáltatók a jövőben egyre nagyobb teret nyernek majd az egyes nemzeti piacokon, ami az előfizetők számára az árak csökkenésében, illetve a szolgáltatás minőségének emelkedésében jelentkezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Terjeszkedik a GTS Közép-Európában

GTS Czech, a GTS Közép-Európa (GTS CE) leányvállalata bejelentette az Aliatel Czech megvásárlását, beleértve annak 100%-os leányvállalatát, az Aliatel Slovakiát. Az üzlet létrejöttéhez a cseh és szlovák versenyhatóságok jóváhagyása szükséges.

Egyéb

Korlátlan ADSL Internet egész nyáron

2005. május 18-án – az Internet Világnapján – új, kedvező árú, nyári akciót indított az Interware Rt. Ezzel egyidejűleg megnövelte ügyfelei sávszélességét.