szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tisztességtelen előnyt jelent viselőjének a piros mez a sportban – állítják brit tudósok.

Az összefüggést több sportág megfigyelésére alapozzák, és mindegyikre igaz, hogy többnyire a pirosak nyernek. A 2004-es labdarúgó Európa Bajnokságon mindegyik csapat változó színekben játszott, ám ha piros mez volt rajta, akkor több gólt rúgott és többször nyert, mint amikor más színben rúgta – vagy csak rúgta volna - a labdát.

A kutatók küzdősportokat is megvizsgáltak – egyebek közt ökölvívást, birkózást – és a kiválasztott 21 menetből 16-ot a piros vagy vörös mez viselői nyertek. Még szélesebb mintát vizsgálva kisebb az eltérés, de akkor is 55 százalékos a vörös javára, mármint ekkora a győzelmi hányados. (Ebből azonban nem következik okvetlenül, hogy 45 százalékos a más színű fél győzelmi aránya, mert döntetlenek is lehetnek benne, amire viszont külön nem tért ki az AFP ismertetése).

A tudósok a színelőnyt azzal magyarázzák, hogy vörös tudat alatt agresszióhoz, haraghoz, férfi dominanciához társul, ami kissé elbátortalanítja az ellenfelet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Brit választások: a pirosak és a kékek küzdelme

Nagy-Britannia forma szerint természetesen sokpárti demokrácia, csakúgy, mint a többi demokratikus európai állam, de választási rendszere valójában kétpárti. Hosszú évtizedek óta kizárólag vagy a jelenleg is kormányzó Munkáspárt (a pirosak) vagy a Konzervatív Párt (a kékek) nyeri a választásokat.